Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku po raz 20 zainaugurowała rok akademicki.
„Gaudeamus igitur” już po raz dwudziesty zabrzmiało w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022/2023. Misją uczelni od początku jej istnienia jest profesjonalne kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr medycznych zgodnie z potrzebami rozwijającej się gospodarki naszego regionu, kraju oraz zjednoczonej Europy. Pracownicy naukowi prowadzą innowacyjne badania w zakresie biotechnologii oraz opracowują i wdrażają nowe technologie. Efektem takich wieloletnich działań jest wspierający pamięć suplement diety, przeznaczony przede wszystkim dla osób zmagających się z chorobami neurodegeneracyjnymi, w tym z chorobą Alzheimera.
Wyższa Szkoła Medyczna prowadzi kształcenie na kierunkach: Pielęgniarstwo (studia I i II stopnia), Kosmetologia (I i II stopnia), Ratownictwo Medyczne (studia I stopnia), Fizjoterapia (jednolite magisterskie).
- Mamy za sobą dwadzieścia lat pracy, zdobywania cennych doświadczeń. Mury naszej uczelni opuściło 4311 absolwentów. To był czas niezwykły, ale dalej patrzymy w przyszłość, mamy konkretne plany i zrobimy wszystko, aby je zrealizować. Rozwój Wyższej Szkoły Medycznej charakteryzuje się wyjątkowo dużymi stanami rekrutacji w ostatnich latach. Zaczyna wręcz brakować miejsca w tym budynku i będziemy zmuszeni pomyśleć o kolejnej inwestycji – budowie nowego gmachu dla przyszłych studentów – powiedział Mikołaj Tomulewicz, kanclerz i założyciel uczelni.
Na przestrzeni lat w szkole przeprowadzono projekty obejmujące badania naukowe, w wyniku których powstało kilka wynalazków zakończonych patentami. Uczelnia otoczona jest liczącymi się na rynku firmami biotechnologicznymi: Biolamed, Biotomed, z którymi ściśle współpracuje i wymienia się doświadczeniami.
- Na chwilę obecną wprowadzamy na rynek preparat wykazujący działanie neuroochronne, zwłaszcza w prewencji i leczeniu choroby Alzheimera. Wyniki badań przeprowadzonych na zwierzętach z indukowanym modelem choroby Alzheimera były dla nas samych ogromnym zaskoczeniem (oczywiście pozytywnym). Zwieńczeniem tych badań jest komercjalizacja preparatów, powstałych w oparciu o uzyskane wyniki prac doświadczalnych. W najbliższych tygodniach pojawi się w aptekach w całej Polsce suplement diety pod nazwą Betula Forte, dedykowany osobom mającym kłopoty z pamięcią, bądź stwierdzone początki choroby Alzheimera. Znając wyniki badań oraz potencjał tego preparatu przygotowujemy się do rozpoczęcia badań klinicznych – zapowiedział Mikołaj Tomulewicz.
Betula Forte, stworzona została z myślą o kompleksowym wsparciu sprawności intelektualnej oraz pracy mózgu. Jest pierwszym preparatem w Polsce, który zawiera unikatowy składnik – betulinę. Produkt Betula Forte ze względu na działanie neuroprotekcyjne warto stosować już pierwszych kłopotach z pamięcią (nawet około 30 roku życia). Przede wszystkim, preparat przeznaczony jest dla osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne w tym chorobę Alzheimera.
OSHEE nawiązuje współpracę z Fundacją SEXEDPL
Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024
Program edukacyjny Next Engineers w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
Nowy komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin wskazuje, że budżet na kolejną perspektywę finansową UE powinien być bardziej elastyczny, by można było reagować w razie wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń. W najbliższych miesiącach będą trwały konsultacje z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim na temat priorytetowych obszarów na przyszłą siedmiolatkę.
Ochrona środowiska
Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
Fundacja ClientEarth w imieniu dwóch osób chorych na astmę pozwała właśnie Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Po raz pierwszy w Polsce sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami. To przełomowa sprawa, która może zmienić sposób egzekwowania prawa do życia i zdrowia.
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.