Komunikaty PR

Walka z epidemią „koronawirusowych” fake newsów

2020-06-01  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania Webinary ( 0.06 MB )

W ostatnich miesiącach słowo „koronawirus” odmienione zostało przez wszystkie przypadki. Wokół tematu epidemii narasta też niebezpieczne zjawisko fake newsów. By ochronić się przed samym wirusem, jak i przed niesprawdzonymi informacjami na jego temat, warto lepiej poznać swojego wroga. Pomogą w tym otwarte, bezpłatne webinary „Biologia molekularna wirusa SARS-CoV-2”, organizowane w ramach programu edukacyjnego ADAMED SmartUP. Cykl spotkań online, poprowadzony przez dr n. biol. Magdalenę Richter, startuje już 3 czerwca.

– Fundacji Adamed od lat przyświeca idea popularyzacji nauki. Poprzez nasz program edukacyjno-stypendialny ADAMED SmartUP wspieramy młodych, zdolnych ludzi w podążaniu drogą profesjonalnych badaczy i naukowców. Nie ustajemy w tej misji również w czasach epidemii  i obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Co więcej, ze względu na zjawisko infodemii, upowszechnianie wiedzy z zakresu biologii czy medycyny wydaje się nam tym bardziej kluczowe. Stąd też decyzja o organizacji webinarów, poświęconych właśnie podstawom wirusologii – wyjaśnia Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP.

Cykl „Biologia molekularna wirusa SARS-CoV-2” to cztery spotkania online, poświęcone budowie wirusów, różnicom między nimi, mechanizmom ich działania oraz zwalczania. Internetowe wykłady kierowane są przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych, ale pozostają otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematem. Webinary, prowadzone każdorazowo o godz. 17.00 przez dr n. biol. Magdalenę Richter, odbędą się według następującego harmonogramu:

  • 3 czerwca, środa– Czym jest wirus? Czy wirus żyje?
  • 5 czerwca, piątek – Skąd się wziął wirus SARS-CoV-2?
  • 8 czerwca, poniedziałek – Jak możemy zatrzymać wirusa? 
  • 10 czerwca, środa  Jak zbudowany jest wirus?

 

Jak zapowiada prowadząca ich celem jest przekazanie wiedzy w jak najbardziej przystępny i zrozumiały sposób, a co najważniejsze do udziału i zrozumienia tematu nie potrzeba usystematyzowanej znajomości mikrobiologii. 

– W ramach zajęć skoncentrujemy się na biologii molekularnej wirusa SARS-CoV-2. Pierwsze z nich będą ogólnym wstępem do wirusologii i spojrzeniem na koronawirusy. W trakcie kolejnych spotkań przeanalizujemy natomiast kilka publikacji naukowych i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy wirus „uciekł z laboratorium”, a także sprawdzimy sposób, w jaki infekuje on komórkę i wykorzystamy tę wiedzę, by znaleźć jego słabe punkty– mówi dr Richter i dodaje –Moje życie naukowe oscyluje wokół białek. Analizuję je pod względem ich wyglądu, zachowań i aktywności, jednak zapewniam, że tak rozległa wiedza nie będzie wymagana podczas tych zajęć. 

Dr Magdalena Richter od początku istnienia programu ADAMED SmartUP prowadzi m.in. zajęcia podczas letniego obozu naukowego dla najbardziej uzdolnionej młodzieży w kraju. Jest też członkinią Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Na stałe mieszka i pracuje w Cambridge, gdzie zajmuje się produkcją oraz analizą białek, wykorzystywanych w badaniach nowych terapii. Swój projekt doktorski prowadziła w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN oraz na Wydziale Genetyki Uniwersytetu w Cambridge, gdzie w zespole prof. Davida Glovera zrealizowała także staż podoktorski. Obecnie pracuje m.in. w laboratorium wykonującym testy na obecność SARS-CoV-2. 

Webinary zostaną zorganizowane za pomocą aplikacji Microsoft Teams, bez konieczności zakładania własnego konta – wystarczy skorzystanie z dowolnej przeglądarki internetowej. Szczegóły dot. poszczególnych spotkań oraz instrukcje, jak wziąć w nich udział udostępnione są na stronie wydarzeniana Facebooku. Jednak to nie jedyne wsparcie ze strony Fundacji Adamed, na które mogą liczyć uczniowie w całej Polsce w związku z panującą epidemią COVID-19. Na stronie adamedsmartup.ploraz w kanałach społecznościowych programu ADAMED SmartUP znajdą też porady dot. nauki zdalnej, liczne materiały popularnonaukowe oraz otwartą edukacyjną grę online, której osią fabularną jest walka z fake newsami. 

– W Internecie rozpowszechniane są rozmaite, sensacyjne teorie oraz niepoparte dowodami opinie dot. chociażby genezy choroby COVID-19. Chcemy, żeby strona ADAMED SmartUP oraz nasze kanały społecznościowe stanowiły dla nich przeciwwagę i były miejscem w sieci, w którym można odnaleźć rzetelne informacje – podsumowuje Strupczewska. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SZACHÓW Biuro prasowe
2020-07-15 | 15:00

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SZACHÓW

Od 1966 roku 20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Szachowej, która powstała w Paryżu właśnie 20 lipca 1924r.
Edukacja Pekao Leasing wspiera młode talenty
2020-07-15 | 14:10

Pekao Leasing wspiera młode talenty

Pekao Leasing postanowiło wspierać młodzież, mającą pasję oraz zapał do rozwijania swoich umiejętności. Jedną z takich osób jest piętnastoletni Bartosz Lenk, młody
Edukacja Niepełnosprawność nie wyklucza! II edycja kampanii STOP Barierom
2020-07-15 | 11:00

Niepełnosprawność nie wyklucza! II edycja kampanii STOP Barierom

Sytuacja osób z niepełnosprawnością na rynku pracy, w ciągu minionych lat, znacząco się poprawiła, lecz wciąż nie jest zadowalająca. Według Badania Aktywności Ekonomicznej

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Sprzęt i gadżety

Pandemia napędziła rekordową sprzedaż komputerów, zwłaszcza w segmencie laptopów. Boom na rynku jest jednak chwilowy [DEPESZA]

W wyniku restrykcji pandemicznych wzrosło zainteresowanie komputerami osobistymi. Masowe przechodzenie pracowników na model pracy zdalnej oraz postawienie na edukację domową wymusiło na wielu firmach oraz użytkownikach zakup nowego sprzętu. Z szacunków firmy analitycznej Gartner wynika, że w drugim kwartale 2020 roku sprzedano 64,8 mln komputerów, a motorem napędowym tego sektora gospodarki okazały się urządzenia mobilne.

Kosmos i lotnictwo

Nadchodzi era odkryć w kosmosie. Nowe dyrektywy NASA zapewnią bezpieczeństwo biologiczne ciałom niebieskim i umożliwią dalszą eksplorację kosmosu [DEPESZA]

Ciała niebieskie, które mogły kiedyś mieć środowisko odpowiednie do życia, są szczególnie wrażliwe na skażenie mikrobiologiczne. Ochrona planetarna polega nie tylko na ochronie ciał Układu Słonecznego przed zanieczyszczeniem przez życie na Ziemi, ale też na ochronie Ziemi. Biuro Ochrony Planetarnej NASA promuje odpowiedzialną eksplorację Układu Słonecznego, dlatego niedawno ogłosiło dwie nowe dyrektywy dotyczące ochrony planet w przypadku misji na Księżyc i Marsa. – Te nowe wytyczne otworzą nową erę odkryć – przekonuje Jim Bridenstine, administrator NASA.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.