Biuro prasowe

Medycyna INNOWACJE 2018-09-24

Lekooporne bakterie będą zwalczane przez wirusy

Na Uniwersytecie Warszawskim opracowano nowatorską terapię leczenia lekoopornych infekcji bakteryjnych u zwierząt domowych. Polega ona na wykorzystaniu wyselekcjonowanych szczepów wirusów, wyspecjalizowanych w niszczeniu bakterii. To doskonała alternatywa dla antybiotyków.
czytaj więcej
Medycyna INNOWACJE 2018-08-29

Lekarze w przyszłości dobiorą antybiotyk najlepszy dla danego pacjenta

Na UW powstaje system do detekcji genów, które uodparniają bakterie na antybiotyki. Naukowcy mają w planie udostępnienie systemu lekarzom, aby mogli oni możliwie szybko pozyskiwać informacje, które typy antybiotyków będą najbardziej skuteczne u danego pacjenta.
czytaj więcej
INNOWACJE 2018-08-24

Nici liftingujące – fakty i mity

W medycynie estetycznej nici są używane od wielu lat. Stanowią one jedną z wielu metod stosowanych w tej dziedzinie. Są łącznikiem pomiędzy medycyną estetyczną, a chirurgią plastyczną.
czytaj więcej
INNOWACJE 2018-08-13

Radiofarmaceutyki – tajna broń medycyny nuklearnej

Znakowane izotopami promieniotwórczymi preparaty medyczne z arsenału medycyny nuklearnej mają unikalne właściwości: pozwalają dokładnie zbadać nie tylko obraz, ale i funkcje poszczególnych tkanek i narządów.
czytaj więcej
INNOWACJE 2018-08-10

Większy dostęp do leków biopodobnych to leczenie dla większej liczby pacjentów

Preparaty biopodobne odgrywają istotną rolę w zwiększaniu dostępu pacjentów onkologicznych do terapii – stwierdzili uczestnicy debaty, odbywającej się w ramach Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy.
czytaj więcej
INNOWACJE 2018-08-09

Krioablacja – zimnem w źródło arytmii

W krioablacji ujemne temperatury stosuje się po to, by precyzyjnie unieszkodliwić fragmenty tkanek, odpowiedzialne za wadliwe przewodzenie impulsów elektrycznych w sercu.
czytaj więcej
INNOWACJE 2018-08-06

Telemonitoring to lepsze efekty terapii i wymierne oszczędności

Jak nowoczesne rozwiązania technologiczne wpływają na rokowania, efektywność kliniczną oraz kosztową całego procesu diagnostyczno-terapeutycznego?
czytaj więcej
INNOWACJE 2018-07-27

Przyczyny biegunki – to może spotkać każdego z nas

Biegunka to uciążliwe zaburzenie funkcji jelit, które może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak: zatrucia pokarmowe, przyczyny o podłożu psychologicznym czy hormonalnym. Najczęściej postępuje gwałtownie i zaskakuje nas w najmniej odpowiednim momencie.
czytaj więcej
INNOWACJE 2018-07-26

Nowa, przełomowa terapia w leczeniu stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba o wielu obliczach – u każdego może przebiegać inaczej, ma również kilka odmiennych postaci.
czytaj więcej
INNOWACJE 2018-07-20

Co zabrać na wakacje, aby być przygotowanym na wszystko?

Na urlop czekamy zazwyczaj z utęsknieniem. To bowiem dla wielu z nas jedyna możliwość odpoczynku od codziennych obowiązków zawodowych. Dlatego, aby nic nas nie zaskoczyło i nie zepsuło rodzinnego wyjazdu, odpowiednie planowanie może stać się kluczem do sukcesu.
czytaj więcej