Komunikaty PR

Za nami Festiwal Explory we Wrocławiu

2022-03-22  |  11:00

Za nami Regionalny Festiwal Explory – najważniejsza inicjatywa dla młodych badaczy i innowatorów po raz kolejny gościła we Wrocławiu. W inspirujących warsztatach wzięło udział ponad 200 uczniów z wrocławskich szkół. Gospodarzami wydarzenia są Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Pro Mathematica.

 

Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Ważnym punktem Programu od zawsze jest Wrocław. To tu, od lat w partnerstwie z Wrocławskim Parkiem Technologicznym i Fundacją Pro Mathematica, Explory organizuje Regionalny Festiwal Nauki. W tym roku wydarzenie odbyło się w formule hybrydowej – dwa dni wykładowcy odwiedzali wrocławskie szkoły, a dwa kolejne przeniosły się do sieci – gdzie najlepsi młodzi naukowcy i badacze prezentowali swoje projekty. –We Wrocławiu zdajemy sobie sprawę z tego, że dzisiejsi nastolatkowie za 15-20 lat wezmą odpowiedzialność za nasze miasto i kraj. Wiemy, że trzeba ich wspierać i pomagać w rozwoju, wiemy też że ważna jest edukacja i jak ważne jest stawianie na młode talenty. We Wrocławiu robimy to na co dzień – w szkołach, na uczelniach czy parkach technologicznych. Stawiamy na młodych ludzi, bo oni są naszą przyszłością –mówi Maciej Potocki, Prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego, partnera wspierającego Explory.

 

W stacjonarnej części wydarzenia Festiwal odwiedził Szkołę Podstawową nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego oraz Liceum Ogólnokształcące nr V im. Generała Jakuba Jasińskiego. Uczniowie i uczennice z wrocławskich szkół wzięli udział w warsztatach „Metr do minus dziewiątej - świat w skali nano” Katarzyny Fedoruk z Politechniki Wrocławskiej, „Odgadywanie przyszłości - megatrendy i wyzwania” Joanny Brzoskowskiej-Czerepiuk, poznali metodę design thinking w prowadzeniu projektu badawczego w warsztacie dr Adama Czyżewskiego oraz dowiedzieli się czym jest Zakład Doświadczalny Wrocławskiego Parku Technologicznego i co można wytworzyć dzięki odpowiedniej technologii w wykładzie Michała Budy. Spotkania zakończyła degustacja owoców liofilizowanych wytworzonych w Zakładzie.  Wszystkie te doświadczenia mają zainspirować młodych do twórczych poszukiwań i badania otaczającej rzeczywistości.


Kluczowym elementem Festiwalu jest także konkurs dla uczniów, w którym młodzi z całej Polski opracowują swoje innowacyjne projekty. W tym roku zgłoszono ich ponad 230. W regionalnych etapie we Wrocławiu było ich 32, z czego osiem przeszło do Wielkiego Finału. Kreatywność młodych nie zna granic- wśród nagrodzonych projektów znalazły się np. alternatywny zmiennik języków, który ułatwi komunikację osobom z niepełnosprawnościami, chizotanowy filtr, który dzięki badaniom nad pancerzami krewetek przynosi najlepsze efekty w oczyszczaniu wody czy MeatCheck+ - urządzenie badające poziom jakości mięsa. Pełna lista finalistów opublikowana jest na www.explory.pl. Młodzi innowatorzy w ramach konkursu spotykają się z jurorami -specjalistami poszczególnych dziedzin nauk oraz najlepszymi praktykami z branży. Jurorami 11 edycji są m.in. przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej: dr hab. Inż. Artur Wiatrowski i dr hab. inż. Adam Sieradzki, prof. dr hab. inż. Adam Bogacz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Karolina Bartosik- Dyrektor Pionu Obsługi Klienta i Projektów Badawczych z Wrocławskiego Parku Technologicznego we Wrocławiu.

 

 

O skuteczności Programu najlepiej świadczą Alumni Explory – uzdolnione osoby, które dziś studiują i pracują na najlepszych Uniwersytetach w kraju i za granicą. Tak jak Anna Skierska, studentka Uniwersytetu w Groningen od pięciu lat pracująca nad projektem modyfikacji nanokrystalicznych ogniw słonecznych w celu zwiększenia ich wydajności czy Szymon Gaca, w Explory rozwijający projekt wpływu chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę, dziś stażysta renomowanego  instytutu technologicznego w Walencji. O rozwoju laureatów, ich codzienności i perspektywie na otaczający świat przeczytać można w mediach społecznościowych Explory. Alumni chętnie angażują się w kolejne działania Programu jako mentorzy, ambasadorzy czy prowadzący zajęcia. Być może już wkrótce do tego grona dołączą młodzi Wrocławianie.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r. Biuro prasowe
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród
Edukacja Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum
2025-06-12 | 06:00

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Gliwice dołączyły do ogólnopolskiej sieci Amazon STEM Kindlotek – przestrzeni edukacyjnych wspierających rozwój dzieci i młodzieży w obszarach nauk ścisłych
Edukacja Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
2025-05-22 | 10:00

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli

Sprawdzone źródła wiedzy, nowoczesne narzędzia edukacyjne i nieodpłatny wstęp na spektakle w teatrze ekologicznym. Powraca program dla wyróżniających się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Bankowość

Farmacja

Na horyzoncie nowe terapie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Rosną wyzwania w opiece nad dorosłymi pacjentami w Polsce

Polska należy do światowej czołówki w diagnostyce i leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tego sukcesu przyczyniły się m.in. badania przesiewowe noworodków, dostęp do terapii oraz przełomowa decyzja o włączaniu do leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży. Teraz trwają prace nad nowymi cząsteczkami, które mogą jeszcze bardziej poprawić sytuację pacjentów. Mimo wielu sukcesów eksperci wskazują na konieczność rozwiązania kilku istotnych kwestii, które utrudniają opiekę nad chorymi, zwłaszcza dorosłymi.

Prawo

Konkurencyjność firm wśród najważniejszych zadań dla kolejnego budżetu UE. Komisja szuka nowych źródeł dochodów

Przed budżetem na kolejną siedmioletnią perspektywę stoi szereg wyzwań. Jednym z nich są potrzeby zwiększania wydatków na obronność i zbrojenia oraz na wsparcie konkurencyjności europejskich firm. Jednocześnie dla zaspokojenia rosnących potrzeb w priorytetowych obszarach konieczne są nowe źródła dochodów.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.