Hakerzy walczą z kryzysem wodnym podczas największego hackathonu w Europie
Zespół WatApp zdobył nagrodę Xylem Water Challenge na HackZurich 2022. Wszystko za sprawą innowacyjnej aplikacji, zaprojektowanej w celu promowania zrównoważonego zużycia wody.
Xylem, globalna firma zajmująca się technologią wodną, nagrodziła zespół uczestników hackathonu, który opracował innowacyjną aplikację, promującą zrównoważone zużycie wody. Międzynarodowy zespół WatApp wygrał Xylem Water Challenge na HackZurich 2022 dzięki swojej aplikacji do gier społecznościowych, która pomaga ludziom dokonywać inteligentnych wyborów dotyczących wody w ich codziennym życiu, budować długoterminowe nawyki jej oszczędzania i dzielić się swoimi wynikami ze znajomymi.
Firma Xylem, organizator wydarzenia, stale stawia przed zespołami wyzwania, które opierają się na rozwiązywaniu globalnych problemów związanych z wodą, wykorzystując jednocześnie unikalne, cyfrowe podejście. W tym roku Xylem poprosił uczestników hackathonu o opracowanie wieloaspektowego rozwiązania, które ma na celu zwiększenie świadomości i zmianę nawyków społeczeństwa w zakresie wykorzystania i zagrożeń dla zasobów wodnych. Zadanie polegało na opracowaniu rewolucyjnej aplikacji do gier społecznościowych, która poprawiłaby zrównoważony rozwój gospodarki wodnej. WatApp sprostał zadaniu w ciągu nieprzerwanego, 40-godzinnego hackathonu w Zurychu.
Mając na uwadze powszechne niedobory wody, dotykające każdego roku miliardy ludzi na całym świecie, składający się z pięciu osób zespół WatApp stworzył aplikację, wykorzystującą jednocześnie funkcje dostępne w grach edukacyjnych. Cel? Zmiana nawyków związanych ze zużyciem wody na bardziej pozytywne. Zwycięski zespół opracował oprogramowanie, które generowało zalecenia i rekomendacje na podstawie odpowiedzi na spersonalizowane, cotygodniowe wyzwania, kierowane do użytkowników. Aplikacja brała także pod uwagę dane dotyczące nawyków, jak również bieżącej lokalizacji użytkownika. Przybliżała im również kwestię oszczędności wody w kontekście lokalnym. Na przykład, mieszkańcom Szwajcarii oprogramowanie pozwalało porównywać ilość wody, którą oszczędzają, do średniego dziennego zużycia wody przez jednego obywatela tego kraju.
"W tym roku Europa doświadczyła najgorszej suszy od 500 lat. Nigdy nie było aż tak wyraźnie widać, jak pilnie musimy opracować nowe, innowacyjne, cyfrowe rozwiązania w celu poprawy zrównoważonego rozwoju w zakresie wody" – powiedział Hayati Yarkadas, prezes firmy Xylem na Europę. "Uczestnicy corocznego Xylem Water Challenge dają inspirujący przykład na to, jaki potencjał drzemie w kolejnym pokoleniu innowatorów. Ich pasja do rozwiązywania realnych problemów związanych z wodą pomoże uczynić nasz świat bardziej zrównoważonym."
"Nigdy nie przypuszczałbym, że tak wiele wody wykorzystywanej jest dla rozwoju dóbr konsumpcyjnych, szczególnie w zakresie konsumpcji pośredniej. Jeśli możemy uświadamiać większą liczbę osób w kwestii zrównoważonego zużycia wody, możemy również przyczyniać się do znaczącej zmiany." – powiedział Konstantinos Samaras-Tsakiris, członek zespołu WatApp.
Partnerstwo Xylem z HackZurich jest częścią programu Xylem Ignite, globalnej inicjatywy mającej na celu budowanie i wzmacnianie sieci liderów wśród uczniów i studentów, pasjonujących się rozwiązaniami wodnymi i napędzających zmiany w branży wodnej. Program zaangażował już ponad 6600 osób w poznawanie i rozwiązywanie wyzwań związanych z wodą.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.