Zarządzanie cyberbezpieczeństwem – rusza druga edycja innowacyjnych studiów
Witowski
Olesińska 2
02-548 Warszawa
karol.witowski|sigma.com.pl| |karol.witowski|sigma.com.pl
668 368 803
www.sigma.com.pl
Na studiach w całości poświęconych tematom związanym z cyberbezpieczeństwem, studenci zdobywają zarówno wiedzę teoretyczną jak i umiejętności praktyczne. Kierunek ten powstał przy współpracy ALK z firmami: Huawei (Partner główny), Commvault (Partner wspierający) oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne, kancelaria Maruta Wachta i Veracomp Exclusive Networks.
Program studiów podyplomowych Zarządzanie cyberbezpieczeństwem powstał w odpowiedzi na oczekiwania otoczenia biznesowego. Pandemia koronawirusa spowodowała znaczne przyspieszenie procesów w firmach, wymuszając zmiany z dnia na dzień. Część firm i organizacji było na nie przygotowanych, a część z nich zmuszona była przenieść działania do świata online nie mając w tym żadnego doświadczenia. Nasz program to rzetelna dawka wiedzy, która wskaże jak uniknąć kosztownych błędów i podkreśli kluczową rolę cyberbezpieczeństwa – mówi Sylwia Hałas-Dej, Dyrektor Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów.
W sprawdzonym już programie znajdują się zagadnienia związane z krajowymi i europejskimi systemami cyberbezpieczeństwa, oraz zasady tworzenia i wdrażania strategii i architektury cyberbezpieczeństwa w organizacji. Słuchacze zapoznają się z wybranymi technicznymi aspektami cyberbezpieczeństwa, takimi jak: narzędzia używane do ochrony przed cyberwłamywaczami czy techniki i sposoby wykrywania włamań do systemów informatycznych. Wykładowcy prowadzący zajęcia to wybitne postaci świata nauki, a także praktycy, na co dzień związani z biznesem i technologią. Program studiów tworzy jednolitą całość, a poszczególne zajęcia doskonale się uzupełniają.
Obecnie ze względu na panującą w kraju pandemię wszystkie zajęcia prowadzone są w trybie zdalnym przy wykorzystaniu Microsoft Teams. Studia zakończone są pracą końcową. Więcej szczegółów znajduje się na stronie: https://www.kozminski.edu.pl/cyberbezpieczenstwo.
Duża część studentów kierunku zarządzanie cyberbezpieczeństwem posiada wykształcenie techniczne (45%) lub prawnicze (20%), część z nich to absolwenci szkół biznesowych (15%). W zdecydowanej większości są to osoby posiadające duże doświadczenie zawodowe, więcej niż 2/3 ma za sobą ponad 10 lat pracy zawodowej, a mniej niż 6% to osoby z doświadczeniem krótszym niż 5 lat. Ponad 60% to ludzie zajmujący się na co dzień szeroko pojętą informatyką, znający doskonale zagadnienia związane z tym tematem. Kompetencje zawodowe w zakresie prawa posiada ponad 80% studentów.
Studenci kierunku zarządzanie cyberbezpieczeństwem to w zdecydowanej większości osoby z dużym doświadczeniem zawodowym. Chcą oni usystematyzować i pogłębić swoją wiedzę i dowiedzieć się konkretnych rzeczy. Praca z tak konkretnymi ludźmi bardzo mi odpowiada, a liczne dyskusje dają mi dużo satysfakcji - powiedział jeden z wykładowców, Przemysław Mazurkiewicz, EMEA CEE Presales Director w firmie Commvault.
Grupa, którą mamy teraz na kierunku cyberbezpieczeństwo jest bardzo aktywna, pomimo zajęć prowadzonych zdalnie, często zadawane są pytania i toczy się ciekawa dyskusja. Doskonale też układa się współpraca między wykładowcami, część z nich uczestniczy w wykładach swoich kolegów, żeby poszerzyć swoją wiedzę. Z tak znakomitą współpracą wykładowców i z tak interaktywnym kontaktem ze studentami nie spotykam się na co dzień. Uważam, że największym skarbem tych studiów są ludzie, którzy je tworzą - powiedział współtwórca programu studiów mec. Roman Bieda, Kancelaria Maruta Wachta. Stworzenie i uruchomienie tego kierunku to duży sukces. Przygotowując program razem z Rafałem Jaczyńskim i Robertem Pająkiem liczyliśmy na to, że tak będzie, ale nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania ze strony rynku – dodał mec. Bieda.
Dla Huawei cyberbezpieczeństwo jest sprawą fundamentalną. Myślimy o nim już na etapie prac badawczo-rozwojowych nad naszymi technologiami i stawiamy w centrum uwagi na każdym z kolejnych stadiów tworzenia produktów. Czujemy się również w obowiązku wspierać strategię cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024 - a jednym z jej filarów jest budowanie świadomości i kompetencji społecznych w tej dziedzinie. Stąd nasze zaangażowanie w studia podyplomowe, organizowane przez jedną z najlepszych uczelni w Polsce - powiedział Rafał Jaczyński, Regionalny Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa w Huawei i jeden z wykładowców studiów podyplomowych Zarządzanie cyberbezpieczeństwem w Akademii Leona Koźmińskiego.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.