Komunikaty PR

Znacznie większa mobilność dla filmowców - VENICE Extension System 2

2022-09-12  |  08:00
Biuro prasowe

VENICE Extension System 2 jest rozwinięciem VENICE Extension System i zadebiutował na stoisku Sony podczas targów IBC 2022 w Amsterdamie. Extension System 2 to kablowy system rozszerzenia kamery, umożliwiający odłączenie bloku przetwornika od korpusu kamery bez żadnej straty jakości rejestrowanego obrazu. 

VENICE Extension System 2 różni się od swojego poprzednika istotnymi udoskonaleniami, a co ważne, współpracuje z obydwoma kamerami, zarówno VENICE jak i VENICE 2*2. Extension System 2 oferuje ponadto znacznie większą mobilność i zgodność z kablami o długości 3 lub 12m bez konieczności stosowania wzmacniacza sygnału.

Dzięki małej wadze i niewielkim gabarytom Extension System 2 ułatwia operatorom pracę w niewielkiej przestrzeni, filmowanie „z ręki” czy montaż kamery na kranach kamerowych i gimbalach. 

 

Pierwszy VENICE Rialto System dał mi ogromną swobodę kreatywną przy kręceniu filmów fabularnych. Na planie filmu »Top Gun: Maverick« użyliśmy trzech sztuk VENICE Extension System, podłączonych do trzech kamer. Dzięki kompaktowym wymiarom systemu mogliśmy rozmieścić aż sześć kamer VENICE w kokpicie myśliwca F-18, aby nagrać emocjonujące sceny lotu widziane z perspektywy pilota. System rozszerzenia kamery pozwolił mi więc, jako filmowcowi, rozwinąć skrzydła bez żadnych ograniczeń” — podkreśla operator Claudio Miranda, członek ASC i zdobywca Oscara*3.

 

Operator filmowy Erik Messerschmidt*4 , także laureat Oscara, korzystał już z VENICE Extension System 2 na planie nowego filmu. Podzielił się opinią o nowym produkcie:

 

„VENICE 2 Rialto jest dla mnie bardzo cennym narzędziem pracy. Dzięki niemu możemy ustawić ten znakomity przetwornik tam, gdzie nie udałoby się tego wcześniej zrobić”.

 

Extension System 2 ma gabaryty niemal identyczne z jego pierwowzorem, bo mierzy 158 × 147 × 126 mm i waży około 2,1 kg*5. Rozszerza też możliwości oryginalnego systemu — kręcąc ujęcia na potrzeby efektów specjalnych za pomocą Extension System 2, można skorzystać z umieszczonego w głowicy czujnika ruchu, który wykrywa przechył pionowy i boczny*6 kamery. Rejestrowane w ten sposób informacje są zapisywane w metadanych nagrania, a także wypuszczane są przez interfejs SDI kamery.

Zwiększenie funkcjonalności Extension System 2 uzyskano również dzięki dodaniu czterech programowalnych przycisków na samej głowicy*7 — co sprawdza się doskonale podczas filmowania z ręki. Przyciskom można przypisać różne funkcje, np. takie jak zmiana filtrów ND czy rozpoczęcie i zatrzymanie nagrywania. 

Ceny i dostępność

Nowy VENICE Extension System 2 zadebiutuje na rynku z początkiem 2023 r. i będzie kosztował około 18 999,99 USD i odpowiednio 18 500 EUR. Produkt ten będzie dostępny u autoryzowanych sprzedawców marki Sony na terenie Ameryki Północnej i Europy. 

 

Aktualizacja firmware’u VENICE 2 do wersji 2.00

W oprogramowaniu kamer VENICE 2 w wersji 2.0 dodano nowe funkcje i możliwości, o które prosili profesjonaliści filmowi — w tym nowe tryby pracy matrycy, wyższe prędkości nagrywania obrazu czy funkcje synchronizacji do pracy ze ściankami LED-owymi.

 

Nowe tryby pracy matrycy i prędkości nagrywania obrazu:

Full Frame*8

8,6K 17:9

Maks. 48 kl./s

 

8,2K 2,39:1

Maks. 72 kl./s

 

8,1K 16:9

Maks. 48 kl./s

Super 35 Anamorphic*9

5,8K 4:3

Maks. 60 kl./s

Super 35

5,5K 2,39:1

Maks. 120 kl./s

 

Firmware w wersji 2.0 umożliwi również osadzanie danych LUT (Look Up Table) i CDL (Color Decision Lists) w nagraniach. Aktualizacja uwzględnia też nowe funkcje wyjścia na monitor, np. Zoom-to-Fit dla obiektywów anamorficznych, oraz możliwość ustawiania wskaźnika stanu nagrywania i odtwarzania obrazu w 8 różnych miejscach wokół środka ekranu — co przydaje się niezwykle w trybach anamorficznych z Zoom-to-Fit.

Aktualizacja do wersji 2.0 dla kamer VENICE 2 dodaje nowe funkcje wspomagające ustawienie ostrości. W wersji 2.0 jest możliwość powiększenia jednej z dziewięciu pozycji w obrębie wizjera, co ułatwia precyzyjne ustawianie ostrości i nagrywanie. Nowe funkcje umożliwiają również wyprowadzenie na monitor obrazu identycznego z widzianym w wizjerze wraz z ustawieniami, np. peakingiem i zebrą*10. Ulepszono również funkcje odtwarzania. Można wreszcie zobaczyć na obrazie pozycję klatki odtwarzanego wideoklipu, a także odtwarzać go poklatkowo. Obraz odtwarzany jest z zastosowanymi metadanymi EI.

Dodano również funkcje wspomagające produkcję wirtualną. Wersja 2.0 obejmuje funkcje synchronizacji, w tym przesunięcie fazowe w genlocku, dzięki któremu można przesuwać artefakty wygenerowane przez kamerę, aby zmniejszyć je do minimum. Można również korzystać z genlocka podczas nagrywania w wysokim klatkażu. *11

Aktualizacja VENICE 2 do wersji 2.0 dostępna będzie na początku 2023 r.

Nagrania powstałe z  wykorzystaniem kamery VENICE 2 oraz nowego systemu rozszerzenia VENICE Extension System 2, a także materiały poświęcone innym produktom foto-wideo Sony można znaleźć w serwisie www.sonycine.com - stworzonym, aby edukować i inspirować  wszystkich fanów i użytkowników produktów Sony Cinema Line.

Więcej informacji można znaleźć na stronie sony.com/VENICE.

 

________________________________________________

 

1 Do korzystania z VENICE Extension System 2 niezbędne jest oprogramowanie sprzętowe VENICE2 Ver2.00 oraz VENICE firmware 6.3, które będzie dostępne na początku 2023 roku. 

2 Kompatybilność z VENICE 2 6K i VENICE 2 8K

3 Claudio Miranda otrzymał nagrodę Akademii w 2013 roku za najlepsze zdjęcia do filmu "Życie Pi"

42021 Nagroda Akademii za najlepsze zdjęcia do filmu "Mank"

 5 Z adapterem mocowania PL w przypadku użycia z blokiem sensora VENICE 2 8K bez kabla

6 Od września 2022 roku funkcja Tilt/Roll i nagrywanie do metadanych działa tylko z VENICE 2. VENICE nie obsługuje czujnika tilt/roll ani nagrywania do metadanych i wyjścia przez SDI.

7 Od września 2022 r. dla kamery VENICE dostępny jest tylko przycisk 3.

8 Wymagana licencja pełnoklatkowa

9 Potrzebna licencja anamorficzna

10 Można również dołączyć inne funkcje

11 Genlock jest teraz dostępny, gdy częstotliwość klatek (fps) jest N-krotnością* częstotliwości Genlock *N musi być 2 lub wyższa. Gdy N wynosi 1, Genlock nie jest dostępny

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Foto i wideo Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5 Biuro prasowe
2024-10-14 | 17:00

Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5

Najlżejszy model w obecnej serii X. Wyposażony w zaawansowane funkcje zarówno w zakresie zdjęć, jak i wideo. Przyjemne fotografowanie każdego dnia. TOKIO, 14 października 2024 r.
Foto i wideo Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II
2024-10-14 | 17:00

Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II

Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II. Ok. 37% lżejszy od poprzednika, z ulepszoną wydajnością optyczną i nowymi możliwościami w zakresie wideofilmowania. Tokio,
Foto i wideo Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
2024-10-14 | 17:00

Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR

Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR Arcydzieło w kategorii super teleobiektywów, na nowo definiujące mobilność Połączenie najwyższej wydajności

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Ochrona środowiska

Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje

Fundacja ClientEarth w imieniu dwóch osób chorych na astmę pozwała właśnie Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Po raz pierwszy w Polsce sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami. To przełomowa sprawa, która może zmienić sposób egzekwowania prawa do życia i zdrowia.

Ochrona środowiska

Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie

Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.