Polska spółka Nestmedic z pomocą medyczną dla Ukrainy
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Polska spółka Nestmedic z pomocą medyczną dla Ukrainy
Polska spółka medyczna Nestmedic wspiera Ukrainę, przekazując sprzęt medyczny dla kobiet w ciąży. Spółka notowana na New Connect podpisała umowę z ukraińskim szpitalem na pomoc humanitarną i przekazała urządzenia do przeprowadzenia zdalnego KTG oraz zapewniła stały dostęp do platformy telemedycznej. Sprzęt umożliwia rejestrowanie zapisów KTG w dowolnym miejscu i czasie w warunkach domowych. Jest szczególnie użyteczny w przypadkach, gdy kobieta nie ma możliwości skorzystania ze stacjonarnej pomocy medycznej.
Spółka Nestmedic motywowana względami humanitarnymi wywołanymi trwającą na Ukrainie wojną zdecydowała się podjąć kroki na rzecz ukraińskiej służby zdrowia. Tym samym została podpisana umowa, której przedmiotem są zestawy Pregnabit, umożliwiające kobietom w ciąży samodzielne przeprowadzenie badania kardiotokograficznego, polegającego na równoczesnej rejestracji tętna płodu i skurczów macicy, a także ruchów płodu. Zostały one przekazane na ręce personelu medycznego szpitala w Kijowie.
Firma przekazała pełnowymiarowe pakiety, w skład których wchodzą: zarejestrowany wyrób medyczny Pregnabit (nazywany mobilnym kardiotokografem) wraz z zestawem sond (FHR, TOCO), które umożliwiają wysyłanie danych do platformy za pośrednictwem, której wynik jest odczytywany przez wyspecjalizowany personel położnych. Ponadto każde urządzenie jest wyposażone w pulsoksymetr do pomiaru tętna ciężarnej, dwa pasy z kompletem rzepów i odpowiednią przedłużką, ładowarkę z kablem do ładowania urządzenia,żel, chusteczki dezynfekujące oraz instrukcję i opakowanie do przechowywania. Spółka zapewniła także stały bezpłatny dostęp do platformy telemedycznej, umożliwiającej odczytanie wyników badania.
Wsparcie dla najbardziej narażonych grup
Służba zdrowia na Ukrainie – w związku z trwającą obecnie wojną – zmaga się z wieloma wyzwaniami, jednak szczególnie istotną kwestią jest brak sprzętu medycznego i lekarstw. Wśród najbardziej narażonych grup społecznych znajdują się osoby starsze, przewlekle chore, dzieci oraz kobiety ciężarne, które wymagają nieprzerwanej opieki lekarskiej, a także monitorowania przebiegu ciąży. Pacjentki te niejednokrotnie zmuszone były do przerwania regularności badań.
– Spółka Nestmedic dostrzega potrzebę pomocy naszym wschodnim sąsiadom. Profesjonalna telemedyczna kardiotokografia ciąży ma pomóc Ukrainkom w monitorowaniu jej przebiegu. W ten sposób wspieramy Ukrainę, dostarczając niezbędny sprzęt medyczny. Jesteśmy świadomi, że pomoc humanitarna jest w tym momencie kluczowa, dlatego przekazaliśmy urządzenia Pregnabit, by ciężarne kobiety mogły czuć się bezpiecznie. Dostęp do telemedycyny jest niezbędny w dzisiejszych czasach, a w sytuacjach kryzysu czy wojny jest to rozwiązanie ratujące życie – mówi Jacek Gnich, prezes Nestmedic.
Technologia w służbie medycyny
Regularne konsultacje lekarskie oraz dostęp do podstawowych badań są zagwarantowane pacjentom, jednak w sytuacji wojny rozwiązania technologiczne ratują życie. Po przeprowadzaniu badania urządzeniem Pregnabit w przypadku nieprawidłowości ciężarna natychmiast otrzymuje informację o konieczności stacjonarnej konsultacji z lekarzem.
Nestmedic stale ulepsza stosowane rozwiązania. W czerwcu tego roku firma oficjalnie uzyskała certyfikat MDR wyrobu medycznego dla swojego najnowszego urządzenia – Pregnabit Pro i platformy Pregnabit Cloud, co pozwala wprowadzać urządzenia na nowe rynki europejskie.
Helping Hand laureatem Prix Galien Polska
Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży
Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.