Komunikaty PR

Lekarze-Wolontariusze niosą pomoc osobom z Ukrainy

2022-04-01  |  06:00
Biuro prasowe

Rusza Przyjacielska Pomoc Medyczna, charytatywna platforma telemedyczna łącząca polskich medyków bez znajomości języka ukraińskiego z pacjentami z Ukrainy. Wykorzystanie inteligentnych technologii umożliwi komunikację bez barier.

Pomoc bez barier

Przyjacielska Pomoc Medyczna to inicjatywa charytatywna stworzona przez podmioty medyczne, uniwersytety i firmy technologiczne w geście solidarności z obywatelami Ukrainy. Celem inicjatywy jest pomoc osobom z Ukrainy, przebywającym w Polsce w uzyskaniu niezbędnej opieki medycznej. Lekarze – Wolontariusze oraz Inteligentne Technologie nieść będą bezpłatną pomoc medyczną obywatelom Ukrainy. Bez barier komunikacyjnych i geograficznych.

W wyniku toczącej się wojny w Ukrainie wielu jej obywateli szuka pomocy w Polsce. Już po 10 dniach trwających walk, w Polsce znalazło się ponad 2 000 000 osób. Większość z nich to kobiety i dzieci dotknięte traumą wydarzeń w Ukrainie. Wszyscy jesteśmy obecnie w stanie pełnej mobilizacji, aby pomóc potrzebującym. W odpowiedzi na trwającą sytuację, środowisko medyczne postanowiło zaktywizować się, oferując bezpłatną pomoc medyczną. 

Dzięki Przyjacielskiej Pomocy Medycznej możliwe jest pokonanie dwóch największych barier niesienia pomocy przez lekarzy - bariera geograficzna i językowa. Dziś większość osób trafia do dużych miast, ale za chwilę grupa będzie znacznie bardziej rozproszona. Sam język ukraiński nie jest powszechnie znany w Polsce, a osoby z Ukrainy w większości nie mówią w języku polskim (szczególnie dzieci).

Uruchomiona platforma telemedyczna - www.przyjacielskapomocmedyczna.pl - ma za zadanie połączenie lekarza z pacjentem, gdzie dzięki technologii pozwoli im komunikować się bez bariery językowej, w czasie rzeczywistym. Platforma jest udostępniana obu stronom bezpłatnie.

Jak działa Przyjacielska Pomoc Medyczna
Platforma telemedyczna łączy lekarza z pacjentem, który posiada paszport ukraiński.


LEKARZ: 

  • udostępnia w platformie terminy bezpłatnych telekonsultacji dla osób z Ukrainy.

  • loguje się do swojego konta na platformie, gdzie rozpoczyna umówioną wizytę, zgodnie z oferowanymi godzinami

  • rozpoczyna telekonsultację, w trakcie której rozmowa z obrazem (wideo) lub tekstowa (czat) jest tłumaczona w czasie rzeczywistym na język ukraiński dla pacjenta oraz na język polski dla lekarza.

PACJENT:

  • umawia się na bezpłatną telekonsultacje przez stronę www, wybierając terminy spośród udostępnionych przez lekarza oraz wypełniając formularz i podając numer paszportu (osoby dorosłe oraz dzieci)

  • przed wizytą otrzymuje wiadomość z linkiem do wideokonferencji, w której odbywa się konsultacja

  • loguje się do wskazanej wideokonferencji o umówionej godzinie i odbywa telekonsultację, która jest tłumaczona w czasie rzeczywistym na język ukraiński dla pacjenta oraz na język polski dla lekarza.

 

Inteligentna Technologia

Do stworzenia platformy Przyjacielska Pomoc Medyczna użyta została technologia, która eliminuje barierę językową. Dzięki translacji głosowo tekstowej w czasie rzeczywistym platforma umożliwia nie tylko kontakt na linii lekarz – pacjent, ale także pozwala wystawiać eDokumenty medyczne: eReceptę i eSkierowanie. Lekarz loguje się do systemu informatycznego z elektroniczną dokumentacją medyczną (Aurero), który jest spięty z krajowym węzłem P1. Aurero jest dostępne z poziomu przeglądarki komputera, nie wymaga instalowania żadnej aplikacji ani dodatkowego oprogramowania na komputerze czy tablecie. Dane medyczne są przechowywane zgodnie ze standardami wymaganymi na rynku medycznym (zgodnie z ustawą o EDM) oraz z przepisami dotyczącymi RODO. Inicjatywa jest wspierana przez technologię Google.

  • Celem wszystkich partnerów platformy i skonsolidowanego środowiska medycznego jest włączenie do inicjatywy jak największej grupy lekarzy i partnerów oraz dotarcie z nią do jak największej grupy pacjentów z Ukrainy. Dlatego wspólnie zapraszamy do charytatywnego wolontariatu: lekarzy, podmioty medyczne i media, w tej ważnej akcji udzielania bezpłatnej pomocy medycznej online osobom z Ukrainy uciekającym przed koszmarem wojny - mówi Patryk Ogórek, CEO Aurero (Medily).

W czasie pandemii COVID-19 telemedycyna mocno się rozwinęła. Jest to bardzo aktywny segment rynku medycznego w Polsce. Zgromadzony w czasie ostatnich dwóch lat kapitał w postaci kompetencji lekarzy, którzy odnaleźli się w usługach telemedycznych oraz doświadczeń podmiotów medycznych w tym zakresie – rozwoju usług i rozwiązań technologicznych – to dzisiaj wartość, którą możemy wykorzystać w kryzysie humanitarnym jaki wywołuje wojna w Ukrainie.

Inicjatorem projektu platformy jest Aurero (Medily). Zespół Aurero przygotował technologię, dzięki której lekarze mogą się komunikować z pacjentami, bez bariery językowej. Dalszy rozwój technologiczny platformy wspiera też Zespół Hyggio. Oba podmioty na co dzień rozwijają technologie dla rynku medycznego. Ale inicjatywa jest tworzona na bieżąco przez wszystkich partnerów, którzy chcą ją budować i rozwijać – lekarzy wolontariuszy, podmioty medyczne oraz media i influencerów.

---

Partnerzy technologiczni: Aurero, Hyggio
Partnerzy medyczni: Grupa Neuca, HeyDoc, Centrum Medyczne AllMed, Salve Medica, callmed, Urząd Miasta Łodzi Wydział Zdrowia
Partnerzy medialni: Onet, WP, WP ABC
Partner PR, media & influencer relations: Agencja Lensomai Communication

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji Biuro prasowe
2024-12-23 | 11:00

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych środków chemicznych czy niedobory
Medycyna Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
2024-12-12 | 10:00

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Placówki medyczne odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia, jednak ich codzienna działalność wiąże się z istotnymi wyzwaniami w zakresie utrzymania higieny
Medycyna Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
2024-12-02 | 13:40

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta

Pani Ida pierwsze niepokojące objawy zauważyła w czasie, kiedy była w ciąży. Na początku pojawiła się chrypka, a  potem stopniowo traciła głos. Leczyło ją wielu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.