Wszystkie newsy
2017-08-07 | 06:38
Firma
Rośnie liczba oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych. Polacy stworzyli rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji do wykrywania takich przestępstw
Polska firma jest autorem innowacyjnego rozwiązania opartego na sztucznej inteligencji. Nethone to system, który wyłapuje wyłudzenia płatnicze. Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego „Ocena funkcjonowania polskiego systemu płatniczego w drugiej połowie 2016 roku”, tylko w tym okresie banki odnotowały ponad 47 tysięcy oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych.
2017-08-04 | 06:20
Sprzęt i gadżety
Współczesne obiektywy coraz bardziej przypominają komputery. O jakości zdjęć decyduje już nie tylko optyka, lecz także oprogramowanie
Rozwój fotografii cyfrowej następuje w kierunkach, które jeszcze kilka lat temu wydawałyby się nie tylko niemożliwe, lecz wręcz absurdalne. Jednym z nich są zmiany, jakie zachodzą w obiektywach do współczesnych aparatów. Ulepszenia coraz rzadziej dotyczą samej optyki, a coraz częściej polegają na cyfrowym poprawianiu obrazu. Obecnie tańszym rozwiązaniem jest wyposażenie obiektywu w procesor i odpowiednie algorytmy korygujące niż w specjalne szkła czy odpowiednie układy soczewek niwelujące wady konstrukcyjne obiektywów.
2017-08-04 | 06:00
Firma
Wirtualne systemy odpowiedzią na wyzwania firm w gromadzeniu danych. Analityki biznesowej uczą się od Polaków nawet w Japonii
Dużym wyzwaniem współczesnego biznesu jest sprawne korzystanie z potężnej liczby gromadzonych danych. Pomagają w tym rozwiązania integrujące bazy danych i przedstawiające wyniki w czytelny sposób. Business Intelligence pozwala nie tylko na dostarczenie informacji, lecz także na wsparcie decyzji na różnych szczeblach prowadzenia biznesu. Choć większość firm ma wdrożone systemy zarządzania danymi i narzędzia raportowe, dane te często pochodzą z różnych źródeł i nie są ze sobą zintegrowane, a to może utrudnić podejmowanie trafnych decyzji biznesowych.
2017-08-03 | 06:55
Finanse
Sage otwiera w Polsce swoje centrum programistyczne. Na całym świecie jest tylko pięć takich ośrodków tej firmy
Dobra kondycja polskiego rynku IT przekłada się na rosnące zainteresowanie firm z tego segmentu. Międzynarodowa Grupa Sage otworzyła właśnie w Warszawie nowe Centrum Deweloperskie dla technologii chmurowych. 250 programistów będzie w nim pracować nad nowymi produktami i usługami cloudowymi. Na całym świecie jest tylko pięć takich ośrodków programistycznych. Inwestycja warta 30 mln zł potwierdza wzrost znaczenia polskiego rynku w strategii całej grupy.
2017-08-03 | 06:25
Sprzęt i gadżety
Rośnie polska konkurencja dla najpopularniejszego czytnika e-booków. To odpowiedź na coraz większą sprzedaż książek elektronicznych
Jak wynika z raportu czytelnictwa Biblioteki Narodowej, w 2016 r. aż 7 proc. badanych korzystało z e-booków. Zauważalny wzrost zainteresowania książkami elektronicznymi przekłada się na sprzedaż czytników do e-booków. Na szczególną uwagę zasługuje model inkBOOK Prime, który w tej kategorii produktów uważany jest przez wielu recenzentów za jeden z najlepszych gadżetów.
2017-08-03 | 06:20
Internet
Fundusze Unii Europejskiej dużym wsparciem dla innowacyjnych start-upów. Młodym firmom pomagają także technologiczni giganci
Wsparcie funduszy europejskich może znacznie przyspieszyć wprowadzenie innowacyjnych pomysłów na rynek. Przykładem jest firma Autenti, producent platformy do bezpiecznego przesyłania dokumentów drogą elektroniczną. Dzięki europejskim dotacjom rozszerza ona swoją działalność na całą Europę. Start-upom pomagają także technologiczni giganci.
2017-08-02 | 06:50
Gry i rozrywka
Unia Europejska zrobiła pierwszy krok w kierunku transgranicznej telewizji. Wyzwaniem jest jednak wspólne prawo autorskie
Szybki rozwój technologii cyfrowych sprawił, że organy unijne doprowadziły do uzgodnienia tzw. portability, czyli możliwości oglądania wykupionego programu za granicą. Jest to jednak tylko mały krok ku harmonizacji rynku treści audiowizualnych i cyfrowych. Ogromnym wyzwaniem jest chociażby uzgodnienie wspólnego europejskiego prawa autorskiego w sytuacji, kiedy wielcy gracze rynkowi korzystają na sprzedaży krajowych licencji.
2017-08-01 | 06:25
Internet
Digitalizacja w Polsce następuje najszybciej w obszarach o dużej konkurencji. Wzorem mogą być kraje nadbałtyckie
Proces digitalizacji zasobów w krajach Unii Europejskiej z roku na rok postępuje. Niestety pod tym względem Polska odstaje od czołówki mimo prac podejmowanych przez odpowiednie ministerstwa. Jak wynika z badań Komisji Europejskiej, brak zaangażowania w te działania sektora MŚP jest niepokojący.
2017-07-31 | 06:55
Internet
Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada rewolucję w składaniu wniosków o 500+. Od 1 sierpnia uproszczony formularz będzie dostępny poprzez m.in. witrynę PUE-ZUS i obywatel.gov.pl
Już od 1 sierpnia będzie można składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ poprzez stronę obywatel.gov.pl. Elektroniczny wniosek ułatwi i przyspieszy realizację. Aby go wypełnić wystarczy dostęp do internetu i aktywny profil zaufany. Część danych z rejestru PESEL i ePUAP zostanie wypełniona w systemie automatycznie. E-wniosek przyzwyczaja nas do zupełnie nowej postaci: to bardzo uproszczona formuła i nowoczesny produkt wizardowy – podkreśla Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.
2017-07-31 | 06:25
Technologie przyszłości
Pierwsze polskie samochody elektryczne mogą trafić na ulice już w przyszłym roku. Auto będzie kosztować 40–50 tys. zł
Realizowany w Polsce projekt zakłada stworzenie małego, miejskiego, zwrotnego samochodu, który będzie odpowiedzią na najnowsze trendy w polskich miastach. Według planów długość elektrycznego pojazdu wyniesie poniżej 3,75 m, a na jednym ładowaniu przejedzie on dystans ok. 150 km. Najważniejsza będzie jednak atrakcyjna cena na poziomie 40–50 tys. zł.
2017-07-28 | 06:55
Prawo
J. Gowin: każdą złotówkę wydaną na rozwój i badania będzie można odpisać od podatku. To wielka szansa na wsparcie innowacyjności w Polsce
Od stycznia 2018 roku przedsiębiorcy inwestujący w badania i rozwój będą mogli uzyskać zwrot podatku na poziomie 100 proc. kwoty przeznaczonej na te aspekty działalności firmy. Podobne programy działają już od lat w innych krajach, choć na przykład w Wielkiej Brytanii maksymalna kwota zwrotu nie przekracza 70 proc. Dzięki drugiej ustawie o innowacyjności Polska może stać się krajem, w którym przedsiębiorstwa w wyraźny będą zwiększać wydatki na badania i rozwój (B+R).
2017-07-28 | 06:20
Energetyka
Poziom nasłonecznienia można sprawdzić w dowolnym miejscu w Polsce. Służą do tego specjalne mapy
W Polsce istnieją dobre warunki do rozwoju energetyki słonecznej, ale w zależności od położenia geograficznego w przypadku konkretnych lokalizacji mogą się one mocno różnić. Dlatego przydatne są mapy potencjału solarnego, które pozwalają dokładnie określić możliwości wykorzystania energetyki słonecznej w danej miejscowości czy gminie. Szczegółowe analizy pomagają wytypować optymalne lokalizacje do zainstalowania modułów fotowoltaicznych i gwarantują szybszy zwrot poniesionych kosztów.
2017-07-27 | 06:30
Medycyna
Polscy naukowcy opracowali przenośne laboratorium diagnostyczne. Mieści się w kieszeni fartucha lekarskiego
Postawienie trafnej i równocześnie szybkiej diagnozy ma kluczowe znaczenie w walce o ludzkie życie i zdrowie, jaka toczy się w szpitalach czy przychodniach lekarskich. W przypadku problemów takich jak sepsa to krótki czas podjęcia odpowiednich przeciwdziałań decyduje o ich skuteczności, ale dla terapii równie ważne jest też właściwe rozpoznanie bakterii i jej odporności na antybiotyki. W tych wszystkich problemach pomocny okaże się wynalazek opracowany przez polskich naukowców.
2017-07-27 | 06:20
Sprzęt i gadżety
Najnowsze filtry fotograficzne są niemal niezniszczalne. Wykonane są ze specjalnie wzmacnianego szkła ceramicznego
Filtry fotograficzne mocowane przed przednią soczewką obiektywu aparatu są chętnie wykorzystywane przez fotografów nie tylko do uzyskania dodatkowych efektów na zdjęciach, lecz także do ochrony samego obiektywu przed uszkodzeniem. Do tej pory problemem była jednak niska trwałość samych filtrów, które często pękają, kruszą się czy ulegają zarysowaniu. Nowe filtry fotograficzne są jednak znacznie bardziej odporne na uszkodzenia.
2017-07-26 | 06:30
Technologie przyszłości
Brak regulacji prawnych i odpowiedniej infrastruktury może opóźnić pojawienie się na polskich drogach pojazdów autonomicznych
Pierwsze próby stworzenia pojazdów, które poruszałyby się bez ingerencji kierowcy, rozpoczęły się już niemal sto lat temu, jednak dopiero ostatnio stworzenie w pełni autonomicznych samochodów stało się możliwe z technicznego punktu widzenia. Na na ulicach zauważyć można coraz więcej całkowicie autonomicznych prototypów (autonomia poziomu 4) lub samochodów w znacznym stopniu wyręczających kierowcę (niepełna autonomia poziomu 2 i 3). Problemem, który spowalnia rozwój tego typu aut, są nienadążające za rozwojem techniki regulacje prawne.