Uzbekistan, kraj kształcącej się młodzieży

Instytut Komunikacji i Wizerunku
Collegium Humanum
Moniuszki 1A
00-014 Warszawa
marketing|humanum.pl| |marketing|humanum.pl
+48 22 4875359
www.humanum.pl
Shavkat Mirziyoyev, prezydent Uzbekistanu, zaproponował, by rok 2021 ogłosić Rokiem Wspierania Młodzieży. To dowód, iż ta najgęściej zaludniona republika Azji Środkowej postrzega młode osoby jako swój strategiczny zasób. resztą niemal 1/3 jej mieszkańców nie ukończyła jeszcze 18. roku życia, a kolejne 24% jest w wieku 18-30 lat.
W interesie młodzieży uzbecki parlament uchwalił już ponad 40 aktów prawnych i ratyfikował ponad 30 międzynarodowych dokumentów. Prawa i interesy młodzieży stały się też przedmiotem Strategii działań w pięciu priorytetowych kierunkach rozwoju Republiki Uzbekistanu na lata 2017-2021, a prezydencki dekret Program państwowy „Młodzież – nasza przyszłość” zapewnia ich skuteczną ochronę.
Kraj postawił na nowoczesną edukację. Stworzono informatyczne centra szkoleniowe, gdzie młodzież uczy się e-commerce, programowania, prowadzenia biznesu z branży IT, czy uzyskuje pomoc w uruchomieniu startupów. W 2020 r. powstały nowe uczelnie, w tym uzbeckie filie uczelni zagranicznych; wprowadzono nowoczesne poziomy kształcenia i rozpoczęto szkolenie kadr w pożądanych kierunkach. W kraju działają już filie uniwersytetów amerykańskich, brytyjskich, włoskich, południowokoreańskich, rosyjskich, singapurskich i indyjskich. We współpracy z instytucjami finansowymi i rozwiniętymi krajami świata realizowane są projekty z zakresu szkolnictwa wyższego.
W tym roku ustanowiono stypendium prezydenckie dla 200 osób, które uzyskają najlepsze wyniki egzaminów wstępnych na studia; pojawią się stypendia dla studentów filii uczelni zagranicznych, a liczba stypendiów prezydenckich dla studentów studiów magisterskich i doktorantów zostanie podwojona.
W roku akademickim 2020/21 wdrożono państwowe standardy edukacyjne w czterech obszarach kształcenia, na 45 kierunkach studiów licencjackich oraz 52 wymogi kwalifikacyjne i programy nauczania na kierunkach magisterskich. W 2021 r. do procesu dydaktycznego rekomendowano ponad 2 700 przedmiotów licencjackich i ponad 1 300 magisterskich. Wzrosła też niezależność uczelni. Od roku 2018/19 samodzielnie opracowują plany i programy nauczania, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy. Mogą też prowadzić dodatkowe nabory studentów wg wyższych stawek czesnego.
Do międzynarodowych standardów dostosowano programy kształcenia nauczycieli, a we współpracy z PISA, TIMSS i PIRLS zmodernizowano krajowy system oceniania uczniów. We współpracy z międzynarodowymi agencjami ratingowymi QS i THE opracowano wskaźniki oceny jakości kształcenia, pozwalające prowadzić ogólnokrajowy ranking uczelni; jego wyniki ogłoszono już trzeci rok z rzędu.
Dla międzynarodowej uznawalności uzbeckich dyplomów rozpoczęto ich dostosowywanie do wymogów Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Kształcenia (ISCED/ISCED 2011). W 2020 r. Uzbekistan dołączył jako obserwator do Europejskiego Stowarzyszenia Zapewnienia Jakości w Szkolnictwie Wyższym (ENQA). To ważny krok w kierunku integracji uzbeckiego systemu edukacji z Procesem bolońskim. Przystąpienie Uzbekistanu do ENQA w charakterze członka będzie już oznaczać zgodność z wymogami europejskimi i międzynarodowymi. Akcesja kraju do WTO przyspieszy natomiast proces internacjonalizacji edukacji. Uzbekistan posiada bowiem ogromny – choć wciąż niewykorzystany – potencjał, by stać się centrum edukacyjnym regionu.
W kraju przewidziano stopniowe wdrażanie procesu kształcenia w systemie kredytowo-modułowym, który powinien zostać wprowadzony w 16% uczelni do 2023, w 57% do 2025 i w 85% do 2030 roku. Proces ten już się rozpoczął. Wyższa Szkoła Informatyki w Taszkiencie sukcesywnie wdraża system edukacji kredytowej od roku akademickiego 2018/2019; działania w tym kierunku rozpoczęły także uniwersytety: Państwowy, Prawniczy, Studiów Wschodnich oraz Taszkencka Akademia Medyczna.
W okresie pandemii zadaniem uzbeckiego rządu stało się podtrzymanie ciągłości procesu edukacyjnego. Zorganizowano różnego typu kształcenie na odległość. Powstał UZEDU, oficjalny kanał ministerstwa edukacji w komunikatorze Telegram, oraz kanał YouTube, gdzie dostępne są nagrania lekcji dla wszystkich klas uzbeckich szkół. Stworzono zasoby internetowe dot. standardów szkolnictwa wyższego oraz uruchomiono EDUUZ, kanał w Telegramie zamieszczający materiały do samokształcenia. Obecnie powstaje też ponad 3 500 elektronicznych podręczników, które są zamieszczane na stronie „Innowacyjna biblioteka”.
Kluczowym problemem pozostaje szkolenie nauczycieli w zakresie obsługi tej nowej, cyfrowej infrastruktury. Niedawno powstała edukacyjna platforma internetowa Kundalik.uz, przeznaczona dla ogólnokształcących szkół średnich. Ze względu na innowacyjność tego rozwiązania, jej użytkownicy nadal miewają trudności w korzystaniu z platformy.
Niemniej, z cała mocą można stwierdzić, że w ciągu ostatnich czterech lat reform edukacji i szkolnictwa wyższego Uzbekistanu – pomimo pandemii COVID-19 – położone zostały solidne podwaliny pod ich jakościowo nowy poziom, odpowiadający nowoczesnym standardom międzynarodowym.
Bakhrom Babaev, Ambasador Republiki Uzbekistanu w Polsce

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.