Wawel i Fundacja „Wawel z Rodziną” podsumowują działania społeczne

Dzień Dobrych Uczynków to dla firmy Wawel oraz Fundacji „Wawel z Rodziną” idealny moment na podsumowanie działań społecznych, podejmowanych przez cały rok i podkreślenie, jak ważne jest niesienie pomocy innym. Podobnie jak w ubiegłych latach, inicjatywy te koncentrowały się na wspieraniu rodzin oraz osób i instytucji sprawujących opiekę nad dziećmi, a także na edukacji mającej na celu budowanie pozytywnych wzorców społecznych.
– 19 maja to bardzo ważna data w kalendarzu marki Wawel. Świętując Dzień Dobrych Uczynków, patrzymy zarówno na to, co dobrego udało się nam zrobić w minionym roku, jak i na bieżące potrzeby oraz wyzwania, z którymi mierzymy się jako społeczeństwo. To dla nas także świetna okazja do inspirowania innych do niesienia pomocy. W zeszłym roku, dzięki organizowanej z okazji Dnia Dobrych Uczynków akcji #MocDobroci, udało się obdarować osoby, które na co dzień wspierają innych i podziękować im za ich wyjątkową postawę – mówi Agnieszka Polus, Specjalista ds. PR i CSR w firmie Wawel SA.
W 2021 roku, ze względu na panującą pandemię koronawirusa, Fundacja „Wawel z Rodziną” zorganizowała szereg konkursów skierowanych do podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych opieki dziennej i całodobowej. Jednym z nich był konkurs „Gotowi na wiosnę”, którego celem było zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu. Co więcej, z okazji zeszłorocznego Dnia Dobrych Uczynków fundacja przygotowała konkurs pt. „Dobre uczynki wśród nas”. Tym razem uczestnicy inicjatywy mogli wykonać pracę literacką lub plastyczną, przedstawiającą rówieśnika, opiekuna, lub inne osoby ze swojego otoczenia, które w czasie trwania pandemii wykazały się postawą proaktywną i bezinteresownie niosły pomoc potrzebującym. Na laureatów konkursów czekały zestawy słodyczy od marki Wawel.
W 2021 roku kontynuowany był też program „Dobro od Dziecka”, wspierający wychowawców z placówek opiekuńczych z całej Polski w zakresie edukacji pedagogicznej. W ramach organizowanych warsztatów poruszane były ważne tematy dotyczące pracy z dziećmi i młodzieżą, a zdobyta na nich wiedza posłużyła nauczycielom w ich codziennych działaniach. Do drugiej edycji “#DobraRobotaChallenge, czyli kim chcę być, gdy dorosnę?”, kolejnego programu edukacyjnego stworzonego przez Wawel i Fundację „Wawel z Rodziną”, dołączyło blisko 70 placówek opieki dziennej i całodobowej. W ramach akcji, poprzez specjalnie przygotowane materiały dydaktyczne, przybliżono uczniom różnorodność i specyfikację pracy w różnych zawodach, zachęcano młodzież do planowania swojej ścieżki rozwoju oraz trafnego podejmowania decyzji dotyczących wyboru szkoły oraz uczelni, w której będą kontynuować naukę, a także do przygotowania się do podjęcia pierwszej pracy. W ramach programu odbył się również konkurs, którego celem było m. in. skłonienie dzieci i młodzieży do refleksji nad ich zawodową przyszłością.
W tym roku Wawel kontynuuje swoje działania na rzecz potrzebujących w ramach programów realizowanych przez Fundację „Wawel z Rodziną”. W marcu rozstrzygnięty został konkurs #DobraRobotaChallenge, w ramach którego 5 placówek opiekuńczo edukacyjnych z całej Polski zostało nagrodzonych zestawami słodyczy Wawel.
W związku z wydarzeniami w Ukrainie, firma Wawel SA i Fundacja „Wawel z Rodziną” mocno angażują się w pomoc osobom dotkniętym wojną. Widząc ogrom potrzeb, przekazuje wsparcie produktowe, finansowe i rzeczowe instytucjom koordynującym działania na rzecz obywateli Ukrainy, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wspierane są także wydarzenia kulturalne i familijne, organizowane dla ukraińskich rodzin przebywających w Polsce. W geście pomocy Ukrainie, Wawel SA przygotował również specjalną wersję gorzkiej czekolady 70% cocoa z linii Premium w specjalnie zaprojektowanym opakowaniu, nawiązującym do ukraińskiej flagi. Przy współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, na tereny dotknięte wojną przekazanych zostało ponad 24 tysięcy sztuk tej czekolady.
Ostatnim przykładem działań, mających na celu wsparcie najmłodszych, było przekazanie czekolad Wawel 70% cocoa do organizacji majowych warsztatów czekoladowych w szkole podstawowej w Uhrusku oraz szkole podstawowej nr 7 w Chełmie. W warsztatach w Uhrusku uczestniczyli wszyscy uczniowie, w tym 20 z Ukrainy, natomiast w placówce w Chełmie – 24 ukraińskie dzieci z oddziału przygotowawczego. Zajęcia przeprowadzone zostały przy wsparciu wolontariuszy ze Studenckiego Koła Wolontariatu Pedagogiki z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć
Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.