Wygodny i bezpieczny strój roboczy: Jak chronić kolana?
Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie człowieka i jednocześnie jedną z najbardziej skomplikowanych struktur kostno-mięśniowych. Jego kontuzje to nie tylko mniejszy lub większy dyskomfort, ale także szczególne zagrożenie dla osób pracujących fizycznie, zwłaszcza na klęcząco. Jak w ochronie tego newralgicznego układu ruchowego może pomóc odpowiednio dobrany strój roboczy?
Zginanie, prostowanie, a nawet rotacja w zgięciu: staw kolanowy potrafi wiele, gdy więc zostanie uszkodzony, mocno odczuwamy jego obniżoną lub wręcz wyłączoną sprawność. Rehabilitacja i powrót do zdrowia zajmują z reguły dużo czasu, dlatego w przypadku urazów kolan jak najbardziej potwierdza się przysłowie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę, zabezpieczając kolana przed kłopotliwymi uszkodzeniami?
Dwa kolana, wiele możliwości
– Ochrona kolan, którą może zapewniać strój roboczy, dotyczy generalnie trzech obszarów: zapobiegania uszkodzeniom mechanicznym, ochrony termicznej oraz przeciwwilgociowej. To, która z nich będzie najistotniejsza, zależy od rodzaju i miejsca wykonywanej pracy – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader.
Podstawową ochronę mechaniczną zapewniają w strojach roboczych zastosowane do wykonania spodni materiały, które na kolanach powinny być wzmocnione. Aby częsty kontakt z podłożem nie doprowadził do przetarcia, najlepiej wybierać te zawierające wstawki na przykład z bardzo wytrzymałej Cordury. Jeśli spodnie ich nie posiadają, można zastosować dostępne osobno, zgrzewane wzmocnienia.
Gdy praca na kolanach nie jest wyjątkiem, ale stanowi codzienność – na przykład w przypadku osób układających podłogi lub instalacje sanitarne – obowiązkowym elementem stroju muszą być nakolanniki. – Jeśli zależy nam na lekkości i okazjonalnie pracujemy na kolanach, sprawdzą się podstawowe, piankowe modele. Jeśli jednak potrzebujemy ochrony do częstej i intensywnej pracy, na przykład na kamienistych bądź chropowatych powierzchniach, warto wybrać grube, żelowe ochraniacze, zapewniające nie tylko podwyższoną ochronę przed naciskiem podłoża, ale również bardzo stabilne i wygodne oparcie kolana przez wiele godzin – podkreśla Grzegorz Marcinkowski i przypomina: – Oczywiście przed zakupem należy upewnić się, że wybrane wcześniej spodnie posiadają specjalne kieszenie, w które te nakolanniki będzie można wsadzić.
Komfort to bezpieczeństwo
Klękając często na zimnym, wilgotnym lub wręcz mokrym podłożu narażamy kolana na wychłodzenie, co z kolei może prowadzić do rozwoju chorób i schorzeń tych skomplikowanych stawów. Dlatego izolacja termiczna i przeciwwilgociowa są w takich sytuacjach równie ważne, jak ochrona mechaniczna. – Czy zatem pracujemy w nieogrzewanym, zawilgoconym pomieszczeniu czy w ogrodzie, klęcząc na zimnej i mokrej ziemi, nakolanniki będą cennym, dodatkowym izolatorem. Z kolei w powstrzymaniu wilgoci pomogą gumowane powierzchnie kolan – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski.
Oprócz bezpośredniego zabezpieczenia kolan przed urazami warto również pamiętać o tym, że ich ochronę wspiera zapewnienie im odpowiedniego komfortu pracy. Pomagają w tym takie rozwiązania jak zastosowanie w spodniach rozciągliwego stretchu i wstępnie uformowane kolana. Swoboda ruchu i brak uciskania stawu podczas klękania mają w końcu bardzo duże znaczenie zarówno dla prawidłowego funkcjonowania kolan. A pośrednio także całego ciała – niewygodny w jednym miejscu strój może mieć wpływ na ogólny dyskomfort pracownika, a przez to jego obniżoną koncentrację, prowadzącą z kolei do wypadków powodujących urazy.
Podczas kompletowania bezpiecznego i wygodnego ubrania roboczego należy więc ze szczególną uwagą przeanalizować to, w jaki sposób możemy zabezpieczyć zdrowie naszych stawów kolanowych. Dzięki temu wykorzystywane do pracy spodnie nie będą „strzałem w kolano”, a przeciwnie – pomogą odpowiednio je chronić, podnosząc ogólny komfort i bezpieczeństwo pracy.
Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1
Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe
DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.