Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
Placówki medyczne odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia, jednak ich codzienna działalność wiąże się z istotnymi wyzwaniami w zakresie utrzymania higieny i czystości. Jak podaje WHO w krajach o niskich i średnich dochodach 15 pacjentów na 100 doznaje zakażenia szpitalnego, czyli takiego, do którego doszło podczas pobytu w szpitalu lub innej placówce medycznej. Szacuje się, że w Polsce co roku od 5 proc. do 10 proc. pacjentów ulega zakażeniu szpitalnemu.[1] To podkreśla znaczenie i konieczność wdrażania zaawansowanych działań zapobiegawczych i dezynfekcyjnych.
Wdrożenie skutecznych strategii higienicznych, takich jak systematyczna dezynfekcja
i odpowiednie zarządzanie odpadami medycznymi, może znacząco ograniczyć transmisję. Dużą rolę odgrywają tutaj firmy świadczące specjalistyczne usługi sprzątania.
- Wśród źródeł przenoszenia zakażeń szpitalnych wskazać można m.in. niejałowy sprzęt medyczny i niemedyczny oraz skażenie otoczenia chorego.[2] Utrzymanie sterylnych warunków
w obiektach medycznych wymaga doświadczenia, odpowiednich technologii oraz dostosowanych procedur. Eksperci Seris Cleaning opracowują indywidualne plany higieny i dezynfekcji, uwzględniając specyfikę każdego miejsca oraz zapewniając zgodność z rygorystycznymi normami sanitarnymi - mówi Małgorzata Kmieć, Dyrektor Operacyjna Seris Cleaning.
Nowe technologie i bezpieczeństwo sanitarne
Postęp technologiczny jest widoczny praktycznie w każdej branży - również usług sprzątających. Przykładem są systemy zamgławiania i ozonowania, które skutecznie eliminują drobnoustroje
z trudno dostępnych miejsc, wspierając personel sprzątający i zapewniając pełne bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne w całym obiekcie.
Ozonowanie polega na wykorzystaniu ozonu – gazu o silnych właściwościach dezynfekujących – do eliminacji bakterii, wirusów, pleśni i innych patogenów. Proces ten pozwala na skuteczne wyjałowienie powietrza oraz powierzchni, nawet w trudno dostępnych miejscach, gdzie tradycyjne metody czyszczenia mogą być niewystarczające. Z kolei zamgławianie, czyli rozpylanie drobnych kropel specjalistycznych środków dezynfekcyjnych, umożliwia dotarcie do wszystkich zakamarków i pełne pokrycie dezynfekowanej powierzchni.
Zarządzanie odpadami medycznymi
Gospodarowanie odpadami medycznymi w placówkach ochrony zdrowia to jeden
z najważniejszych aspektów zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego oraz minimalizowania wpływu działalności medycznej na środowisko. Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), około 15 proc. do 25 proc. odpadów wytwarzanych przez placówki medyczne klasyfikowanych jest jako niebezpieczne – obejmuje to odpady zakaźne, chemiczne
i radioaktywne.
– Badania epidemiologiczne wskazują, że osoba, zraniona igłą użytą do nakłucia pacjenta zakażonego, ma ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) na poziomie 30 proc. Jednak nieodpowiednia utylizacja tych materiałów to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale też dla środowiska m.in. skażenie gleby, wód gruntowych i powierzchniowych – zwraca uwagę Małgorzata Kmieć, Dyrektor Operacyjna Seris Cleaning. Gospodarowanie odpadami medycznymi to złożony proces, który obejmuje m.in. bezpieczne zbieranie, segregację zgodną z obowiązującymi normami, właściwe znakowanie, transport oraz przekazanie do specjalistycznych instalacji utylizacyjnych. Kluczowym elementem zarządzania odpadami medycznymi jest również monitorowanie ich śladu środowiskowego i minimalizowanie potencjalnych skutków – dodaje.
Placówki medyczne stoją przed wieloma wyzwaniami związanymi z utrzymaniem wysokich standardów higieny i bezpieczeństwa, które są kluczowe zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Efektywne zarządzanie odpadami medycznymi, wdrażanie nowoczesnych technologii dezynfekcji oraz przestrzeganie procedur higienicznych stanowią ważny element ochrony przed zakażeniami szpitalnymi.
[1] https://www.nik.gov.pl/najnowsze-informacje-o-wynikach-kontroli/zakazenia-w-szpitalach-powaznym-problemem.html
[2] https://www.nik.gov.pl/najnowsze-informacje-o-wynikach-kontroli/zakazenia-w-szpitalach-powaznym-problemem.html
Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji
Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Startuje Wielkopolska Akademia Menedżerów Zdrowia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.
Firma
Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie
Do 2032 roku obroty na rynku danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji zwiększą się ponad pięciokrotnie – wynika z prognoz Fortune Business Insights. Analitycy wskazują, że segmentami, w których dostęp do danych decyduje o przewadze konkurencyjnej, są IT i telekomunikacja, ale także handel detaliczny oraz medycyna. Źródeł i możliwości gromadzenia danych jest dziś bardzo dużo, w grę wchodzi nie tylko ich zakup, ale problemem jest wiedza, jakie konkretnie dane biznesowe są potrzebne i jak je skutecznie przetworzyć i zinterpretować.
Handel
Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić
65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.