W 2019 r. firma Trend Micro zablokowała ponad 61 mln ataków ransomware
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Trend Micro Incorporated, światowy lider w dziedzinie zabezpieczeń cybernetycznych, opublikował raport na temat cyberbezpieczeństwa w 2019 r. Raport prezentuje najważniejsze wyzwania i zagrożenia, stanowiące wskazówki dla opracowania najlepszych procedur i strategii w zakresie ochrony infrastruktury przed obecnymi i nowymi zagrożeniami.
Oprogramowanie ransomware było niezmiennie najczęstszym typem ataków w 2019 roku. W całym roku firma Trend Micro odnotowała wzrost liczby wykrytych ataków ransomware o 10% mimo spadku liczby nowych rodzin ransomware o 57%. Najczęstszym celem była nadal służba zdrowia, gdzie ofiarą padło ponad 700 jednostek. Wśród zaatakowanych znalazło się również co najmniej 110 amerykańskich instytucji rządowych i samorządowych.
Cyfrowa transformacja otwiera drzwi dla cyberprzestępców
„Cyfrowa transformacja jest nośnym hasłem już od wielu lat i z biegiem czasu przynosi bardzo pozytywne rezultaty. Bezpieczeństwo często schodzi w niej jednak na drugi plan, przez co cyfrowe drzwi są dla cyberprzestępców szeroko otwarte” — powiedział Jon Clay, dyrektor działu komunikacji ds. globalnych zagrożeń w firmie Trend Micro. „Pomimo ogromnej popularności cyfrowej transformacji nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, przestarzałe oprogramowanie i systemy operacyjne oraz niezałatane luki w zabezpieczeniach wciąż pozostają problemem. Stanowią one idealną okazję dla cyberprzestępców wykorzystujących ransomware, którzy szukają szybkiego zwrotu z inwestycji. Tak długo, jak ataki ransomware będą się opłacać, przestępcy będą je przeprowadzać”.
Nowy trend - dostęp jako usługa
W 2019 r. cyberprzestępcy wykorzystujący ransomware zawierali sojusze, łącząc się w grupy przestępcze, aby usprawnić swój „biznes”. Na przykład korzystający z ransomware’u Sodinokibi, przeprowadzili skoordynowane ataki na 22 jednostki samorządowe w Teksasie, żądając w sumie 2,5 mln USD okupu. Atak ten pokazał również trend „dostęp jako usługa” (ang. access-as-a-service), w którym grupy przestępcze sprzedają lub wydzierżawiają dostęp do zaatakowanych sieci firmowych. Ceny tej usługi wahają się od 3 000 do 20 000 USD, a najdroższe opcje obejmują pełny dostęp do serwerów i wirtualnych sieci prywatnych danej spółki (VPN).
Coraz więcej krytycznych podatności
Znane luki w zabezpieczeniach nadal mają kluczowe znaczenie dla sukcesu cyberataków, w tym ataków ransomware. W 2019 r. zespół Zero Day Initiative (ZDI) firmy Trend Micro ujawnił 171% więcej krytycznych podatności niż w 2018 r. Im bardziej istotna luka w zabezpieczeniach tym większe prawdopodobieństwo wykorzystania jej przez przestępców do ataków, w tym także z wykorzystaniem ransomware. Łatanie luk o najwyższym stopniu zagrożenia powinno zatem stanowić priorytet w strategii bezpieczeństwa firmy.
Dobre praktyki:
W celu ochrony przed współczesnymi zagrożeniami firma Trend Micro zaleca stosowanie połączonego systemu obrony obejmującego bramy, sieci, serwery i punkty końcowe. Bezpieczeństwo firmy mogą zwiększyć również następujące najlepsze procedury:
- Ograniczenie zagrożenia atakami ransomware poprzez segmentację sieci, regularne tworzenie kopii zapasowych oraz ciągły monitoring sieci.
- Instalowanie aktualizacji i poprawek w oprogramowaniu i systemach w celu ich ochrony przed znanymi lukami w zabezpieczeniach.
- Stosowanie poprawek wirtualnych, szczególnie w przypadku systemów operacyjnych, które nie są już objęte wsparciem producenta.
- Wprowadzenie uwierzytelniania wieloskładnikowego i dostępu na zasadzie minimalnych uprawnień. Zapobiegnie to niewłaściwemu wykorzystaniu narzędzi, do których można uzyskać dostęp za pomocą danych administratora, takich jak protokół pulpitu zdalnego, PowerShell i narzędzia dla programistów.
Więcej informacji o zagrożeniach w 2019 r. można znaleźć w pełnym raporcie dostępnym pod adresem: https://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/research-and-analysis/threat-reports/roundup/the-sprawling-reach-of-complex-threats.
Informacje o firmie Trend Micro
Trend Micro Incorporated, światowy lider w dziedzinie zabezpieczeń cybernetycznych, nie ustaje w wysiłkach ukierunkowanych na zwiększenie bezpieczeństwa wymiany informacji cyfrowych. Nasze innowacyjne rozwiązania przeznaczone dla użytkowników indywidualnych, firm i instytucji administracji publicznej zapewniają wielowarstwową ochronę centrów przetwarzania danych, środowisk przetwarzania w chmurze, sieci i punktów końcowych. Wszystkie produkty Trend Micro współdziałają ze sobą i zapewniają bezproblemowy dostęp do informacji o zagrożeniach. Dzięki temu powstaje połączony system obrony ze scentralizowanymi funkcjami widoczności i kontroli, który pozwala na szybsze i skuteczniejsze zabezpieczenie systemów. Trend Micro zatrudnia ponad 6000 pracowników w ponad 50 krajach i dysponuje najbardziej zaawansowanym na świecie globalnym systemem informacji o zagrożeniach, dzięki czemu zapewnia przedsiębiorstwom większe bezpieczeństwo w połączonym świecie. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.trendmicro.com.

Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1

Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe

DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.