Komunikaty PR

Ukraińskie Centrum Edukacji we Wrocławiu. Fundacja OOO rozwija projekt

2023-08-11  |  08:52
Biuro prasowe
Kontakt

Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty

ul. Jana Gorczyczewskiego 2/7
60-554 Poznań
fundaraising|operator.edu.pl| |fundaraising|operator.edu.pl
+48 533 978 513
https://operator.edu.pl

fot. Anatol Titiaiev, fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty

Po roku doświadczeń, zebranych podczas prowadzenia we Wrocławiu klas przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy, fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty w nowym roku szkolnym rozwija projekt. W biurowcu Green Tower powstało Ukraińskie Centrum Edukacji. Będzie więcej nauki języka polskiego i oferta opieki dla dzieci pracujących rodziców.

Ukraińskie Centrum Edukacji mieści się na dwóch piętrach biurowca Green Tower A przy ul. Śrubowej 1 we Wrocławiu. Pomieszczenia udostępniła bezpłatnie firma Nokia, a placówka jest kontynuacją i rozwinięciem projektu klas przygotowawczych, prowadzonych we Wrocławiu przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty.

- Centrum tworzymy po to, aby ułatwić dzieciom nie mówiącym po polsku edukację. U nas mają aż 12 godzin zajęć z nauki języka polskiego i nawet panie nauczycielki i opiekunki z Ukrainy uczą się języka polskiego wraz z uczniami – tłumaczy Ewa Minakowska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Leonardo, której oddziałem zamiejscowym będzie Ukraińskie Centrum Edukacji. - Oprócz nauki języka polskiego realizujemy także podstawę programową. Jeśli dzieci mają trudności ze zrozumieniem słów i pojęć, już z konkretnych przedmiotów, z pomocą przychodzą im ukraińscy nauczyciele.

Placówka przy ul. Śrubowej we Wrocławiu jest nowoczesną przestrzenią edukacyjną dla dzieci w wieku szkolnym od 7 do 14 lat. Jej podstawowym celem jest przygotowanie uczniów z Ukrainy do płynnego, efektywnego wejścia w polski system oświaty. Oprócz intensywnej nauki języka polskiego – nawet 12 godzin tygodniowo – dzieci uczyć się będą wszystkich podstawowych przedmiotów. Tak, aby nie traciły kontaktu z programem edukacji, dostosowanym do ich wieku i umiejętności.

 

Nauka, opieka, wsparcie

Zajęcia prowadzą nauczyciele i pedagodzy z Polski i Ukrainy. Dzięki temu nawet dla uczniów nie mówiących po polsku nie ma tu bariery językowej. Nauka w UCE jest całkowicie bezpłatna.

Do dyspozycji dzieci jest na miejscu psycholog dziecięcy, pedagog i logopeda. Chcemy jak najszybciej reagować, kiedy tylko pojawi się taka potrzeba – tłumaczy dyrektor Ewa Minakowska. - Dzieci i młodzież się tutaj otwierają. Łatwiej im przejść do polskiej szkoły, kiedy rozumieją, co się do nich mówi. Nie mają braków z polskiej podstawy programowej i co najważniejsze, przełamując barierę językową potrafią nawiązywać relacje z polskimi uczniami.

Oprócz edukacji i opieki specjalistów, w Ukraińskim Centrum Edukacji prowadzone będą również zajęcia świetlicowe oraz zajęcia dodatkowe, rozwijające hobby i zainteresowania uczniów. Taki model edukacji fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty realizuje we wszystkich swoich szkołach i przedszkolach. Będzie dostępny również dla podopiecznych UCE.

 

Jedna szkoła, dwa świadectwa

Dodatkowo, ważną dla wielu rodziców informacją będzie to, że w Centrum realizować będzie można również dodatkowo program nauczania ukraińskiej szkoły podstawowej. W porozumieniu ze szkołą podstawową z ukraińskiego Charkowa, chętni uczniowie będą mogli brać udział w zdalnych lekcjach szkoły ukraińskiej. Dzięki temu, na koniec nadchodzącego roku szkolnego, oprócz zaświadczenia o ukończeniu oddziałów przygotowawczych, które otwierają drzwi do nauki w polskiej szkole, otrzymają również świadectwo szkoły ukraińskiej.

-----
FILM o Ukraińskim Centrum Edukacji
https://youtu.be/1NeJX0mexqM
-----

O tym, jak wygląda i jak działa Ukraińskie Centrum Edukacji we Wrocławiu, przekonać się będzie można osobiście. W dniu 28 sierpnia UCE zaprasza wszystkich zainteresowanych na drzwi otwarte i spotkanie z kadrą placówki. Będzie można uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania i – jeśli będą jeszcze wolne miejsca – zapisać dziecko na zajęcia Centrum.

Więcej informacji o rekrutacji i samej placówce uzyskać można na stronie internetowej i w mediach społecznościowych:

  • https://spleonardo-wroclaw.operator.edu.pl/ukraina

  • https://www.facebook.com/UCEwroclaw

  • https://www.instagram.com/ukrainskie_centrum_edukacji

 

W nadchodzącym roku szkolnym fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty projektów wspierających uczniów z Ukrainy prowadzić będzie kilka. Oprócz Ukraińskiego Centrum Edukacji w stolicy Dolnego Śląska, klasy przygotowawcze działać będą również przy prowadzonej przez fundację OOO szkole Przystań w Łodzi. Dla uczniów, którzy brali udział w projekcie Chodźmy Razem Do Szkoły w gdańskiej SP Hevelius, placówka prowadzić będzie dodatkowe lekcje języka polskiego i zajęcia integracyjne.

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 22 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację OOO, uczy się ponad 7600 dzieci.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Jak partnerzy biznesowi pomogli podarować 346 uśmiechów Biuro prasowe
2023-12-01 | 09:10

Jak partnerzy biznesowi pomogli podarować 346 uśmiechów

Klasy przygotowawcze powstały w polskim systemie oświaty w roku szkolnym 2022/2023. Ich celem było, żeby ukraińskie dzieci, które uciekły przed wojną do Polski, miały możliwość
Edukacja Wizjonerzy Przyszłości
2023-11-29 | 01:00

Wizjonerzy Przyszłości

Wydarzenie, które skupia się na przyszłościowych aspektach medycyny, eksplorując innowacje w sprzęcie medycznym, telemedycynie, zdalnych narzędziach diagnostycznych oraz zastosowaniu
Edukacja Centrum Nauczania Zdalnego. Nauczyciel poprowadzi lekcję w szkole przez internet
2023-11-28 | 13:45

Centrum Nauczania Zdalnego. Nauczyciel poprowadzi lekcję w szkole przez internet

fot. konferencja Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030 na zdjęciu: Mateusz Krajewski Uczniowie w klasie w swojej szkole, a na interaktywnym ekranie nauczyciel wybranego przedmiotu. Nowa

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

W okresie okołoświątecznym Polacy generują duże ilości elektroodpadów. Połowa nie wie, że nie można ich wyrzucić do śmietnika

Polacy mają problem z prawidłowym wskazaniem elektroodpadów i nie do końca wiedzą, gdzie oddawać takie zużyte sprzęty – pokazuje badanie agencji badawczej Zymetria na zlecenie RLG. 34 proc. badanych przyznało, że zdarzyło im się źle zutylizować wyrzucane elektroodpady. Odpady, które najczęściej trafiają w nieodpowiednie miejsce, to m.in. kable, ładowarki czy słuchawki. – Podobnie jest z różnego rodzaju golarkami, lokówkami, zabawkami na baterie i innymi małymi sprzętami, czyli tym, co niebawem będziemy kupować pod choinkę – zauważa Monika Wyciechowska z RLG w Polsce. Jak wskazuje, ponad połowa Polaków nie wie, że starych sprzętów nie wolno wyrzucać do pięciu frakcji, ale trzeba je oddać do specjalnych punktów zbiórki.

Partner serwisu

Edukacja

Demografia, zdrowie, edukacja i ekologia. Nowe technologie mają coraz większe znaczenie dla rozwiązywania najbardziej palących problemów

O pozytywnym wpływie technologii na biznes mówi się od dawna, za czym idą rosnące z roku na rok inwestycje przedsiębiorstw w ten obszar, m.in. chmurę czy sztuczną inteligencję. Coraz częściej nowe technologie znajdują także zastosowanie w rozwiązywaniu palących problemów globalnych. Pracują nad nimi zarówno duże korporacje, naukowcy i studenci, jak i start-upy z całego świata. – Nowe technologie posiadają ogromny potencjał w przekształcaniu i wspieraniu kluczowych obszarów społeczno-gospodarczych, takich jak edukacja, zdrowie, środowisko i gospodarka – mówi Alicja Tatarczuk z Huaweia. Koncern szuka takich innowacyjnych pomysłów wśród młodych naukowców w swoim konkursie Tech4Good, który jest częścią programu Seeds for the Future.

Handel

Technologie rewolucjonizują biznes restauracyjny. Kioski samoobsługowe, kody QR, a wkrótce sztuczna inteligencja będą standardem w branży gastronomicznej

Digitalizacja i nowe technologie stają się głównym motorem rozwoju branży restauracyjnej, a rozwiązania technologiczne – takie jak kody QR, kioski samoobsługowe, cyfrowe menu czy systemy AI wspierające sprzedaż – coraz powszechniej pojawiają się w stacjonarnych restauracjach, usprawniając ich funkcjonowanie i przyciągając klientów. – Niewątpliwie technologia będzie nadal zmieniać sektor gastronomiczny. Im lepsze interakcje z klientem, tym częściej korzysta on z naszych usług – mówi Luis Comas, CEO AmRestu, operatora m.in. marek: KFC, Starbucks, Pizza Hut i Burger King, który w tym roku obchodzi 30-lecie swojej działalności.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.