Komunikaty PR

Polskie narzędzia do walki z koronawirusem czekają na inwestorów

2020-05-28  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Katarzyna Matczuk
Planet Partners sp.z.o.o.

Grodzka, 42/1
31-044 Kraków
k.matczuk|planetpartners.pl| |k.matczuk|planetpartners.pl
+48 666 300 014
https://planetpartners.pl/
Do pobrania info_pras ( 2.91 MB )

Niezwykłe innowacje polskich inżynierów, studentów i firm trafiły właśnie na giełdę pomysłów akcji CovidChallenge.pl. Wśród nich znajdują się gotowe narzędzia, innowacyjne prototypy i projekty poszukujące inwestorów. Na internetowej giełdzie znajdziemy 12 wyselekcjonowanych pomysłów, wśród nich projekty doraźnych respiratorów, algorytmu AI wspomagającego diagnostykę, czy prostego w produkcji kaptura ochronnego dla medyków.

Giełda pomysłów prezentuje innowacje zgłoszone przez uczestników Covid Challenge – inicjatywy organizowanej przez Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN i firmę doradczą Planet Partners – w której inżynierowie, studenci i firmy proponują rozwiązania najbardziej palących problemów służby zdrowia związanych z walką z epidemią koronawirusa. Celem giełdy jest ułatwienie dotarcia do potencjalnych odbiorców: pracowników placówek medycznych, inwestorów, czy firm lub badaczy zainteresowanych nawiązaniem współpracy z pomysłodawcami.

Chcemy, aby każdy wartościowy projekt miał szansę na rozwój i dotarcie do placówek medycznych potrzebujących pomocy – mówi dr Jakub Ryzenko z Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN, współorganizatora akcji – dlatego jednym z naszych głównych celów jest ułatwienie w nawiązaniu kontaktu i potencjalnej współpracy między osobami, które mają pomysł, a tymi, które mogą pomóc go rozwinąć. Cały czas zgłaszają się do nas nie tylko innowatorzy z pomysłami, ale też potencjalni inwestorzy oraz firmy, organizacje i instytucje dysponujące sprzętem, który mogą wykorzystać do produkcji środków dla szpitali.

Jednym z projektów opracowanych przez polskich inżynierów jest respirator ResPi. Urządzenie może być stosowane u każdego pacjenta z lekką niewydolnością oddechową, a do jego najważniejszych zalet należy możliwość sterowania przez sieć WiFi za pomocą przyjaznej użytkownikowi aplikacji. Dzięki temu jeden medyk może obsługiwać respiratory wspierające kilku pacjentów jednocześnie i monitorować na bieżąco pracę urządzeń. Twórcy urządzenia skonstruowali już działający prototyp i przygotowują się do uzyskania niezbędnej certyfikacji, ale do szerszej produkcji niezbędne jest dla nich pozyskanie inwestorów.

Wśród projektów, które znajdziemy na giełdzie są też rozwiązania do samodzielnego wdrożenia, np. maseczki do przygotowania ze standardowych komponentów medycznych, czy elementy do druku 3D. Oprócz nich na giełdzie znajdują się rozwiązania zaawansowane z istniejącymi prototypami, projekty we wczesnej fazie rozwoju wymagające dopracowania oraz obiecujące tematy badawcze, które mogą prowadzić do odkrycia np. nowych metod dekontaminacji. Na stronie internetowej możemy obecnie znaleźć 12 wyselekcjonowanych projektów, a organizatorzy zapowiadają, że wkrótce pojawi się więcej równie innowacyjnych pomysłów. Zgłoszenia napływają zarówno od osób indywidualnych jak i od innowacyjnych firm – tych, które mają pomysł oraz chcących pomóc w jego rozwinięciu. Organizatorzy deklarują, że każdemu wartościowemu projektowi chcą pomóc w rozwoju i jak najszybszym dotarciu do odbiorców, albo w nawiązaniu kontaktu z jednostką lub osobą mającą to, czego danemu projektowi brakuje.

Cały czas czekamy na nowe zgłoszenia. Od początku trwania akcji podkreślamy, że nie jest to zwykły konkurs, dlatego rozpoczęcie drugiego etapu nie oznacza zakończenia pierwszego. Najczarniejszy scenariusz, który przewidywaliśmy w marcu na szczęście nie spełnił się, ale epidemia wciąż trwa, a medycy nadal bardzo potrzebują naszej pomocy – mówi Łukasz Wilczyński z Planet Partners, współorganizatora Covid Challenge. - Już niedługo planujemy kolejne rundy ocen, w trakcie których eksperci z instytucji partnerskich: Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej UJCM oraz Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM przyjrzą się nowym zgłoszeniom.

Akcja Covid Challenge organizowana jest przez Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN we współpracy z firmą Planet Partners, która od wielu lat zajmuje się komunikacją innowacyjnych rozwiązań. Partnerami merytorycznymi akcji zostali: Zakład Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej UJCM oraz Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM. Inicjatywa jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.covidchallenge.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Planet Partners sp.z.o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Startuje Wielkopolska Akademia Menedżerów Zdrowia Biuro prasowe
2024-11-19 | 12:30

Startuje Wielkopolska Akademia Menedżerów Zdrowia

Medycyna to jedna z branż, w których każdy dzień przynosi nowe odkrycia i możliwości. Dotyczy to nie tylko metod leczenia, ale też zarządzania sektorem zdrowotnym. Wymiana wiedzy i
Medycyna Mity na temat estrów etylowych – co warto wiedzieć?
2024-11-19 | 08:00

Mity na temat estrów etylowych – co warto wiedzieć?

Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 są niezbędne dla naszego zdrowia, a ich suplementacja staje się coraz bardziej powszechna. Na rynku dostępne są różne formy kwasów
Medycyna Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit
2024-11-07 | 17:30

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie

Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.

Ochrona środowiska

Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro

Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.