Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II
FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
Ul. Krakowiaków 44, budynek 7
02-255 Warszawa
iwona.krakowska|fujifilm.com| |iwona.krakowska|fujifilm.com
882794706
www.fujifilm.com/pl
Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II. Ok. 37% lżejszy od poprzednika, z ulepszoną wydajnością optyczną i nowymi możliwościami w zakresie wideofilmowania.
Tokio, Japonia – Koncern Fujifilm Corporation (siedziba: Minato-ku, Tokio; prezes: Teiichi Goto) ma przyjemność ogłosić wprowadzenie nowego obiektywu FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II, nowego przedstawiciela linii wymiennych obiektywów XF opracowanych z myślą o bezlusterkowych aparatach cyfrowych serii X. Nowa optyka będzie dostępna w sprzedaży na przełomie października i grudnia 2024 roku.
Model XF16-55mmF2.8 R LM WR II, flagowy model wśród obiektywów serii XF, jest bezpośrednim następcą cieszącego się popularnością zmiennoogniskowego teleobiektywu standardowego o wysokiej światłosile FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR. W nowej wersji udało się uzyskać ograniczenie wagi o około 37% w stosunku do poprzednika, co przekłada się na wyjątkową mobilność mimo dużej jasności optyki. Zoptymalizowanie układu soczewek poprawiło wydajność optyczną obiektywu, zapewniając najwyższą jakość obrazowania w całym zakresie ogniskowych. Ponadto, po raz pierwszy w optyce serii XF Fujifilm wprowadził „przełącznik kliku przysłony”. Ta nowa funkcja pozwala na płynne zmiany jasności kadru podczas regulacji przysłony, dzięki czemu nagrywanie wideo jest bardziej naturalne i płynne.
XF16-55mmF2.8 R LM WR II to standardowy obiektyw zmiennoogniskowy (zoom) o wysokiej światłosile, który umożliwia fotografowanie z maksymalnym otworem przysłony F2.8 w całym zakresie dostępnych ogniskowych, od szerokiego kąta 16 mm (ekwiwalent 24 mm w formacie 35 mm), po zakres teleobiektywu krótkiego 55 mm (ekwiwalent ogniskowej 84 mm w formacie 35 mm). Znakomicie sprawdzi się w szerokiej gamie gatunków fotograficznych, w tym w fotografii przyrodniczej, krajobrazowej i portretowej, wykorzystując swoją wysoką rozdzielczość optyczną i piękny, gładki efekt bokeh. Dzięki lekkiej konstrukcji o wadze 410 g i nowym funkcjom ułatwiającym filmowanie, model XF16-55mmF2.8 R LM WR II zwiększa potencjał kreatywny linii obiektywów XF zarówno w kontekście fotografii, jak i wideo.
- Cechy produktu
1) Standardowy obiektyw zmiennoogniskowy o dużej światłosile i znakomitej wydajności optycznej
- Możliwość fotografowania przy maksymalnie otwartej przysłonie F2.8 w całym zakresie ogniskowych, od szerokiego kąta 16 mm (odpowiednik 24 mm w formacie 35 mm) po zakres teleobiektywu krótkiego 55 mm (odpowiednik 84 mm w formacie 35 mm).
- Konstrukcja optyczna obejmuje 16 soczewek ułożonych w 11 grupach, w tym 4 soczewki asferyczne, 1 soczewka Super ED i 3 soczewki ED. Taka konfiguracja zapewnia wysoką rozdzielczość optyczną od centrum po brzegi kadru, minimalizując aberrację chromatyczną, nawet przy szeroko otwartej przysłonie.
- Zaawansowana, ultraprecyzyjna technologia produkcji soczewek asferycznych ogranicza - w porównaniu z poprzednimi modelami – występowanie pierścieniowych artefaktów w rozmytych obszarach kadru, co przekłada się na ładniejszy, bardziej płynny efekt bokeh.
- Minimalna odległość robocza w całym zakresie ogniskowych wynosi 0,3 m, co pozwala na wykonywanie ujęć zbliżeniowych z maksymalnym współczynnikiem powiększenia 0,21x.
2) Kompaktowa i lekka konstrukcja zapewniająca zwiększoną mobilność
- Zastosowanie najnowocześniejszych technologii szlifowania soczewek pozwoliło na zmniejszenie ich grubości. Dzięki temu możliwe było skrócenie całkowitej długości obiektywu o ok. 11 mm oraz ograniczenie jego objętości o ok. 37,8% w porównaniu z poprzednikiem. Nowy model, przy wadze ok. 410 g jest od poprzednika lżejszy o ok. 37,4%, co oznacza świetną mobilność.
- XF16-55mmF2.8 R LM WR II charakteryzuje się konstrukcją odporną na pył, warunki atmosferyczne i niskie temperatury, dzięki uszczelnieniom w 12 punktach tubusu. Ponadto przednia soczewka pokryta jest powłoką fluorową chroniącą szkło przed wodą i smugami. Nowy obiektyw zapięty do uszczelnionych korpusów aparatów cyfrowych Fujifilm – na przykład modelu FUJIFILM X-H2S – gwarantuje niezawodne działanie nawet podczas długich sesji foto w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
3) Konstrukcja zoptymalizowana pod kątem filmowania
- Nowość w postaci “przełącznika kliku przysłony” pozwala użytkownikom przełączać się pomiędzy stopniową regulacją przysłony dla trybu foto oraz płynną/ciągłą regulacją w trybie filmowania, zapewniając sprawną i intuicyjną obsługę*1.
- Zminimalizowanie zjawiska „oddychania” obiektywu umożliwia pewniejsze i bardziej stabilne kadrowanie podczas ustawiania ostrości.
*1 Funkcja “przełącznika kliku przysłony” wymaga aktualizacji oprogramowania sprzętowego w kompatybilnych korpusach aparatów. Planowane jest wydanie aktualizacji oprogramowania sprzętowego dla aktualnych modeli, w tym FUJIFILM X-H2S, FUJIFILM X-H2, FUJIFILM X-T5, FUJIFILM X-S20 oraz FUJIFILM X-T50.
4) Szybki, celny i cichy autofokus
- Zastosowanie systemu ogniskowania wewnętrznego oraz lekkich soczewek ostrzących, w połączeniu z szybkim silnikiem liniowym, zapewnia szybką i precyzyjną pracę układu autofokusa, który potrafi ustawić ostrość w zaledwie 0,02 s*2. Dzięki temu użytkownicy będą mogli z łatwością uchwycić w kadrze nawet najbardziej ulotne chwile.
*2 W oparciu o zalecenia stowarzyszenia CIPA; pomiar własny z obiektywem zamocowanym w korpusie FUJIFILM X-T4 w trybie autofokusa z detekcją fazy z uruchomionym trybem wysokiej wydajności, przy najkrótszej długości ogniskowej.

Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5

Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR

Nowe aktualizacje oprogramowania dla aparatów z serii LUMIX S i G
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.