Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży
Kolejne narzędzia AI zaprojektowane do automatyzacji zadań rosną jak grzyby po deszczu, ale tylko niektóre poza innowacyjnością zaskakują też formą. Start-up Artisan stawia na integrację sztucznej inteligencji z zespołami ludzkimi, oferując elastyczne wsparcie w postaci wszechstronnego asystenta z ludzką twarzą. Nazywa się Ava i ma potencjał, by zrewolucjonizować znacznie więcej niż sprzedaż.
Ava specjalizuje się w sprzedaży wychodzącej, zarządzając zadaniami, które zazwyczaj wymagają wielu godzin ludzkiej pracy. Mając dostęp do ponad 300 milionów kontaktów B2B i danych z dziesiątek źródeł, może ona wyszukiwać, badać i kontaktować się z potencjalnymi klientami za pomocą hiper-spersonalizowanych wiadomości przychodzących na e-mail oraz skrzynkę LinkedIn. Używa przy tym zaawansowanych narzędzi pozwalających na podgrzewanie leadów i testowanie skuteczności kampanii. Tym samym pozwala na znaczne zwiększenie liczby generowanych leadów oraz ogólną optymalizację działań sprzedażowych.
11,5 mln dolarów dla start-upu Artisan. Polski fundusz wśród inwestorów
- Ava generuje 50 leadów każdego dnia. To rozwiązuje problem ręcznego wprowadzania i analizy danych z różnych źródeł – mówi Jaspar Carmichael-Jack, założyciel i CEO start-upu Artisan, którego produktem jest Ava. Jak przyznaje 23-letni przedsiębiorca, na rynku istnieje ogromne zapotrzebowanie na tego typu narzędzie, ale nie zamierza się zatrzymywać tylko na jednym. - Ava jest w jednej setnej tym, czym ma być nasz finalny produkt – przyznaje i zapowiada, że jego celem jest, aby kolejne “artisany” były zdolne do wykonywania całych zawodów, a nie tylko poszczególnych czynności.
Inwestorom wystarcza jednak już to, co Artisan dostarcza teraz. Start-up zamknął rundę finansowania pre-seed w wysokości 11,5 mln dolarów, a wzięli w niej udział m.in. guru świata VC Oliver Jung, (który jako jeden z pierwszych inwestował w Airbnb, Bird czy Revolut) oraz takie fundusze jak Y Combinator, Sequoia Scout i BOND. Wśród inwestorów jest też polski fundusz AIP Seed. - Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w finansowaniu tej przełomowej platformy – mówi Dariusz Żuk, CEO i założyciel AIP Seed. Jak dodaje, asystenci AI mają szansę zrewolucjonizować sposób funkcjonowania firm i zwiększyć ich rentowność.
Ava odciąży sprzedażowców. Kolejne “artisany” w planach
Jak konkretnie robi to Ava? Zdaniem foundera Artisan, na rynku istnieje zbyt wiele produktów SaaS, które są drogie, niekompatybilne, i zmuszające w ostateczności do przełączania się między bazami czy ręcznego wprowadzania danych. Ava konsoliduje niezbędne narzędzia i automatyzuje budowanie list kontaktów, weryfikację danych i aktualizację CRM. Fundusze pozyskane w rundzie finansowania mają zostać wykorzystane do rozszerzenia możliwości i doskonalenia zestawu umiejętności Avy oraz powstania nowych “artisanów”.
Firma planuje uruchomienie Lucasa, artisana marketingu (Ava jest BDR (Business Development Representative) oraz Elijah, artisana Customer Success. Mają oni działać w ramach swoich skonsolidowanych ekosystemów, dzięki czemu Artisan jako ujednolicona platforma rozszerzy swój zasięg na cały ruch GTM, zastępując cały zestaw starszych narzędzi Saas.
Helping Hand laureatem Prix Galien Polska
Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.
Polski startup DefendEye zrewolucjonizuje operacje obronne i ratunkowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.