Startupy nośnikiem zmian. Samsung partnerem raportu „Startupy pozytywnego wpływu
Firma Samsung została partnerem drugiej edycji raportu „Startupy Pozytywnego Wpływu 2020”, zainicjowanego przez Kozminski Business Hub (KBH). W raporcie opisanych zostało 16 startupów, w tym organizacja Planet Heroes, działająca pod skrzydłami Samsung Inkubator.
- Startupy pozytywnego wpływu to organizacje nastawione na działania na rzecz wspólnego dobra, odpowiadające na wyzwania określone w 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
- Firma Samsung wspiera rozwój odpowiedzialnego biznesu, czego przykładem jest program Samsung Inkubator.
- W gronie wyróżnionych startupów znalazł się Planet Heroes.
Postępujące zmiany klimatyczne znacząco wpłynęły na rozwój gospodarki. Widoczne stało się, że ciągły wzrost ekonomiczny prowadzi do degradacji środowiska naturalnego. Dlatego potrzeba pozytywnych zmian oraz chęć pomocy innym stały się inspiracją dla startupów odpowiedzialnych społecznie. To wciąż rozwijające się na rynku przedsiębiorczości zjawisko. Powstały rok temu Samsung Inkubator Białystok w partnerstwie z UNEP/GRID-Warszawa i Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym to pierwsze tego typu miejsce na świecie, gdzie w bezpłatnej przestrzeni, przedsiębiorcy mogą rozwijać swoje pomysły skupione wokół 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Oznacza to, że inkubowane startupy pracują tam nad rozwiązaniami z zakresu wyrównywania szans społecznych, wspólnej konsumpcji i ekonomii współdzielenia, zrównoważonego transportu czy ochrony środowiska.
-Żyjemy w czasach przełomu i jednocześnie wielkiej niepewności. Nie wiemy jak będzie wyglądał świat, gospodarka i społeczeństwo za kilka lat, a nawet za kilka miesięcy. W obliczu nadchodzących zmian powinniśmy znacznie lepiej zadbać przynajmniej o cztery filary w biznesie: o pasję – która musi towarzyszyć wszelkim poszukiwaniom nowej odporności organizacyjnej; o pozytywny wpływ – bo tylko to uzasadnia i uwiarygadnia teraz działalność biznesu; o głębokie innowacje – niezbędne na poziomie modeli, procesów i systemów; wreszcie o odpowiedzialność – która niczym kompas moralny zapewni właściwy kierunek – powiedział prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, inicjator raportu.
Raport zawiera wypowiedzi ekspertów dotyczące polskiego ekosystemu pozytywnego wpływu, szczegółowe opisy działalności 16 najciekawszych startupów oraz informacje odnośnie 6 inicjatyw wspierających ten ruch w Polsce. W raporcie opisane zostały także trendy, jakie można zaobserwować w 10 branżach – od budownictwa przez edukację i zrównoważoną modę aż do zdrowia i odpowiedzialnej turystyki.
- Jako partner tegorocznego raportu i inicjator programu Samsung Inkubator staramy się wspierać młodych przedsiębiorców, którzy chcą zmienić świat na lepsze. Startupy odpowiedzialne społecznie mogą okazać się kluczowym nośnikiem zmian, dlatego dostrzegamy ich pomysły, pobudzamy kreatywność i stwarzamy dogodne warunki do rozwoju – powiedziała Magdalena Olborska, CSV and Partnership Manager w Samsung Electronics Polska.
W tym roku organizatorzy postanowili przyznać także wyróżnienia w dwóch kategoriach: Scaleupy Pozytywnego Wpływu oraz Startupy Pozytywnego Wpływu. W gronie nagrodzonych w tej drugiej kategorii startupów znalazł się Planet Heroes, działający pod skrzydłami Samsung Inkubator Białystok. Misją przedsiębiorców jest posprzątanie naszej planety i w tym celu stworzyli aplikację i platformę webową, dzięki której każdy może stać się superbohaterem.
Do internetowej bazy Startupów Pozytywnego Wpływu zakwalifikowało się 7 pozostałych startupów rozwijających projekty w Samsung Inkubatorze Białystok – Maizo, Powear.me, Broomee Technologies, Ekologiczny patrol, Nextplease, Assosiated Apps, GlobalX Solutions.
Partnerami raportu są także Bank BNP Paribas i Orange Polska. Inicjatywa KBH jest integralną częścią Ekosystemu Pozytywnego Wpływu stworzonego dwa lata temu przy okazji prezentacji Rankingu Odpowiedzialnych Firm i Startupów Pozytywnego Wpływu.
Raport „STARTUPY POZYTYWNEGO WPŁYWU. RADYKALNA INNOWACJA SPOŁECZNA” oraz bazę najciekawszych firm na polskim rynku podążających dokładnie w tym kierunku można znaleźć na stronie: www.raportspw.kozminskihub.com

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Helping Hand laureatem Prix Galien Polska

Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.