Komunikaty PR

Przejście oraz rozwój rolnictwa bezorkowego może być sfinansowane pożyczką 0%

2023-03-31  |  13:00
Biuro prasowe

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 proc. na realizację zrównoważonych praktyk zarządzania gruntami. Program ten wspiera rolnictwo węglowe - innowacyjne podejście do gospodarki rolnej, mające na celu zmniejszenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze poprzez magazynowanie CO2 w glebie, co w efekcie ma doprowadzić m.in. do zwiększenia plonów.

Ekstremalne warunki pogodowe i klimatyczne, m.in. długotrwałe susze, już teraz powodują zmiany w naturalnych cyklach rozwojowych roślin, co negatywnie wpływa na wydajność plonów w Europie. Jednocześnie sektor rolnictwa jest drugim największym emitentem zanieczyszczeń środowiska w Polsce [1]. Rozwiązaniem mającym na celu przerwanie tego “błędnego koła” jest rolnictwo węglowe, które stanowi jedno z narzędzi mających na celu realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Wprowadzony przez Komisję Europejską program obliguje kraje członkowskie do starań na rzecz osiągnięcia  neutralności klimatycznej do 2050 r. To regeneracyjne podejście do gospodarki rolnej opiera się na zrównoważonych praktykach rolniczych, takich jak uprawa bezorkowa, pasowa lub minimalna, a także płodozmian i zarządzanie resztkami pożniwnymi. 

Rolnictwo węglowe się opłaca

Gospodarstwa, które zdecydują się  na skuteczne wprowadzenie praktyk w ramach rolnictwa węglowego, otrzymują zbywalne certyfikaty - kredyty węglowe. Każdy z nich odpowiada jednej tonie dwutlenku węgla zatrzymanego w glebie. Są one przyznawane przez międzynarodowe agencje certyfikujące po weryfikacji danego projektu. Z badania „Postrzeganie rolnictwa regeneracyjnego w Polsce”[2] wynika, że aż 57 proc. polskich rolników nigdy nie zetknęło się z pojęciem “kredytów węglowych”, a jedynie 8 proc. deklaruje, że wie, co ono oznacza. 35 proc. badanych jest jednak zainteresowana potencjalnym dochodem z inwestycji związanej z kredytami węglowymi. Na rynku właśnie pojawił się partner, który nie tylko wspiera gospodarstwa w generowaniu i sprzedaży certyfikatów węglowych, ale także zapewnia finansowanie w celu przyswojenia lub rozwoju zrównoważonych praktyk.

Na czym polega “zielona pożyczka”?

Rolnicy, którzy chcieliby wprowadzić zrównoważone praktyki zarządzania gruntami mogą skorzystać z finansowania, pozyskanego w ramach tzw. “zielonej pożyczki 0%”. Atrakcyjność tej oferty wynika m.in. z tego, że wygenerowane przez dany projekt kredyty węglowe sprzedawane są korporacjom, takim jak np. sieci supermarketów, które nabywają je, aby zrównoważyć swoją, przekraczającą limit, emisję CO2. 

Rozwój gospodarstwa i zmiana metod uprawnych często wiąże się ze znacznymi wydatkami, np. na sprzęt rolny. Zielona pożyczka to opracowany przez nas produkt, dzięki któremu rolnicy bez płacenia jakichkolwiek odsetek uzyskują dostęp do kapitału tak potrzebnego do rozwoju ich gospodarstw. Pożyczki finansowane są przez inwestorów prywatnych oraz firmy, które otrzymują w zamian procent od sprzedaży wytworzonych certyfikatów węglowych lub wykorzystują ich część do redukcji swojego śladu węglowego. W ramach “zielonej pożyczki 0%” zawieramy z rolnikiem dwie umowy – standardową, która opisuje strukturę spłaty jedynie pożyczonej kwoty i inne szczegóły, oraz umowę dotyczącą certyfikatu węglowego, która określa, w jaki sposób finanse są rozdzielane między uczestniczące strony. Wartość kredytów węglowych zależna jest od kilku czynników, jednakże dzięki doświadczonemu zespołowi, światowej klasy kadrze badawczej oraz rosnącemu popytowi, certyfikaty węglowe HeavyFinance są sprzedawane za najwyższą możliwą cenę z korzyścią zarówno dla rolnika, jak i podmiotu finansującego. W USA rolnictwo węglowe umożliwiło wzrost przychodów wielu gospodarstw i chcemy, aby polscy rolnicy także skorzystali z tego pasywnego stałego dochodu - mówi Eryk Frontczak, Carbon Product Manager w HeavyFinance. 

Rolnictwo węglowe - dlaczego warto?

Zrównoważone praktyki nie tylko są korzystne dla środowiska, ale mają także pozytywny wpływ na samo gospodarstwo rolne. Przykładowo, uprawa bezorkowa może znacząco poprawić stan zdegradowanych gleb. Stosowanie większej ilości zrównoważonych praktyk minimalizuje także erozję gleby, oczyszcza wody powierzchniowe i gruntowe, sprawiając, że wszelkie substancje odżywcze nie spływają i zwiększają wydolność plonów. Wprowadzenie zrównoważonych rozwiązań rolnictwa węglowego umożliwia więc poprawę zdrowia i jakości uprawianej ziemi, co wpływa pozytywnie na wielkość plonów i ich odporność na skutki zmian klimatycznych. 

Zrównoważone rolnictwo wymaga pewnych wysiłków, ale dzięki bezpiecznemu wsparciu finansowemu jego wprowadzenie może w długim terminie wpłynąć na zwiększenie rentowności plantacji. Ostateczne korzyści sprawiają, że nawet tymczasowe zmniejszenie plonów, związane z przygotowaniem podłoża, jest opłacalne i stanowi duży krok w kierunku zrównoważonego rozwoju gospodarstwa - dodaje Eryk Frontczak, Carbon Product Manager w HeavyFinance.

[1] źródło: IOŚ–PIB – Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, KOBIZE – Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5507/3/18/1/rolnictwo_w_2021_r.pdf

[2] źródło: https://media.bnpparibas.pl/pr/767795/rolnictwo-regeneracyjne-szansa-dla-planety-korzysci-dla-rolnikow   

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Startupy Helping Hand laureatem Prix Galien Polska Biuro prasowe
2024-11-20 | 08:30

Helping Hand laureatem Prix Galien Polska

HH24 - spółka będąca twórcą Helping Hand - pierwszej w Polsce platformy oraz aplikacji mobilnej wellbeing i kompleksowego wsparcia psychologicznego dla pracowników firm i
Startupy Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży
2024-11-04 | 15:00

Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży

Kolejne narzędzia AI zaprojektowane do automatyzacji zadań rosną jak grzyby po deszczu, ale tylko niektóre poza innowacyjnością zaskakują też formą. Start-up Artisan stawia na
Startupy Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.
2024-10-24 | 12:00

Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.

Wraz z dynamicznym rozwojem rynku e-commerce pojawiają się nowe wyzwania w obszarze dostaw. Dotyczą one szczególnie kluczowego etapu doręczeń w obrębie miasta, jakim jest tzw.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie

Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.

Ochrona środowiska

Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro

Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.