Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe
• W 2023 r. odnotowano prawie 2985 pożarów budynków produkcyjnych i magazynowych*.
• Znacząca liczba takich zdarzeń pokazuje jak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie tych obiektów przed ryzykiem pożarowym. Poza kwestiami bezpieczeństwa ludzi i mienia ważne jest zapewnienie ciągłości procesu produkcji.
• Coraz częściej stosowaną metodą jest automatyczna detekcja i wykorzystanie wysokociśnieniowej mgły wodnej, która skutecznie ogranicza rozprzestrzenianie się ognia.
W 2023 roku w Polsce odnotowano 2 123 pożary obiektów produkcyjnych oraz 862 pożary magazynów (dane Gov.pl/ Państwowa Straż Pożarna*). Te dane wskazują na znaczną liczbę incydentów związanych z obiektami przemysłowymi – to średnio prawie 249 miesięcznie.
Najczęstszymi przyczynami pożarów w Polsce były zaniedbania związane z urządzeniami elektrycznymi i grzewczymi, nieostrożność w obchodzeniu się z ogniem oraz podpalenia. Do takich zdarzeń przyczyniają się uszkodzone lub przeciążone instalacje elektryczne oraz niewłaściwe użytkowanie urządzeń grzewczych, szczególnie na paliwa stałe. Przyczyną pożarów może też być starzenie się infrastruktury przemysłowej. Wiele zakładów produkcyjnych w Polsce funkcjonuje od dziesięcioleci, a inwestycje w unowocześnienie nie zawsze są przeprowadzane w odpowiednim czasie.
- Niemodernizowane instalacje elektryczne czy systemy wentylacyjne, zwłaszcza jeśli nie są regularnie kontrolowane, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia pożaru. Profesjonalny serwis wszystkich instalacji w zakładzie przemysłowym jest niezwykle istotny. Zapewnia nie tylko ciągłość procesów wytwórczych, powtarzalność standardu produkcji, ale wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo. Oczywiście pożaru nie da się całkowicie wykluczyć, ale korzystanie z doświadczonego i kompleksowego serwisu FM istotnie zmniejsza takie ryzyko – mówi Krzysztof Majcher - Inżynier Projektów SPIE Building Solutions.
Skutki pożaru często wiążą się z przestojem w produkcji, co może oznaczać utratę zamówień, opóźnienia w dostawach oraz problemy z realizacją kontraktów.
Zakłady przemysłowe nadrabiają braki w zakresie instalacji p. poż.
Bardzo istotne jest też wyposażenie obiektów produkcyjnych w skuteczne i sprawdzone instalacje przeciwpożarowe. Brak systemów detekcji oraz urządzeń gaśniczych może prowadzić do szybszego rozprzestrzenienia się ognia i większych strat. Obecnie wiele zakładów inwestuje w nowoczesne systemy ochrony przeciwpożarowej. Wg eksperta SPIE coraz częściej stosowanym rozwiązaniem zapewniającym wysoką skuteczność jest wykorzystanie wysokociśnieniowej mgły wodnej.
- Taki system został zaprojektowany do ochrony przestrzeni wytwórczej, także takiej, w której występuje podwyższone ryzyko ze względu na obecność cieczy i materiałów łatwopalnych oraz atmosferę wybuchową. Dotyczy to szczególnie zakładów produkcyjnych, które wykorzystują substancje mogące stanowić potencjalne zagrożenie pożarowe, takie jak chemikalia, oleje, gaz czy materiały łatwopalne. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest niewielka Ilość wody potrzebnej do gaszenia dużej kubatury. Dzięki automatycznemu uzupełnianiu wody, system szybko wraca do stanu gotowości po zdarzeniu - mówi Krzysztof Majcher - Inżynier Projektów SPIE Building Solutions.
Ekspert SPIE opisuje, jak powinien wyglądać prawidłowy system przeciwpożarowy wykorzystujący mgłę wodną:
System składa się z pompy, która dostarcza wodę z wydajnością np. 112 l/min/m² przy ciśnieniu nominalnym 100 bar. W układzie może być nawet kilkanaście zaworów sekcyjnych uruchamianych samodzielnie przez system automatycznej detekcji i sterowania, opartego o czujki płomienia EX do stref wybuchowych. Rurociągi oraz dysze wykonane ze stali nierdzewnej zwiększają wytrzymałość układu.
Podczas pożaru system detekcji uruchamia instalację mgłową w ciągu kilku sekund. Takie działanie zapobiega rozprzestrzenieniu się ognia na chronioną przestrzeń. Wysokociśnieniowa mgła wodna skutecznie schładza obszar objęty pożarem, następuje obniżenie temperatury sąsiadującej strefy i skuteczny odbiór ciepła, co przyczynia się do ograniczenia rozmiarów zdarzenia i mniejszych strat.
- Coraz więcej zakładów przemysłowych zgłasza się z prośbą o audyt ich zabezpieczeń i projekty instalacji przeciwpożarowej. Niektóre z zamontowanych urządzeń zostały już pozytywnie zweryfikowane podczas pożarów. Pozytywnym efektem ograniczania rozprzestrzeniania się ognia za pomocą mgły jest fakt, że nie powoduje strat takich jak poprzez kontakt urządzeń produkcyjnych ze strumieniem wody, – mówi Krzysztof Majcher - Inżynier Projektów SPIE Building Solutions
Wpływ braku systemu ppoż. na uzyskanie odszkodowania
Spełnienie wymogów dotyczących ochrony przeciwpożarowej może być kluczowe dla utrzymania ciągłości działalności po incydencie oraz zmniejszenia skutków finansowych związanych z pożarem. Posiadanie skutecznego systemu nie tylko zwiększa bezpieczeństwo obiektu, ale także stanowi ważny argument w przypadku ubiegania się o odszkodowanie po zdarzeniu. W wielu przypadkach, aby uzyskać pełne odszkodowanie, przedsiębiorstwa muszą spełniać określone wymagania dotyczące zabezpieczeń przeciwpożarowych, które są często zapisane w umowie ubezpieczenia. Jeśli zakład nie posiada wymaganego systemu ochrony przeciwpożarowej, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty pełnej kwoty odszkodowania lub nawet odrzucić roszczenie. Uzasadnia to ryzyko, jakie zakład ponosił, nie zapewniając odpowiednich zabezpieczeń przed zagrożeniem pożarowym.
* https://www.gov.pl/web/kgpsp/interwencje-strazakow-w-2023-roku
Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1
DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
Bolt, Feminoteka i warszawskie bary łączą siły na rzecz bezpieczeństwa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.