SAP przedstawia nowe narzędzia dla programistów
Linkleaders
Piotrkowska 148/150
90-631 Łódź
patrycja.kaleta|linkleaders.pl| |patrycja.kaleta|linkleaders.pl
505 223 994
https://www.linkleaders.pl/
Podczas konferencji SAP TechEd, SAP ogłosił szereg innowacji związanych z generatywną sztuczną inteligencją. Celem jest umożliwienie programistom maksymalnego wykorzystania możliwości AI w ramach ich pracy.
"Dynamiczny rozwój technologii i krajobrazu biznesowego pokazują, że dziś każdy programista musi być programistą AI. Podczas konferencji SAP TechEd ogłosiliśmy wprowadzenie innowacji, które zapewniają programistom, będącym sercem rewolucji AI, dostęp do zasobów niezbędnych do transformacji sposobu prowadzenia biznesu: od narzędzi programistycznych opartych na AI, po jedno miejsce do tworzenia rozszerzeń i aplikacji generatywnych AI na platformie SAP Business Technology Platform (BTP)" – powiedział Juergen Mueller, dyrektor ds. technologii i członek zarządu SAP SE.
Takie podejście doskonale wpisuje się także w potrzeby polskiego rynku. Z raportu ”Biznes napędzany cyfrowo. Rozwój w obliczu Przemysłu 5.0” wynika bowiem, że aż 34 proc. polskich menedżerów, jako główną barierę inwestycji technologicznych w AI wskazuje właśnie brak odpowiednich kompetencji pracowników. Najnowsze rozwiązania SAP przybliżają do wyrównania tego deficytu.
SAP Build Code
Ważne jest skuteczne współdziałanie profesjonalnych programistów z tzw.” citizen developerami” czyli osobami, które angażują się w tworzenie aplikacji, choć nie mają umiejętności kodowania. Rok temu SAP wprowadził na rynek rozwiązanie low-code: SAP Build, które umożliwia tworzenie aplikacji ekspertom z obszaru biznesu. Teraz pojawia się SAP Build Code, który ułatwia współpracę programistów z ekspertami biznesowymi korzystającymi z rozwiązań SAP Build. SAP Build Code oferuje narzędzia zwiększające produktywność programistów, zoptymalizowane pod kątem rozwoju w Java i JavaScript. Dodatkowo, korzysta z mocy nowego asystenta AI SAP – Joule, który pomaga w tworzeniu kodu dla modelu danych, logiki aplikacji i tworzenia skryptów testowych.
Wektorowa baza wiedzy
Wartościowe dane stanowią fundament sztucznej inteligencji. Dodanie funkcji wektorowej bazy danych do SAP HANA Cloud było kolejnym i niezbędnym krokiem w umacnianiu pozycji tego innowacyjnego rozwiązania w obszarze danych. Funkcje wektorowej bazy danych umożliwiają zarządzanie nieustrukturyzowanymi danymi, takimi jak tekst, obrazy, czy audio, co zapewnia lepszy kontekst dla modeli AI. Ułatwia to szybkie znajdowanie i pobieranie podobnych obiektów. Przykładowo, użytkownicy mogą wyszukiwać dostawców na podstawie języka w umowach, aby zweryfikować historię płatności i prześledzić poszczególne zamówienia. Te rozbudowane, nowe funkcje wektorowej bazy danych usprawniają interakcje między dużymi modelami językowymi, a danymi kluczowymi dla organizacji. Innowacja ta pozwoli programistom SAP na osiągnięcie zupełnie nowego poziomu wglądu w dane, w bezpiecznym, prywatnym środowisku, które wykorzystuje specyficzne dla branży dane klientów w celu ograniczenia halucynacji.
AI Foundation na platformie SAP BTP
AI Foundation to nowe miejsce na platformie SAP BTP, w którym programiści mogą tworzyć rozszerzenia i aplikacje zasilane przez AI i generatywne AI. Zawiera ono wszystko, co niezbędne do sprawnego tworzenia aplikacji dla biznesu; od gotowych serwisów AI, poprzez dostęp do dużych modeli językowych i bazy wektorowej, a kończąc na narzędziach do zarządzania cyklem życia aplikacji.
Nowa certyfikacja
Szybkie tempo innowacji technologicznych zwiększyło globalne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych programistów - dlatego SAP stwarza nowe możliwości nauki programowania. W ramach zobowiązania do podnoszenia kwalifikacji dwóch milionów profesjonalistów do 2025 roku i udostępnienia bezpłatnych treści edukacyjnych, SAP uruchomił nowe certyfikacje dla programistów back-end korzystających ze środowiska ABAP Cloud. Dwa nowe zasoby edukacyjne dotyczące narzędzi programistycznych ABAP w SAP BTP i SAP S/4HANA są dostępne na stronie SAP Learning site. Oba zostały zaprojektowane z myślą o zwinnej i zgodnej z architekturą chmurową transformacji biznesowej, zapewniając programistom umiejętności tworzenia rozszerzeń gotowych do pracy w chmurze i zgodnych w tym zakresie ze strategią utrzymywania czystego rdzenia dla aplikacji źródłowych SAP.
SAP dołączył również do programu Stanford HAI (Instytutu Sztucznej Inteligencji Skoncentrowanej na Człowieku) dla Partnerów Korporacyjnych. Badacze i inżynierowie z SAP będą współpracować z akademicką społecznością Stanford, w tym z wykładowcami i studentami zajmującymi się badaniami, w obszarze połączenia generatywnej sztucznej inteligencji i biznesu.

Cyberbezpieczeństwo dzięki MiR Fleet Enterprise

AI Accelerator od UR dla rozwoju cobotów

Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny
Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Ochrona środowiska
Wyśrubowane cele polityki klimatycznej krytykowane przez sektor rolnictwa i producentów żywności. Za mało środków i za dużo obciążeń

Rolnictwo może odegrać znaczącą rolę w niwelowaniu skutków zmian klimatu, jednak potrzebuje na to więcej środków i wsparcia – oceniają eksperci i przedstawiciele producentów żywności. Stawiane dzisiaj rolnikom cele związane z polityką klimatyczną pozostają szeroko negowane w różnych krajach UE jako te, które przyczyniają się do wzrostu kosztów i spadku konkurencyjności. Komisja Europejska w ramach trwającego procesu upraszczania prawa proponuje złagodzenie części obciążeń i przejście na elastyczniejsze wdrażanie wspólnej polityki rolnej, ale nie oznacza to rezygnacji z ambitnych celów.
Konsument
Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.