Komunikaty PR

Cyfrowa rewolucja w handlu zbożem: Commoditrader już w Polsce

2020-07-01  |  07:30
Biuro prasowe
Kontakt
Alina Geniusz-Siuchnińska
Inntu

ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl
Do pobrania komunikat ( 0.02 MB )

Do Polski wszedł duński start-up Commoditrader, który współtworzą polscy programiści. To cyfrowa giełda handlu zbożem, dzięki której duńscy producenci rolni uzyskali lepsze ceny o 6-12% niż w handlu tradycyjnym, za sprawą szerszego dostępu do rynku. W Danii ponad 40% producentów rolnych zarejestrowało się na platformie. Twórcy Commoditrader widzą dużą szansę na rozwój giełdy na unijnym rynku rolnym, który w roku 2018 osiągnął wartość 275 mld euro.

Wartość handlu zbożem w Unii Europejskiej w roku 2018 wyniosła 29,6 mld euro. Jest to 10,8% całej wartości handlu produktami rolnymi w UE. Jednocześnie unijny rynek rolny jest bardzo rozdrobniony: 96% unijnych gospodarstw to farmy rodzinne, 4% to przedsiębiorstwa rolne. Dwie trzecie gospodarstw w UE jest mniejszych niż 5 ha. Średnia wielkość gospodarstw wynosi 16,6 ha, ale tylko 15% jest tej wielkości lub większe.

- Taki rynek, rozdrobniony i zróżnicowany, aż się prosi o cyfryzację - komentuje Ida Boesen, założycielka Commoditrader, z doświadczeniem w handlu rolnym.

Cel: lepszy dostęp do rynku

Commoditrader, europejska platforma handlu towarami rolnymi, założona została w 2018 r. przez dwie Dunki: Idę Boesen i Julię Koch Fahler. Ida Boesen pracowała w dużej duńskiej spółdzielni rolniczej, prowadzącej działania w 18 krajach, z kolei Julia Koch Fahler jest związana z branżą technologiczną. Platformę współtworzą również polscy programiści.

Pracując w branży rolniczej, Boesen zauważyła, że nie wszyscy uczestnicy rynku mają do niego równy dostęp, co przekłada się na zróżnicowane warunki transakcji. W 2016 roku kobiety połączyły siły, czego skutkiem było rozpoczęcie prac nad cyfrową platformą, która poprzez demokratyzację dostępu ułatwiła handel zbożem wszystkim podmiotom niezależnie od ich skali działalności.

- Naszym celem było stworzenie otwartego i przejrzystego rynku, na którym ceny, ilości, a także jakość produktów będą dostępne dla każdego, kto ma profil na platformie - wyjaśnia Ida Boesen. – Pracując w sektorze rolnym zauważyłam, że na europejskim rynku brakuje kompleksowej, nowoczesnej giełdy, za pomocą której producenci rolni, a także przedsiębiorcy zainteresowani tymi towarami, mogliby porównać ceny z różnych miejsc i handlować ze sobą. Nasi użytkownicy mają możliwość nawiązania kontaktów również z kontrahentami zagranicznymi.

Tradycyjnie w handlu rolnym, aby kupić lub sprzedać zboże, zainteresowane osoby muszą wykonać kilka telefonów lub napisać kilkanaście maili, żeby uzyskać satysfakcjonującą cenę i zorganizować transport towaru. Commoditrader umożliwia wykonanie tych operacji w kilka kliknięć, jednocześnie skracając łańcuch pośredników.

Do Dunek we wrześniu 2019 r. dołączył Simon Haldrup, były dyrektor MobileLife w Danske Bank, z 15-letnim doświadczeniem w sektorze bankowym. Haldrup zajmował się innowacjami, rozwojem biznesu oraz cyfryzacją. Jego zaangażowanie w Commoditrader ma na celu skalowanie biznesu na inne rynki europejskie.

Startup z nagrodami

Innowacyjność projektu została dostrzeżona przez organizatorów Copenhagen Fintech Week, którzy w roku 2019 wyróżnili Commoditrader nagrodą New Nordic FinTech Award. Rok wcześniej platforma otrzymała nagrodę Agricultural Innovation 2018.

- Commoditrader to produkt już rozwinięty, sprawdzony na dwóch rynkach: duńskim i rumuńskim, - komentuje Julia Koch Fahler. - Polska to duży rynek, z prawie 1,5 mln gospodarstw, dlatego bardzo się cieszymy, że udało nam się uruchomić lokalną wersję platformy. Jest to dla nas ambitne wyzwanie. Mam nadzieję, że polscy producenci rolni dostrzegą korzyści, jakie niesie ze sobą użytkowanie naszej giełdy.

Główną funkcjonalnością platformy jest giełda, na której użytkownicy mogą tworzyć oferty kupna lub sprzedaży, a także licytować dostępne oferty. Do dyspozycji użytkowników jest też szeroki wachlarz innych funkcji: możliwość dodawania certyfikatów, określanie parametrów jakości towarów, tworzenie cen dla różnych segmentów odbiorców, zarządzanie transportem, informacje rynkowe i cenowe, możliwość bezpośredniego dotarcia do wszystkich użytkowników platformy. Jedną z kluczowych funkcji jest możliwość zakupu towaru łącznie z transportem, dzięki platformie możliwy będzie kontakt z niezależnym dostawcą logistycznym. Użytkownicy mogą porównać ostateczną cenę produktu wraz z jego transportem - nie tylko w ofert wystawionych przez polskich producentów rolnych, ale również tych z zagranicy.

Obecnie dostępna jest wersja webowa platformy. Autorzy zakładają w przyszłości stworzenie wersji mobilnej. Przy budowaniu i rozwoju platformy uczestniczą polscy developerzy, którzy odpowiedzialni są za tworzenie oprogramowania oraz zaprojektowanie platformy. W zespole Commoditrader pracuje 5 Polaków. Platforma dostępna jest w języku polskim.

O firmie:

Commoditrader to europejska platforma handlowa dla rolników oraz międzynarodowych firm handlowych, założona w Danii w 2018 r. Dzięki platformie użytkownicy mogą porównywać ceny produktów rolnych z całej Polski i z zagranicy za pomocą kilku kliknięć. Pośrednicy w jednym miejscu znajdą oferty zarówno sprzedających, jak i kupujących zboże. Podstawową funkcjonalnością platformy jest giełda, czyli miejsce, gdzie użytkownicy mogą tworzyć oferty kupna lub sprzedaży.

Platforma dostępna jest w Danii, Rumunii i w Polsce, a wkrótce w kolejnych krajach w Europie. Liczba zarejestrowanych użytkowników wynosi ponad 2000 rolników i firm handlowych. Obrót zbożem za pośrednictwem Commoditrader wynosi 4,9 mln ton. Firma współpracuje z 5 firmami transportowymi, zatrudnia 17 pracowników. W 2019 r. otrzymała nagrodę New Nordic FinTech Award w ramach Copenhagen Fintech Week, a rok wcześniej - nagrodę Agricultural Innovation 2018.

https://commoditrader.com/pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Inntu
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Startupy Helping Hand laureatem Prix Galien Polska Biuro prasowe
2024-11-20 | 08:30

Helping Hand laureatem Prix Galien Polska

HH24 - spółka będąca twórcą Helping Hand - pierwszej w Polsce platformy oraz aplikacji mobilnej wellbeing i kompleksowego wsparcia psychologicznego dla pracowników firm i
Startupy Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży
2024-11-04 | 15:00

Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży

Kolejne narzędzia AI zaprojektowane do automatyzacji zadań rosną jak grzyby po deszczu, ale tylko niektóre poza innowacyjnością zaskakują też formą. Start-up Artisan stawia na
Startupy Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.
2024-10-24 | 12:00

Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.

Wraz z dynamicznym rozwojem rynku e-commerce pojawiają się nowe wyzwania w obszarze dostaw. Dotyczą one szczególnie kluczowego etapu doręczeń w obrębie miasta, jakim jest tzw.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie

Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.

Ochrona środowiska

Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro

Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.