Biuro prasowe

INNOWACJE 2019-05-21

Chirurgia bardziej precyzyjna. Robot ułatwia operacje.

Roboty medyczne tworzą cenną alternatywę dla technik dotychczas wykorzystywanych w chirurgii – zarówno otwartej, jak i laparoskopowej
czytaj więcej
INNOWACJE 2019-05-20

Sztuczna inteligencja pomoże radiologom. Ale czy jesteśmy gotowi na jej pomyłki?

Nawał pracy, z jakim muszą się zmagać radiolodzy jest coraz większy. AI może stanowić ważną alternatywę - pisze Anton Dolgikh z DataArt. Ale czy jesteśmy gotowi na jej błędy?
czytaj więcej
Medycyna INNOWACJE 2019-04-27

Wynalazek z UW i WUM pomoże w leczeniu poważnych schorzeń nerek

Uniwersytet Warszawski wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym rozwija nową metodę diagnostyczną pozwalającą na wykrywanie białka w moczu, a także na wcześniejsze prognozowanie jego wystąpienia.
czytaj więcej
Medycyna INNOWACJE 2019-04-16

RÓŻNICE W LECZENIU OSTEOPOROZY W EUROPIE

NOWE DANE ZAPREZENTOWANE PRZEZ AMGEN PODCZAS WCO-IOF-ESCEO 2019 UKAZUJĄ RÓŻNICE W LECZENIU OSTEOPOROZY W EUROPIE. Badania pokazują, że 55% kobiet powyżej 70. roku życia jest narażonych na złamania kości, przy czym 75% z nich nie jest leczona na osteoporozę.
czytaj więcej
Medycyna INNOWACJE 2019-04-05

UW - urządzenie do wykrywania nowotworów dzięki analizie wydychanego powietrza

Rak płuc i piersi to najczęściej występujące nowotwory odpowiednio u mężczyzn i kobiet. Dla skutecznej terapii najważniejsze jest wczesne wykrywanie tych chorób.
czytaj więcej
INNOWACJE 2019-02-27

Normobaria - dla zdrowia i urody

Normobaria - pod tą zagadkową nazwą kryje się terapeutyczna metoda, wspomagająca zdrowie i… przedłużająca życie. W specjalnych komorach normobarycznych istnieją jedyne w swoim rodzaju warunki atmosferyczne – większe ciśnienie oraz więcej tlenu, dwutlenku węgla i wodoru.
czytaj więcej
Medycyna INNOWACJE 2019-02-15

Aptekom szpitalnym dyrektywa fałszywkowa niestraszna

Najprościej rzecz ujmując, to przepisy, które nakładają na producentów odpowiednie znakowanie opakowań z lekami, a na farmaceutów - konieczność weryfikacji wydawanych produktów. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko obrotu podrabianymi produktami farmakologicznymi.
czytaj więcej
INNOWACJE 2019-02-14

Czeka Cię zakup okularów? Chcesz dokonać właściwego wyboru?

Dowiedz się, co wpływa na jakość okularów i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem. Dobre okulary – czyli jakie? Na co warto zwracać uwagę, aby wybrać okulary, które zagwarantują doskonałe widzenie? Co sprawi, że ich użytkowanie będzie wygodniejsze, a czyszczenie prostsze?
czytaj więcej
INNOWACJE 2019-02-14

Mukowiscydoza – jak „wynurzyć się” z choroby?

W Polsce mediana wieku w momencie zgonu z powodu mukowiscydozy wynosi ok. 24 lata , podczas gdy np. w Kanadzie, której system opieki jest wskazywany, jako „złoty standard”, jest to 39 lat. W Europie Zachodniej mediana zgonu jest wyższa o ponad 10.
czytaj więcej
Medycyna INNOWACJE 2019-02-07

Wynalazek z UW zwiększy bezpieczeństwo dializowanych pacjentów

Na Uniwersytecie Warszawskim opracowano nowatorskie urządzenie do monitorowania hemodializ. Poddaje ono chemicznej analizie płyn podializacyjny, co pozwoli zwiększyć efektywność prowadzonych terapii i przełoży się na poprawę jakości życia pacjentów.
czytaj więcej