Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
Placówki medyczne odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia, jednak ich codzienna działalność wiąże się z istotnymi wyzwaniami w zakresie utrzymania higieny i czystości. Jak podaje WHO w krajach o niskich i średnich dochodach 15 pacjentów na 100 doznaje zakażenia szpitalnego, czyli takiego, do którego doszło podczas pobytu w szpitalu lub innej placówce medycznej. Szacuje się, że w Polsce co roku od 5 proc. do 10 proc. pacjentów ulega zakażeniu szpitalnemu.[1] To podkreśla znaczenie i konieczność wdrażania zaawansowanych działań zapobiegawczych i dezynfekcyjnych.
Wdrożenie skutecznych strategii higienicznych, takich jak systematyczna dezynfekcja
i odpowiednie zarządzanie odpadami medycznymi, może znacząco ograniczyć transmisję. Dużą rolę odgrywają tutaj firmy świadczące specjalistyczne usługi sprzątania.
- Wśród źródeł przenoszenia zakażeń szpitalnych wskazać można m.in. niejałowy sprzęt medyczny i niemedyczny oraz skażenie otoczenia chorego.[2] Utrzymanie sterylnych warunków
w obiektach medycznych wymaga doświadczenia, odpowiednich technologii oraz dostosowanych procedur. Eksperci Seris Cleaning opracowują indywidualne plany higieny i dezynfekcji, uwzględniając specyfikę każdego miejsca oraz zapewniając zgodność z rygorystycznymi normami sanitarnymi - mówi Małgorzata Kmieć, Dyrektor Operacyjna Seris Cleaning.
Nowe technologie i bezpieczeństwo sanitarne
Postęp technologiczny jest widoczny praktycznie w każdej branży - również usług sprzątających. Przykładem są systemy zamgławiania i ozonowania, które skutecznie eliminują drobnoustroje
z trudno dostępnych miejsc, wspierając personel sprzątający i zapewniając pełne bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne w całym obiekcie.
Ozonowanie polega na wykorzystaniu ozonu – gazu o silnych właściwościach dezynfekujących – do eliminacji bakterii, wirusów, pleśni i innych patogenów. Proces ten pozwala na skuteczne wyjałowienie powietrza oraz powierzchni, nawet w trudno dostępnych miejscach, gdzie tradycyjne metody czyszczenia mogą być niewystarczające. Z kolei zamgławianie, czyli rozpylanie drobnych kropel specjalistycznych środków dezynfekcyjnych, umożliwia dotarcie do wszystkich zakamarków i pełne pokrycie dezynfekowanej powierzchni.
Zarządzanie odpadami medycznymi
Gospodarowanie odpadami medycznymi w placówkach ochrony zdrowia to jeden
z najważniejszych aspektów zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego oraz minimalizowania wpływu działalności medycznej na środowisko. Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), około 15 proc. do 25 proc. odpadów wytwarzanych przez placówki medyczne klasyfikowanych jest jako niebezpieczne – obejmuje to odpady zakaźne, chemiczne
i radioaktywne.
– Badania epidemiologiczne wskazują, że osoba, zraniona igłą użytą do nakłucia pacjenta zakażonego, ma ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) na poziomie 30 proc. Jednak nieodpowiednia utylizacja tych materiałów to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale też dla środowiska m.in. skażenie gleby, wód gruntowych i powierzchniowych – zwraca uwagę Małgorzata Kmieć, Dyrektor Operacyjna Seris Cleaning. Gospodarowanie odpadami medycznymi to złożony proces, który obejmuje m.in. bezpieczne zbieranie, segregację zgodną z obowiązującymi normami, właściwe znakowanie, transport oraz przekazanie do specjalistycznych instalacji utylizacyjnych. Kluczowym elementem zarządzania odpadami medycznymi jest również monitorowanie ich śladu środowiskowego i minimalizowanie potencjalnych skutków – dodaje.
Placówki medyczne stoją przed wieloma wyzwaniami związanymi z utrzymaniem wysokich standardów higieny i bezpieczeństwa, które są kluczowe zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Efektywne zarządzanie odpadami medycznymi, wdrażanie nowoczesnych technologii dezynfekcji oraz przestrzeganie procedur higienicznych stanowią ważny element ochrony przed zakażeniami szpitalnymi.
[1] https://www.nik.gov.pl/najnowsze-informacje-o-wynikach-kontroli/zakazenia-w-szpitalach-powaznym-problemem.html
[2] https://www.nik.gov.pl/najnowsze-informacje-o-wynikach-kontroli/zakazenia-w-szpitalach-powaznym-problemem.html
Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji
Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Startuje Wielkopolska Akademia Menedżerów Zdrowia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.
Handel
Ministerstwo Finansów chce objąć akcyzą wkłady do e-papierosów. Eksperci prognozują upadek polskich producentów i wzrost szarej strefy
Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów, w tym wielorazowych papierosów elektronicznych czy podgrzewaczy tytoniu. W tym pierwszym przypadku ustawodawca chce opodatkować nie tylko samo urządzenie, ale także POD, czyli wkład do niego. Organizacje przedsiębiorców i plantatorów tytoniu ostrzegają, że to prowadziłoby do sytuacji, w której jeden produkt byłby opodatkowany dwu-, a nawet trzykrotnie, z negatywnymi skutkami dla obrotu gospodarczego w Polsce.
Problemy społeczne
Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.