5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls
Emitel - operator infrastruktury nadawczej - we współpracy z Telewizją Puls rozpoczął w Warszawie testową emisję sygnału w technologii 5G Broadcast. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, w którym wykorzystano naziemną infrastrukturę nadawczą do przesyłu sygnału telewizyjnego w trybie jednokierunkowym (broadcast) – bez udziału sieci komórkowej, bez potrzeby logowania do internetu i bez użycia karty SIM.
W ramach testów prowadzona jest emisja sygnału programów TV Puls i PULS2. Emisja odbywa się z wykorzystaniem jednego z obiektów Emitel i jest obecna na obszarze aglomeracji warszawskiej. Projekt ma charakter pilotażowy i służy ocenie możliwości technologicznych oraz przyszłego potencjału wdrożeniowego nowego standardu TV.
Zastosowania technologii są bardzo szerokie – od darmowej telewizji mobilnej i transmisji na żywo w jakości HD, przez radio cyfrowe i aktualizacje oprogramowania, aż po systemy powiadamiania kryzysowego. Możliwe będzie też łączenie 5G Broadcast z usługami interaktywnymi dzięki hybrydowemu modelowi broadcast + broadband, umożliwiającemu np. udostępnienie komplementarnego kontentu dostępnego na życzenie, czy też personalizację reklam.
5G Broadcast może także przyczynić się do odciążenia sieci komórkowych oraz odegrać kluczową rolę w rozwoju usług dla pojazdów autonomicznych i inteligentnych miast. Eksperci wskazują, że w nadchodzących latach technologia ta stanie się ważnym narzędziem w arsenale nadawców, operatorów telekomunikacyjnych oraz platform streamingowych.
Technologia ta umożliwia dystrybucję treści do nieograniczonej liczby urządzeń odbiorczych - smartfonów, tabletów, odbiorników samochodowych - bez konieczności zestawiania indywidualnych połączeń. Odbiór jest możliwy nawet w warunkach przeciążenia sieci lub jej chwilowej niedostępności, co czyni 5G Broadcast szczególnie interesującym rozwiązaniem w kontekście transmisji masowych, wydarzeń na żywo czy sytuacji nadzwyczajnych.
– Z perspektywy operatora infrastruktury to ważny krok w kierunku rozwoju usług nadawczych w nowym standardzie. 5G Broadcast pozwala wykorzystać nasze doświadczenie w emisji naziemnej i dostosować je do zmieniających się warunków technologicznych oraz nowych oczekiwań użytkowników końcowych – mówi Maciej Pilipczuk, Prezes Zarządu Emitel S.A.
Telewizja Puls jest pierwszym nadawcą w Polsce, który zdecydował się przetestować technologię 5G Broadcast w warunkach terenowych.
– Poszukujemy rozwiązań, które umożliwią nam dotarcie do widzów w nowy sposób, bez konieczności korzystania z internetu czy aplikacji streamingowych. 5G Broadcast daje możliwość emisji naszych treści bezpośrednio na urządzeniach mobilnych, co z punktu widzenia nadawcy oznacza w przyszłości nowy kanał dystrybucji i potencjalnie szerszy zasięg - powiedział Dariusz Dąbski, Prezes Zarządu Telewizji Puls.
Technologia 5G Broadcast jest obecnie testowana w kilkunastu krajach Europy, w tym w Niemczech, Francji i Austrii czy Czechach. Eksperci podkreślają, że rozwiązania broadcastowe stanowią naturalne uzupełnienie usług transmisji mobilnej – szczególnie w kontekście transmisji wydarzeń na żywo, usług publicznych oraz usług mobilnych o dużym zasięgu oraz komunikacji kryzysowej.
KONTAKT:
e-mail: press|emitel.pl| |press|emitel.pl
Źródło informacji: Emitel S.A.

Nowy model myjni przemysłowej NOYEN: Dlaczego warto zainwestować w kompaktowe rozwiązanie mycia detali

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]
Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.