News powiązane z energia jądrowa

2020-12-17 | 06:05
Energetyka
Sześć reaktorów jądrowych ma uniezależnić polską energetykę od węgla. Przyszłością mogą też stać się miniaturowe reaktory modułowe News powiązane z energia jądrowa

Sześć reaktorów jądrowych ma uniezależnić polską energetykę od węgla. Przyszłością mogą też stać się miniaturowe reaktory modułowe

Polski rząd planuje wybudować sześć reaktorów jądrowych o łącznej mocy od 6 do 9 GW, które uniezależnią polską energetykę od paliw kopalnych, przyczynią się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zapewnią państwu niezależność energetyczną. Aby przyspieszyć dekarbonizację polskiej energetyki, pierwsze reaktory zostaną wykonane w sprawdzonych, wielkoformatowych technologiach. Zgodnie z założeniami Programu polskiej energetyki jądrowej do końca przyszłego dziesięciolecia uruchomione zostaną dwa spośród sześciu planowanych reaktorów. W międzyczasie rozwijane są także alternatywne technologie jądrowe, takie jak miniaturowe reaktory modułowe.
więcej
2013-03-11 | 06:05
Energetyka
Japończycy wracają do atomu mimo ogromnych strat po Fukushimie. Zaczynają modernizację elektrowni

Japończycy wracają do atomu mimo ogromnych strat po Fukushimie. Zaczynają modernizację elektrowni

Dwa lata po katastrofie w Fukishimie Japonia wraca do gospodarki opartej na energii jądrowej. Próby oparcia krajowej energetyki o spalanie gazu i węgla okazały się nieudane, głównie ze względu na rosnące koszty energii, a co za tym idzie spadek konkurencyjności japońskiej gospodarki. Do końca roku wszystkie reaktory mają zostać zmodernizowane według nowych wymogów.
więcej
2012-03-09 | 06:15
Energetyka
Pod koniec marca rusza kampania informacyjna nt. elektrowni atomowych

Pod koniec marca rusza kampania informacyjna nt. elektrowni atomowych

Urzędnicy Ministerstwa Gospodarki przygotowują filmy, broszury i konferencje. Planowane są również debaty publiczne. Szczególnie z mieszkańcami terenów typowanych na lokalizację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Kampania informacyjna ruszyć ma 29 marca.
więcej