Zapobieganie podpaleniom i kradzieżom - rola monitoringu wideo w obniżaniu koszt
Wiele czynników losowych wpływa na inwestycje, ich koszty, rentowność oraz bezpieczeństwo lokalnych społeczności. Przykładem takich zdarzeń są gwałtowne pożary, do których doszło w ostatnim czasie w Polsce. Pod koniec marca br. w Gdańsku strażacy zostali wezwani do pożaru materiałów budowlanych na budowie bloku mieszkalnego, gdzie prawdopodobnie doszło do podpalenia styropianu. Incydenty takie jak ten generują wysokie koszty i znacznie opóźniają prace. Inne wydarzenie, które poruszyło Warszawę to ogromny pożar hali targowej przy ulicy Marywilskiej 44 w wyniku, którego zniszczeniu uległo około 1400 sklepów.
W celu zmniejszenia ryzyka powtórzenia się zdarzeń takich jak te w Gdańsku i Warszawie, konieczne jest wprowadzenie skutecznych środków bezpieczeństwa, w tym monitoringu wizyjnego oraz wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Takie działania są kluczowe dla zminimalizowania ryzyka i finansowego zabezpieczenia projektu.
Kodeks cywilny mówi wprost - za mienie znajdujące się na placu budowy odpowiada generalny wykonawca.
Zgodnie z art. 652 kodeksu cywilnego, z chwilą formalnego przejęcia przez spółkę placu budowy, ponosi ona odpowiedzialność za przedmiot umowy do czasu oddania obiektu. W tym czasie generalny wykonawca traktuje plac budowy jak swoją własność, co oznacza, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie obejmuje szkód w przedmiocie umowy, takich jak pożar czy zalanie. W takich przypadkach niezbędne staje się ubezpieczenie od wszystkich ryzyk budowy (CAR/EAR), które choć nie jest obowiązkowe, warto posiadać wraz z monitoringiem wizyjnym. Takie połączenie skutecznie zapobiegnie incydentom, a jednoczesne zastosowanie dodatkowych środków ochrony obniży koszty ubezpieczenia. Nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego mogą znacznie zmniejszyć ryzyko kradzieży i wandalizmu na placu budowy, które mogą również przejawiać się w celowych podpaleniach, a według nowego raportu dostawcy tymczasowego nadzoru BauWatch, na placach budowy aktywni są również insiderzy. Zarządzanie ryzykiem na placach budowy staje się zatem kluczowym elementem procesu inwestycyjnego, biorąc pod uwagę szereg nieprzewidzianych okoliczności, które mogą zakłócić budowę.
W rezultacie ubezpieczyciele mogą zaoferować korzystniejsze warunki i niższe stawki składek, widząc, że obiekt jest dobrze chroniony przed potencjalnymi zagrożeniami. Warto zainwestować w zaawansowane usługi ochrony, które nie tylko prewencyjnie odstraszają potencjalnych sprawców, ale także umożliwiają szybką identyfikację źródeł problemów, takich jak pożary czy kradzieże, co ma kluczowe znaczenie dla ewentualnych roszczeń ubezpieczeniowych. Całodobowy monitoring wizyjny działa prewencyjnie, zwiększając bezpieczeństwo i zmniejszając liczbę incydentów, co przekłada się na niższe ryzyko dla ubezpieczycieli i niższe koszty dla inwestorów. Zastosowanie środków bezpieczeństwa nie tylko zmniejsza ryzyko niepożądanych zdarzeń, ale także skutkuje niższymi składkami ubezpieczeniowymi, oferując długoterminowe oszczędności i zwiększając wartość projektów budowlanych, co jest doceniane przez ubezpieczycieli.
Aleksander Wilczewski, Dyrektor Zarządzający BauWatch, podkreśla znaczenie systemów monitoringu wizyjnego w zapobieganiu tego typu incydentom oraz w optymalizacji procesu ubezpieczania inwestycji.
Inwestycja w odpowiednie ubezpieczenie jest kluczowa dla każdego placu budowy, mając na uwadze zarówno ochronę mienia, jak i ochronę finansową. Zaleca się szczegółową ocenę wszystkich czynników wpływających na koszty ubezpieczenia, takich jak lokalizacja, wartość lub historia szkód na placu budowy. Wybór odpowiedniego ubezpieczyciela i wynegocjowanie najlepszych warunków są równie ważne, jak wdrożenie systemów zapobiegawczych, które mogą znacznie zmniejszyć ryzyko, a tym samym koszt składki.
BauWatch doskonale rozumie wyzwania związane z bezpieczeństwem na placach budowy i w miejscach realizacji projektów. Firma zdaje sobie sprawę, że szybka reakcja i wsparcie sztucznej inteligencji w monitorowaniu są kluczem do skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom. Dzięki regularnemu monitorowaniu i skutecznemu reagowaniu na wszelkie nieprawidłowości, BauWatch pomaga zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji, jednocześnie pomagając obniżyć koszty ubezpieczenia. Inwestorzy doceniają takie podejście, gdyż pozwala im ono lepiej chronić swoje przedsięwzięcia i optymalizować wydatki.
Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1
Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe
DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.
Firma
Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie
Do 2032 roku obroty na rynku danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji zwiększą się ponad pięciokrotnie – wynika z prognoz Fortune Business Insights. Analitycy wskazują, że segmentami, w których dostęp do danych decyduje o przewadze konkurencyjnej, są IT i telekomunikacja, ale także handel detaliczny oraz medycyna. Źródeł i możliwości gromadzenia danych jest dziś bardzo dużo, w grę wchodzi nie tylko ich zakup, ale problemem jest wiedza, jakie konkretnie dane biznesowe są potrzebne i jak je skutecznie przetworzyć i zinterpretować.
Handel
Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić
65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.