Zdrowie ma przyszłość w badaniach klinicznych. Pacjenci Jutra pomagają opracowy
Tyle się dzieje w rozwoju medycyny, nieustannie powstają nowe terapie. Pomimo tych ogromnych osiągnięć, wciąż poszukujemy nowych ścieżek, które dają nadzieję na skuteczne i bezpieczne leczenie. Każdego roku na świecie rejestrowanych jest między 50 a 60 nowych leków, a to wszystko dzięki badaniom klinicznym. Szczególną rolę w tym procesie odgrywają Pacjenci - Pacjenci Jutra, osoby otwarte, uważne, otoczone specjalistyczną opieką, wykorzystują swoją szansę dając nadzieję innym. 20 maja, w Międzynarodowym Dniu Badań Klinicznych, rusza kampania “Zdrowie ma przyszłość w badaniach klinicznych”, w ramach której poznamy historie Pacjentów Jutra, dla których badania kliniczne były punktem zwrotnym w walce z chorobą.
Korzystają wszyscy, pomagają nieliczni
W samym tylko 2023 zatwierdzono aż 55 nowych leków, m.in. w kierunku leczenia HIV, RSV, depresji, migreny czy choroby Alzheimera. Jednocześnie według raportu “Świadomość Polaków na temat badań klinicznych — Pratia 2022” aż 76% Polaków nie spotkało się z określeniem “badania kliniczne” lub ma na jego temat małą lub bardzo małą wiedzę. Niska świadomość społeczna nie tylko przekłada się na brak informacji dla pacjentów o korzyściach wynikających z udziału w badaniach klinicznych, ale także opóźnia wprowadzenie nowych leków na rynek i ogranicza ich powszechną dostępność.
„Niezwykle ważne jest, aby nieustannie przypominać, że dziś nie ma innej drogi do rozwoju medycyny i rejestracji nowych leków, niż poprzez badania kliniczne. Wciąż wiele osób, nie tylko pacjenci, ale nawet lekarze, ma bardzo nikłą wiedzę w temacie badań klinicznych. Niestety w społeczeństwie funkcjonuje wiele barier i mitów związanych z z tym obszarem” - komentuje Łukasz Bęczkowski, ekspert w zakresie badań klinicznych, COO Pratia – „Jednocześnie mamy piękne historie, szczególnie tych osób, dla których nie było już dostępnych innych opcji terapeutycznych. I co ważne, te osoby chcą się swoimi historiami dzielić.”
Nowe horyzonty w onkologii
„Dzięki badaniom klinicznym doszliśmy do punktu, gdy wiele chorób przestało być chorobami śmiertelnymi, a stało się przewlekłymi lub wręcz możliwymi do wyleczenia, oczywiście pod warunkiem odpowiednio wczesnego rozpoczęcia leczenia” - opowiada Marek Kotlarski, onkolog, specjalista onkologii klinicznej Centrum Medycznego Pratia Poznań. - „Szczególnie dobrze widać to na przykładzie nowotworów. Duże postępy obserwujemy również w leczeniu otyłości, chorób autoimmunologicznych, takich jak AZS czy łuszczyca oraz w chorobach płuc. Jednak wciąż przed nami wiele do zrobienia.”
W samym tylko 2023 roku rozpoczęto ponad 22 tys. badań klinicznych. W ostatnich latach najwięcej, bo aż 30% wszystkich badań klinicznych, prowadzi się w obszarze onkologii. Według Krajowego Rejestru Nowotworów na raka choruje około 1,17 miliona osób w Polsce, a diagnozę otrzymuje nawet 170 tys. osób. Stąd rosnące zainteresowanie badaniami klinicznymi w tym kierunku.
„Niebywały postęp odegrał się także w leczeniu szpiczaka mnogiego czy chłoniaka. Ostatnie lata przyniosły nam wiele leków, które zupełnie zmieniły komfort życia pacjentów. Mamy dziś dostęp do celowanych terapii, pojawiły się nowe leki, które umożliwiają zaproponowanie zindywidualizowanych planów leczenia” - dodaje prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki z Ośrodka Pratia Onkologia Katowice – „Co ważne, znacząco wydłużają one średnią długość życia pacjentów”.
Pacjenci Jutra, czyli nasi bohaterowie
Kampania “Zdrowie ma przyszłość w badaniach klinicznych” pomaga zrozumieć, na czym polegają badania kliniczne, jakie korzyści odnosi dzięki nim społeczeństwo, medycyna i sami pacjenci. Dzięki niej poznajemy historie Pacjentów Jutra, czyli osób, które zdecydowały się wziąć udział w badaniach klinicznych. Kampania realizowana jest we współpracy z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami pacjenckimi oraz firmami z branży medycznej i farmaceutycznej. Do inicjatywy dołączają cały czas nowe organizacje. Inicjatorem akcji jest Pratia - międzynarodowa Sieć Ośrodków Badań Klinicznych licząca 90 ośrodków w 6 krajach Europy.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę: www.pacjencijutra.pl

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.