Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Sprawdzone źródła wiedzy, nowoczesne narzędzia edukacyjne i nieodpłatny wstęp na spektakle w teatrze ekologicznym. Powraca program dla wyróżniających się nauczycieli, którzy swoim uczniom chcą zaoferować edukację ekologiczną na najwyższym poziomie.
Klub zaprasza nauczycieli, którym się chce
Inicjatywa Ogólnopolskiego Klubu EkoEdukatora rozpoczęła się w 2013 r. Była możliwa dzięki realizacji publicznych kampanii edukacyjnych w imieniu firm z całej Polski. Realizowała je Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań SA. Również teraz to ta firma jest odpowiedzialna za wznowienie jego działalności. Reaktywacja klubu po przerwie zgromadziła grupę nauczycieli z całego kraju, którzy uczestniczyli 20 maja w unikatowym szkoleniu na temat uczenia się przez doświadczanie.
Szkolenie zostało zrealizowane we współpracy z unikatowym na skalę światową teatrem ekologicznym Bohema House. Teatr realizuje spektakle muzyczne, będące formą awangardowej edukacji ekologicznej poprzez sztukę i emocje. Wśród narzędzi wykorzystywanych przez teatr jest sztuka Nowego Cyrku, wirtualna rzeczywistość, multimedia i bezpośrednia interakcja artystów z publicznością. Prelegentkami podczas warsztatów były edukatorki Hanna Krzyżyńska i Ewa Przybysz-Gardyza.
Doświadczenie i własna perspektywa kluczem do skutecznej edukacji
Współczesne techniki metodyczne bazują na neuronauce. Wiedza o pracy mózgu dostarcza nam bezcennych praktycznych informacji o tym, jak skutecznie przekazywać i przyswajać wiedzę. Zgodnie z badaniami amerykańskiego metodyka Davida A. Kolba, proces nauczania można podzielić na etapy, w których ważną rolę pełni osobiste doświadczenie i odniesienie nowej wiedzy do praktycznych zastosowań w życiu codziennym. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Teatr spełnia większą część z tych założeń. Cykl Kolba opiera się na przekonaniu, że człowiek najskuteczniej zdobywa wiedzę poprzez doświadczenie życiowe i rzeczywistą praktykę, które umożliwiają stały rozwój i doskonalenie umiejętności. W pierwszej kolejności doświadczają tego nauczyciele zaangażowani w OKEE, a następnie przekazują to swoim uczniom. Ponadto teatr wzmacnia przekaz treści poprzez emocje. Doświadczenie przeżywania losów bohaterów w bezpośrednim kontakcie z żywymi aktorami aktywuje wszystkie zmysły. Jest to forma skutecznej i zarazem atrakcyjnej edukacji poprzez rozrywkę (ang. edutainment - education + entertainment). Teatr jest jedną z nielicznych przestrzeni, które sprzyjają całkowitemu skupieniu się, co ma szczególne znaczenie w edukacji dzieci. Zwłaszcza wobec aktualnej skali zaburzeń koncentracji, związanej z ekspozycją na rozrywkę mobilną i przebodźcowanie grami i inną rozrywką na urządzeniach mobilnych. Poza tym spektakle w Bohema House zaprojektowane są z myślą o odniesieniu do codziennych doświadczeń widzów - postępowania ze zwierzętami, właściwego sortowania odpadów, ochrony czystości powietrza itd.
Solidna wiedza w walce z mitami
Głównym założeniem OKEE od początku było umożliwienie nauczycielom dostępu do wiedzy profesjonalistów na temat gospodarki odpadami, aby nauczyciele mogli rzetelnie edukować uczniów. W tej tematyce funkcjonuje wiele mitów i niepewności. W wielu gospodarstwach domowych trwa spór, czy opróżnione opakowania należy myć, czy też nie. Często słyszymy też argument, że jedna śmieciarka odbiera wszystkie odpady i miesza to, co mieszkańcy posortowali. Zadajmy sobie pytanie, czy tak naprawdę wiemy, co dokładnie dzieje się dalej ze śmieciami wywożonymi spod domu. A taka wiedza byłaby istotna dla naszej motywacji dla prawidłowego sortowania odpadów.
Długa tradycja, entuzjastyczne nowe otwarcie
W przeszłości OKEE dostarczał nauczycielom pomoce dydaktyczne, organizował kursy i szkolenia. Spotkania odbywały się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu. Sukces wznowionych działań motywuje do dalszej pracy. Klub już planuje kolejne spotkanie 23 października 2025 r., które poprowadzi znany redaktor i prezenter Maciej Orłoś. Nauczyciele nie ponoszą żadnych opłat za udział w OKEE. Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. dofinansowuje projekt w ramach publicznych kampanii edukacyjnych. Obok szkoleń, materiałów służących doskonaleniu zawodowemu oraz pomocy dydaktycznych, każdy członek Klubu otrzymuje imienną kartę uprawniającą do nieodpłatnego wstępu na spektakle teatru Bohema House.
Szczegółowe informacje na temat członkostwa oraz działalności klubu można znaleźć na stronie OKEE.
Warto też śledzić informacje klubu na Profilu Społecznościowym.
KONTAKT:
Agata Bagrowska
Dział PR
e-mai: pr|bohemahouse.com| |pr|bohemahouse.com
tel. 792 029 073
Źródło informacji: Bohema House

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji
Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Bankowość
Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Edukacja
Przybywa ośrodków zajmujących się medycyną długowieczności. Pacjenci zyskują dostęp do najnowszych technologii medycznych

Choć przeciętna długość trwania życia w zdrowiu stopniowo się wydłuża, wciąż pozostaje znacznie krótsza niż przeciętne trwanie życia w ogóle. System ochrony zdrowia koncentruje się głównie na medycynie naprawczej, ale widać coraz wyraźniejszy zwrot w kierunku medycyny prewencyjnej, inaczej nazywanej medycyną długowieczności. Polski naukowiec tworzy ośrodek, który połączy innowatorów medycznych i ekspertów skupiających się na wiedzy, edukacji, badaniach i nowoczesnych technologiach służących długowieczności.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.