Biuro prasowe

INNOWACJE 2020-12-28

Polska firma weźmie udział w misji poszukującej "bliźniaków" Ziemi

a 2026 rok planowany jest start misji PLATO, w ramach której Europejska Agencja Kosmiczna będzie poszukiwała planet podobnych do Ziemi. Polscy inżynierowie z firmy SENER zaprojektują, wykonają i przetestują urządzenia wspomagające integrację satelity tej misji.
czytaj więcej
INNOWACJE 2020-09-23

Adam Białas z wizytą w globalnym centrum najnowszych technologii

Kosmiczna rywalizacja wymaga olbrzymich nakładów finansowych. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej zatrudnia ponad 17 tysięcy osób i podlega prezydentowi Stanów Zjednoczonych.
czytaj więcej
INNOWACJE 2020-09-15

Niemcy złotym medalistą ERC 2020

Zwycięzcą ERC 2020 został zespół ERIG e.V z Niemiec. Tuż za nim na podium znalazła się czeska RoverOva, a brązowy medal przypadł w udziale – po raz pierwszy w historii ERC – dwóm drużynom: DJS Antariksh z Indii oraz Robocol z Kolumbii.
czytaj więcej
INNOWACJE 2020-07-02

ERC 2020 stawia na formułę hybrydową

Jedynym tegorocznym turniejem kosmiczno-robotycznym, który odbędzie się na świecie po ogłoszeniu pandemii będzie wrześniowy ERC Space and Robotics Event w Kielcach.
czytaj więcej
INNOWACJE 2020-04-07

„Prawdopodobieństwo blackoutu jest największe od czasów wielkiej powodzi"

Branża kosmiczna ma się obecnie bardzo dobrze i jest jedną z niewielu, które zamiast zamykać swoje biura nieprzerwanie rekrutują nowych pracowników.
czytaj więcej
INNOWACJE 2019-11-25

Sto tysięcy osób śledziło zawody ERC w Kielcach

Piąta edycja międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich ERC zgromadziła rekordową liczbę obserwatorów. Trzydniowe wydarzenie odwiedziło ponad 25 000 gości z dosłownie całej Polski. Trzy razy tyle widzów uczestniczyło w transmisjach na żywo prowadzonych w Internecie.
czytaj więcej
INNOWACJE 2019-09-18

Drużyna IMPULS z Polski zwycięzcą European Rover Challenge 2019

Już po raz piąty konstruktorzy z całego świata stanęli do rywalizacji w międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich ERC. Spośród 28 zespołów z 13 krajów świata, które przyjechały do Kielc, bezkonkurencyjna okazała się ekipa IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej.
czytaj więcej
INNOWACJE 2019-06-07

Już 4 na 5 powodzi w Europie monitorowane są za pomocą satelitów

Według Copernicus Market Report, obrazowanie satelitarne odpowiadało w 2018 roku nawet za 80 proc. danych dotyczących naszej atmosfery.
czytaj więcej
INNOWACJE 2019-05-28

Jak technologia wspiera produkcję miodu i czy pszczoły polecą na Marsa?

Polska należy do ważnych graczy na rynku pszczelarstwa w Europie i na świecie. Wynika to m.in. z korzystania z technologii, jak system ULmonitor, który będzie prezentowany na… 70. Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w październiku 2019 w Waszyngtonie.
czytaj więcej
INNOWACJE 2019-04-18

Bridgestone przygotowuje opony do łazików umożliwiających mobilność na księżycu

Bridgestone weźmie udział w międzynarodowej misji eksploracji kosmosu z agencją JAXA i firmą Toyota. Firma wspiera badania nad oponami do załogowego ciśnieniowego łazika umożliwiającego przemieszczanie się po powierzchni księżyca.
czytaj więcej