5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls
Emitel - operator infrastruktury nadawczej - we współpracy z Telewizją Puls rozpoczął w Warszawie testową emisję sygnału w technologii 5G Broadcast. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, w którym wykorzystano naziemną infrastrukturę nadawczą do przesyłu sygnału telewizyjnego w trybie jednokierunkowym (broadcast) – bez udziału sieci komórkowej, bez potrzeby logowania do internetu i bez użycia karty SIM.
W ramach testów prowadzona jest emisja sygnału programów TV Puls i PULS2. Emisja odbywa się z wykorzystaniem jednego z obiektów Emitel i jest obecna na obszarze aglomeracji warszawskiej. Projekt ma charakter pilotażowy i służy ocenie możliwości technologicznych oraz przyszłego potencjału wdrożeniowego nowego standardu TV.
Zastosowania technologii są bardzo szerokie – od darmowej telewizji mobilnej i transmisji na żywo w jakości HD, przez radio cyfrowe i aktualizacje oprogramowania, aż po systemy powiadamiania kryzysowego. Możliwe będzie też łączenie 5G Broadcast z usługami interaktywnymi dzięki hybrydowemu modelowi broadcast + broadband, umożliwiającemu np. udostępnienie komplementarnego kontentu dostępnego na życzenie, czy też personalizację reklam.
5G Broadcast może także przyczynić się do odciążenia sieci komórkowych oraz odegrać kluczową rolę w rozwoju usług dla pojazdów autonomicznych i inteligentnych miast. Eksperci wskazują, że w nadchodzących latach technologia ta stanie się ważnym narzędziem w arsenale nadawców, operatorów telekomunikacyjnych oraz platform streamingowych.
Technologia ta umożliwia dystrybucję treści do nieograniczonej liczby urządzeń odbiorczych - smartfonów, tabletów, odbiorników samochodowych - bez konieczności zestawiania indywidualnych połączeń. Odbiór jest możliwy nawet w warunkach przeciążenia sieci lub jej chwilowej niedostępności, co czyni 5G Broadcast szczególnie interesującym rozwiązaniem w kontekście transmisji masowych, wydarzeń na żywo czy sytuacji nadzwyczajnych.
– Z perspektywy operatora infrastruktury to ważny krok w kierunku rozwoju usług nadawczych w nowym standardzie. 5G Broadcast pozwala wykorzystać nasze doświadczenie w emisji naziemnej i dostosować je do zmieniających się warunków technologicznych oraz nowych oczekiwań użytkowników końcowych – mówi Maciej Pilipczuk, Prezes Zarządu Emitel S.A.
Telewizja Puls jest pierwszym nadawcą w Polsce, który zdecydował się przetestować technologię 5G Broadcast w warunkach terenowych.
– Poszukujemy rozwiązań, które umożliwią nam dotarcie do widzów w nowy sposób, bez konieczności korzystania z internetu czy aplikacji streamingowych. 5G Broadcast daje możliwość emisji naszych treści bezpośrednio na urządzeniach mobilnych, co z punktu widzenia nadawcy oznacza w przyszłości nowy kanał dystrybucji i potencjalnie szerszy zasięg - powiedział Dariusz Dąbski, Prezes Zarządu Telewizji Puls.
Technologia 5G Broadcast jest obecnie testowana w kilkunastu krajach Europy, w tym w Niemczech, Francji i Austrii czy Czechach. Eksperci podkreślają, że rozwiązania broadcastowe stanowią naturalne uzupełnienie usług transmisji mobilnej – szczególnie w kontekście transmisji wydarzeń na żywo, usług publicznych oraz usług mobilnych o dużym zasięgu oraz komunikacji kryzysowej.
KONTAKT:
e-mail: press|emitel.pl| |press|emitel.pl
Źródło informacji: Emitel S.A.

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Branża budowlana przygotowuje się na boom w inwestycjach infrastrukturalnych. Wyzwaniem może być dostęp do kadr i materiałów
W najbliższych miesiącach mogą ruszyć duże inwestycje publiczne w drogownictwie, kolei, energetyce i obronności. To efekt aktywizacji KPO i przesunięcia części środków z komponentu klimatyczno-energetycznego do tzw. Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Dla branży wyzwaniem będzie nie tylko dostęp do materiałów i ich sprawne dostawy, ale także kwestie kadrowe, które już dziś sprawiają problemy w realizacji zadań.
Prawo
Firmy czekają na ostateczne przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. Mają być gotowe w wakacje

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur rusza 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną, jednak przepisy określające funkcjonowanie systemu KSeF są na razie na etapie prac w Sejmie. Wprowadzenie nowego systemu oznacza rewolucję w obiegu dokumentów, a dla firm – spore wyzwanie w przygotowaniu do zmian. „Barometr nastrojów polskich księgowych 2025” wskazuje, że KSeF budzi wśród nich najwięcej obaw, przede wszystkim ze względu na chaos organizacyjny i brak jasnych przepisów.
Bankowość
Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.