Komunikaty PR

5 cech, które musi posiadać inteligentny system dostaw

2022-08-29  |  15:15
Biuro prasowe

Zakupy w sieci stają się synonimem dostawy just-in-time. Szybka i niezawodna realizacja zamówień na etapie „ostatniej mili” nie jest już przewagą konkurencyjną, ale koniecznością. Wygodna dostawa, zwłaszcza w przypadku towarów łatwo psujących się, jest niezbędna. Jest to również ogromne wyzwanie logistyczne dla detalicznych sklepów spożywczych typu "brick-and-click", piszą eksperci DataArt, globalnej firmy zajmującej się tworzeniem oprogramowania.

Dostawy te muszą dotrzeć do klienta tego samego dnia lub w ciągu kilku godzin od złożenia zamówienia. Nawet w godzinach szczytu, sprzedawcy starają się zmieścić w 30-minutowym oknie dostawy, które klient wybiera na stronie internetowej. To okno również się zawęża, ponieważ konsumenci coraz częściej oczekują 15-minutowych przedziałów czasowych dostawy. Byłoby to niemożliwe bez nowoczesnego oprogramowania do zarządzania transportem (TMS). 

Przewiduje się, że rynek dostaw na „ostatniej mili” w branży spożywczej osiągnie wartość 72 miliardów dolarów w 2025 roku, co jest związane z gwałtownym wzrostem rynku w czasie pandemii COVID-19. Coraz więcej sprzedawców inwestuje w niestandardowe systemy TMS zamiast rozwiązań pudełkowych.

Oto pięć najlepszych cech oprogramowania do zarządzania transportem, które mogą pomóc firmom poprawić dokładność dostaw na ostatniej mili i zwiększyć lojalność klientów.

1. Zautomatyzowana ciągła optymalizacja tras

Nowoczesne rozwiązania TMS rozwiązują tzw. problem komiwojażera za pomocą opatentowanych algorytmów, które obliczają optymalne trasy dostaw dla każdego pojazdu. W miarę napływu nowego zamówienia, początkowa trasa jest dynamicznie korygowana i obliczana na nowo, co pozwala na szybkie, dokładne i efektywne zarządzanie potokiem dostaw przy minimalnym zaangażowaniu kierownika logistyki.

System uwzględnia następujące parametry:

  • Weryfikacja dostaw.
  • Kalkulacja kosztów sprzedaży dla wybranego okna dostawy na wyznaczonej trasie
  • Dynamiczne ustalanie cen w celu dostosowania popytu do dostępnych okien dostawy
  • Optymalizacja zużycia paliwa, a tym samym zmniejszenie emisji CO2

Wytyczanie trasy w czasie rzeczywistym oznacza, że system zamyka określone okna dostaw dopiero po osiągnięciu maksymalnej pojemności floty. Algorytm optymalizacji pozwala jednak na przyjmowanie dodatkowych zamówień w pobliżu już wytyczonych tras.

2. Optymalizacja na bazie rzeczywistych warunków drogowych

W przypadku dostaw do domu, które muszą dotrzeć w ciągu 30 minut, system TMS musi uwzględniać zatory drogowe (zwłaszcza w godzinach szczytu), zamknięcia dróg i naprawy, a także warunki pogodowe. Dostawcy zewnętrzni nie zawsze oferują szczegółowe i aktualne informacje o ruchu drogowym, ale własny system monitorowania ruchu może zaoferować taką opcję.

Optymalizacja trasy dostawy odbywa się na podstawie rzeczywistych warunków ruchu drogowego. Łącząc te dane z historycznymi wzorcami ruchu, system może dokładnie obliczyć czasy przejazdu dla poszczególnych ulic w określonych godzinach dnia lub dniach tygodnia. Na potrzeby planowania awaryjnego na stronie internetowej klienta mogą być wyświetlane 15-minutowe "przerwy" między dostępnymi okienkami dostaw.

Podejście do obliczania trasy oparte na danych zapewnia również dodatkową wartość dla wirtualnych symulacji dostaw, które mogą być przydatne w zapobieganiu oszustwom lub dochodzeniu w sprawie wypadków samochodowych. Więcej na ten temat można przeczytać poniżej.

3. Finalizacja trasy

Automatyczna optymalizacja tras pozwala uniknąć ręcznej, powtarzalnej i nieefektywnej pracy operatorów logistycznych. Jednak w niektórych przypadkach system wymaga ręcznego dostosowania i finalizacji trasy, jako kopii zapasowej na wypadek ewentualnych przestojów lub w innych nagłych przypadkach, gdy wymagane są zmiany w ostatniej chwili. Operatorzy powinni mieć przyjazny interfejs użytkownika, aby dostosować trasy dostaw, śledzić wpływ tych zmian i eksportować sfinalizowane zatwierdzone trasy do systemu ERP.

4. Monitorowanie floty w czasie rzeczywistym

Wykorzystując Internet rzeczy (IoT), można stworzyć cyfrowego bliźniaka floty i śledzić lokalizację każdego pojazdu w czasie rzeczywistym. Cyfrowy bliźniak to wirtualna replika fizycznego obiektu (takiego jak samochód dostawczy), która cyfrowo reprezentuje dane o obiekcie i procesach, w których bierze udział.

Operatorzy mogą zobaczyć lokalizację każdego pojazdu na mapie, śledzić ich przyjazdy i odjazdy oraz powiadamiać klientów o wszelkich opóźnieniach w harmonogramie dostaw. Pełna widoczność floty i przejrzystość działań logistycznych pozwala operatorom zarządzać wieloma pojazdami jak jednym organizmem, kierując je zamiennie w pełne obszary dostaw, a nie tylko wyizolowane strefy. Dzięki temu dostawy realizowane są szybciej i zgodnie z przepisami ochrony środowiska.  

5. Symulacja i optymalizacja oparta o uczenie maszynowe

Wraz z cyfrowym bliźniakiem floty, można zbudować bliźniaka predykcyjnego, czyli analityczny lub statystyczny model do prognozowania przy użyciu technik opartych na uczeniu maszynowym (ML). Bliźniak predykcyjny umożliwia symulacje unikalnych warunków jazdy. Dane te mogą być wykorzystane w algorytmach optymalizacji trasy opartych na ML.

Dzięki danym historycznym o lokalizacji każdego pojazdu z dokładnością do minuty oraz wzorcom jazdy personelu dostawczego, operatorzy mogą symulować wypadki drogowe i inne sytuacje wymagające uwagi. Może to być przydatne do przeglądu zdarzeń samochodowych po fakcie lub zapobiegania oszustwom.

Ponieważ wymagania klientów wciąż się zaostrzają, rośnie znaczenie szybkiej i dokładnej dostawy na ostatniej mili. Kolejny argument przemawiający za optymalizacją tras dostaw jest związany z redukcją śladu węglowego. Ze względu na troskę o środowisko, coraz więcej sprzedawców inwestuje w zieloną logistykę i niestandardowe rozwiązania TMS, które pomagają zmniejszyć emisję CO2.

Przyjmując strategiczne podejście do realizacji zamówień, detaliści typu "brick-and-click" przechodzą teraz na kolejny poziom dostaw żywności i wykorzystują nowe możliwości biznesowe, zapewniając większą elastyczność i wyższe marże zysku, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Oprogramowanie MiR wprowadza nowe oprogramowanie chmurowe do optymalizacji floty robotów Biuro prasowe
2023-03-23 | 15:00

MiR wprowadza nowe oprogramowanie chmurowe do optymalizacji floty robotów

MiR wprowadza nowe oprogramowanie chmurowe do optymalizacji floty robotów MiR Insights to nowe oprogramowanie chmurowe firmy Mobile Industrial Robots (MiR). Dostarcza ono właścicielom
Oprogramowanie System eKanban - zarządzanie produkcją
2023-03-23 | 11:50

System eKanban - zarządzanie produkcją

System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do zarządzania procesami produkcyjnymi oraz magazynowymi. Kanban RFID to system, który pozwala na śledzenie oraz kontrolowanie
Oprogramowanie Wdrażanie autonomicznych sieci 5G przyspiesza
2023-03-13 | 10:00

Wdrażanie autonomicznych sieci 5G przyspiesza

Firma F5 we współpracy z Heavy Reading, AMD, Oracle i Red Hat zbadała opinie przedstawicieli branży telekomunikacyjnej na temat wdrażania łączności nowej generacji. Niemal ⅔ firm

Więcej ważnych informacji

Newseria Na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Farmacja

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Edukacja

Czytanie książek już niemowlakom ułatwia im opanowanie języka. Efekty są jeszcze lepsze, jeśli rodzice czytają regularnie

Regularne czytanie książek nawet niemowlętom w wieku poniżej 12 miesięcy ułatwia im opanowanie umiejętności językowych – dowiedli naukowcy z Marshall University School of Medicine. Dotychczas było to potwierdzone u starszych dzieci. Ważna jest jednak systematyczność – rodzice, którzy zobowiązali się czytać jedną książkę dziennie, notowali lepsze postępy językowe swoich pociech. Tymczasem problem opóźnionego rozwoju mowy może dotyczyć nawet 15 proc. polskich dzieci i nie wszystkim udaje się szybko dogonić rówieśników.

Farmacja

Leczenie chorób siatkówki jest w Polsce na światowym poziomie. U wielu pacjentów jednak są one wykrywane zbyt późno

AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, dotyka w Polsce ponad miliona pacjentów. Ciężka, wysiękowa postać tej choroby (nAMD) może prowadzić do szybkiej i całkowitej utraty wzroku. U wielu pacjentów choroba jest rozpoznawana zbyt późno, m.in. z tego względu, że Polacy nie mają w zwyczaju regularnego badania wzroku. Dlatego też chorzy są narażeni na stopniową utratę wzroku, mimo że w ramach programu lekowego chorzy mają dostęp do nowoczesnych terapii, a leczenie schorzeń siatkówki jest w Polsce na wysokim, światowym poziomie. – Zabiegamy o nowe leki, które przekładają się na rzadszą potrzebę poddawania się zastrzykom, ponieważ to jest wielka ulga dla pacjenta, ale również dla systemu – wskazuje Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.