Zrównoważone oświetlenie przyszłością polskich samorządów
Zrównoważony rozwój oraz cyfryzacja miast to dziś tematy niezwykle istotne w kontekście kryzysu klimatycznego. O gotowych rozwiązaniach, wspierających kreowanie przyjaznej, ekologicznej przestrzeni oraz o tym, jak w pełni wykorzystać potencjał zaawansowanych technologicznie opraw świetlnych, podczas tegorocznego Smart City Forum opowiadali przedstawiciele Lena Lighting.
Miasta stoją dziś przed ogromnym wyzwaniem: muszą stać się enklawami przyjaznymi nie tylko człowiekowi, ale także środowisku naturalnemu. Presja związana z ograniczaniem emisji CO₂, eliminowaniem efektu zanieczyszczenia gleby oraz nieba, ale też rosnące koszty utrzymania, nie pozostawiają samorządom wyboru. Jedynym rozwiązaniem jest wdrożenie założeń zielonej transformacji. Dlatego podczas ostatniego Smart City Forum w Warszawie, reprezentanci jednostek samorządowych po raz kolejny spotkali się z ekspertami różnych branż, aby porozmawiać o efektywnych metodach osiągania neutralności klimatycznej. Wśród specjalistów pojawili się Michał Macewicz oraz Maciej Lewandowski z Lena Lighting, którzy opowiedzieli o filozofii marki, od lat koncentrującej swoje wysiłki na dostarczaniu zrównoważonych źródeł światła.
Więcej niż doraźne działanie
Zrównoważony rozwój to nie tylko trend, ale odpowiedź na realne problemy, z jakimi borykają się współczesne miasta. A jednym z najskuteczniejszych i najszybszych do zrealizowania rozwiązań jest wymiana tradycyjnego oświetlenia na LED. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie poboru energii elektrycznej nawet o 70%, co zapewnia znaczące oszczędności finansowe, tak istotne w dobie inflacji. Dlatego wszystkie lampy oraz oprawy drogowe Lena Lighting oparte są na modułach LED, obecnie najbardziej energooszczędnej technologii oświetleniowej.
- Miasta potrzebują dziś radykalnej zmiany, związanej w bezpośredni sposób z ideą zrównoważonego rozwoju. Obecnie każda inwestycja w oświetlenie powinna więc być częścią szerokiej strategii transformacji, której celem jest poprawa jakości życia w miastach, zmniejszenie kosztów eksploatacji, ale też zniwelowanie negatywnego wpływu na środowisko. Produkty Lena Lighting znacząco ułatwiają realizację celów, jakie stawia przed nami już nie tylko przyszłość, ale także teraźniejszość. Dlatego podczas naszego wystąpienia na Smart City Forum mówiliśmy o naszych rozwiązaniach oświetleniowych, o oszczędnościach, o planach na dziś, ale też na kolejne lata, które mogą przynieść prawdziwą rewolucję. – mówi Michał Macewicz, Dyrektor Sprzedaży ds. opraw ulicznych i drogowych
Sprawdzone rozwiązania na miarę smart cities
Lena Lighting postrzega światło jako istotny element wspierający zieloną transformację, wykraczający poza jego elementarną funkcję. Firma łączy nowoczesne technologie LED z troską o człowieka i środowisko naturalne. Dlatego podczas Smart City Forum jej przedstawiciele skoncentrowali się na roli nowoczesnych technologii oświetleniowych w realizacji celów określonych w Krajowym Planie Odbudowy, a także na doświadczeniach związanych z programem "Rozświetlamy Polskę".
- Każde miasto ma własną specyfikę, a w rezultacie unikalne wyzwania, które wymagają indywidualnego podejścia do inwestycji w oświetlenie. Nasze rozwiązania, takie jak Skver LED czy Strado XS LED, które posiadają liczne certyfikaty jakościowe i środowiskowe, stanowią odpowiedź
na wymagania lokalnych społeczności, a także szeroko pojętą ideę zrównoważonego rozwoju. W zaprezentowanych przez nas rozwiązaniach słuchacze mogli dostrzec szansę na rozwój własnych gmin. A jeśli dodamy do tego możliwość personalizacji praktycznie każdego naszego produktu, możemy śmiało powiedzieć, że bezustannie otwieramy się na potrzeby każdego klienta, dostosowując oprawy i lampy do przedstawianych nam potrzeb. Dokładnie w ten sposób działaliśmy w trakcie trwania programu „Rozświetlamy Polskę”. – dodaje Maciej Lewandowski, Business Development Manager
Lena Lighting od momentu powstania nieustannie optymalizuje procesy produkcyjne, dbając o to, by każdy etap wytwarzania lamp był możliwie neutralny środowiskowo. Produkty marki charakteryzują się wysoką skutecznością świetlną, zastosowaniem licznych usprawnień technologicznych, a także możliwością recyklingu.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.