Nowy sposób na problemy z najemcą?
Ustawa o ochronie praw lokatorów, która ma na celu zapewnić każdemu obywatelowi dach nad głową narusza interesy właścicieli mieszkań, którzy nie mogą swobodnie dysponować swoją nieruchomością. Zapis prawny stawia najemców w bardziej uprzywilejowanym położeniu i daje im ochronę niezależnie od wywiązywania się z postanowień zawartych w umowie. Właściciel musi przez to dochodzić swoich roszczeń od wynajmującego i innych podmiotów bez pomocy państwa. Dlatego powstają na rynku najmu nowe rozwiązania gwarantujące regularną wypłatę czynszu właścicielowi. Czy to rozwiąże problemy związane z najmem?
Równe prawa nieodłączną częścią rozwoju rynku
W ostatnich latach inwestowanie w mieszkania na wynajem stało się w Polsce popularną formą lokowania kapitału. Ministerstwo Finansów podaje, że w 2021 roku podatek ryczałtowy od dochodów z najmu płaciło prawie 790 tys. podatników, a z każdym kolejnym rokiem, liczba ta powiększa się. Aktualnie w Polsce ok. 1,1 mln. mieszkań oferowanych jest na wynajem przez osoby prywatne[1].
Pokazuje to, jak duży potencjał ma rynek najmu, jednak do swojego rozwoju potrzebuje odpowiednich warunków prawnych, które będą sprawiedliwe dla obu stron: wynajmujących i najemców.
Alternatywa dla właścicieli
Problem uwarunkowań prawnych jest regularnie poruszany w przestrzeni społecznej. Właściciele potrzebują zmian ustawowych dającym im bezpieczeństwo i spokój. Z tego powodu powstają Ruchy Obywatelskie takie jak Zjednoczeni Wynajmujący, których celem są zmiany na polskim rynku najmu. Grupa reprezentuje interesy wszystkich właścicieli nieruchomości, wspiera ich w problemach z lokatorami, a także proponuje zmiany legislacyjne.
Skoro Państwo nie chroni prawnie właścicieli mieszkań, to szukają oni alternatywnych sposobów na ochronę majątku. Jednym z nich jest współpraca z Milluu – startupem z sektora prop-tech oferującym gwarancje finansowe dla właścicieli mieszkań. Dzięki nim mogą zyskać poczucie bezpieczeństwa dla swoich nieruchomości, ponieważ proponowane przez Milluu rozwiązania wypełniają luki w polskim prawie.
Zdajemy sobie sprawę z tego jakie obawy mają wynajmujący, a także z jakimi problemami mogą spotkać się w przypadku nieodpowiedzialnych najemców. Z tego względu nasza oferta obejmuje analizę lokatorów i ich ryzyka finansowego, a dla właścicieli mieszkań gwarancję czynszu wypłacanego przez cały okres obowiązywania umowy - mówi Patrycja Mudryk Garcia, Sales Manager Milluu.
Szansa dla właścicieli mieszkań
Startupy takie jak Milluu, zapewniają ochronę prawną i finansową właścicieli mieszkań. Rozwiązania te mogą zmniejszyć problemy związane z najmem, jednak nie wyeliminują ich całkowicie, dlatego zamiany w polskim prawie są potrzebne. We wrześniu b.r. pojawiła się nadzieja, że coś może się zmienić. Po 5 latach rozpraw sądowych, właściciel wygrał z lokatorem niepłacącym czynszu. Ten precedens może wpłynąć na kolejne werdykty sądów, mogące odwoływać się do zakończonego postępowania.
[1] Dane z raportu „Dekada polskiego rynku najmu”, opracowanego przez PFR Nieruchomości i Polityka Insight.
Helping Hand laureatem Prix Galien Polska
Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży
Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Rolnictwo
Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
Do 2031 roku rynek usług związanych z danymi satelitarnymi ma wzrosnąć ponad czterokrotnie – przewidują analitycy. Na rosnącą podaż wpływ może mieć nałożony na dużą część przedsiębiorców, w tym producentów rolnych, obowiązek raportowania wpływu środowiskowego. Dane satelitarne są jednak cennym narzędziem również w rękach urbanistów i samorządowców. Z dokładnością do milimetrów pokazują zjawiska takie jak np. osiadanie gruntów, co pozwala na wczesne podejmowanie decyzji o kluczowych modernizacjach infrastruktury.
Prawo
Nałóg nikotynowy wśród nieletnich zaczyna się najczęściej od e-papierosów. Przyciągają ich słodkie, owocowe smaki tych produktów
Co czwarty uczeń ma za sobą inicjację nikotynową, a dla większości z nich pierwszym produktem, po jaki sięgnęli, był e-papieros. Zdecydowana większość uczniów używających nikotyny korzysta właśnie z e-papierosów, a prawie połowa nie ma problemu z ich zakupem – wskazują nowe badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Eksperci podkreślają, że niebezpiecznym produktem, z uwagi na ryzyko uzależnienia behawioralnego, są także e-papierosy beznikotynowe. Trwają prace nad przepisami, które m.in. zakażą ich sprzedaży nieletnim.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.