Zgłoś szkołę do kosmicznie wciągającego programu – „Stacja Galaxy"
„Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci” to nowy program edukacyjny Samsung, który stanowi odpowiedź na wyzwania związane z bezpieczeństwem dzieci online, a także motywuje do wspólnego działania na rzecz cyfrowego dobrostanu w domu i w szkole. Jest skierowany do dzieci w wieku 7-9 lat, do ich rodziców, opiekunów, a także do nauczycieli i szkół. W ramach programu można korzystać z bogatych zasobów edukacyjnych, wziąć udział w szkoleniach dla nauczycieli oraz przeprowadzić lekcje nt. cyfrowej higieny. Nabór szkół do programu odbywa się w dwóch turach: pierwsza trwa do 22 stycznia, druga od 23 stycznia do 31 marca 2024 r. Partnerem inicjatywy jest Wirtualna Polska.
Jak najmłodsi powinni korzystać z Internetu? Co zrobić, aby czuli się tam bezpieczni? Tego typu pytania pewnie niejednokrotnie zadają sobie rodzice dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jednak świat cyfrowy nie czeka, aż dzieci osiągną pewną dojrzałość. Najmłodsze pokolenia rodzą się i dorastają w otoczeniu technologii i urządzeń cyfrowych. Zapewnienie im bezpiecznych warunków rozwoju w cyfrowym świecie i zadbanie o odpowiedni balans między światem online i rzeczywistym staje się nie lada wyzwaniem zwłaszcza dla rodziców i nauczycieli.
Odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie nowy program edukacyjny Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci. Głównym celem inicjatywy jest kształtowanie odpowiedzialnej postawy dzieci i dorosłych w cyfrowym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem mobilnych urządzeń. Inicjatywa będzie uzupełnieniem treści z zakresu edukacji cyfrowej zawartych w podstawie programowej w szkołach.
Stacja Galaxy to program, który opiera się na wiedzy i doświadczeniach nauczycieli, pedagogów i ekspertów. Na stronie stacjagalaxy.pl można znaleźć bezpłatne materiały do pobrania, takie jak np. scenariusz lekcji dla nauczycieli pt. „Smartfon marzeń” czy Karty dla rodziców do pracy z dzieckiem. Ponadto w ramach programu odbywać się będą liczne szkolenia dla nauczycieli zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, webinary, konsultacje z trenerami kompetencji cyfrowych. Celem szkoleń będzie wzmocnienie kompetencji nauczycieli pracujących z dziećmi w edukacji wczesnoszkolnej w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego, higieny cyfrowej oraz promocji zdrowego korzystania z technologii wśród dzieci i rodziców.
– Jako odpowiedzialny producent mobilnych technologii, Samsung nie tylko stawia na jakość naszych urządzeń, ale również dba o edukację dzieci, ucząc bezpiecznego poruszania się w cyfrowym świecie. Stacja Galaxy jest kwintesencją działań podejmowanych przez Samsung na rzecz dobrych nawyków online i zrównoważonej komunikacji oraz konsumpcji czasu spędzanego w sieci. To również program, który poszerzy wiedzę nauczycieli oraz wesprze rodziców, tworząc przestrzeń wymiany dobrych praktyk, pytań i refleksji – powiedziała Marta Trojanowska, liderka projektu i Senior Marketing Manager w Samsung Electronics Polska.
– Dzieci coraz więcej czasu spędzają w sieci, co stawia nam nowe wyzwania. Chcemy pomóc im wykorzystywać wszystkie zalety Internetu, jednocześnie chroniąc ich bezpieczeństwo i prywatność, dlatego z entuzjazmem i optymizmem przyłączamy się do tej ważnej inicjatywy. Jako największy wydawca mediów online w Polsce chcemy dzielić się narzędziami i wiedzą o cyberbezpieczeństwie. Bezpieczeństwo w sieci to jeden z kluczowych celów Wirtualnej Polski, który zawarliśmy w strategii zrównoważonego rozwoju na najbliższe lata – mówi Agata Chaber, specjalistka ds. komunikacji i zrównoważonego rozwoju w Wirtualnej Polsce Holding.
Co więcej, szkoły podstawowe z całej Polski mogą zgłaszać się do aktywnego udziału w programie poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego który jest dostępny do 31 marca br. Zakwalifikowane szkoły realizują min. 3 warsztaty w klasie z dziećmi z pomocą specjalnie przygotowanych w tym celu scenariuszy. Wcześniej nauczyciele biorą udział w szkoleniach. Program uwzględnia też rolę rodziców włączając ich w działania szkoły związane z bezpieczeństwem i higieną cyfrową dzieci. Szkoły uczestniczące w programie będą mogły na zakończenie otrzymać certyfikat udziału w programie Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci.
Partnerem programu jest Wirtualna Polska.
Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25
AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Acer i Google wspierają współczesną edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.