Większa efektywność energetyczna centrum danych
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
Jeszcze do niedawna zużycie energii w centrach danych nie było kwestionowane. Jednak te czasy już bezpowrotnie minęły, ponieważ zapotrzebowanie na energię takiej infrastruktury stale rośnie. Nadal można znaleźć jednak potencjalne oszczędności - jedną z nich jest OT (Operational Technology), czyli technologia operacyjna centrum danych. Nowy pakiet RiZone OTM Suite firmy Rittal umożliwia optymalne zarządzanie warstwą OT i monitorowanie systemów fizycznych. Rozwiązanie to nastawione jest na dostępność, bezpieczeństwo i optymalizację zużycia energii w centrum danych.
Zapotrzebowanie na energię w centrum danych szybko rośnie i stanowi ogromny koszt dla operatorów – zwłaszcza w czasach wysokich cen energii. Czynnikiem, który ma na to wpływ jest m.in. cyfryzacja, a przez to rosnący przepływ danych oraz zwiększone potrzeby związane z wykorzystaniem chmury. Centra danych pobierają też coraz więcej mocy, aby umożliwić szybsze i bardziej wydajne przetwarzanie danych. Dlatego firma Rittal wprowadziła na rynek innowacyjne rozwiązanie - RiZone OTM Suite, którego celem jest m.in. zmniejszenie zapotrzebowania na energię przy jednoczesnym zapewnieniu wyższej dostępności i bezpieczeństwa warstwy OT w centrum danych. Nowy pakiet RiZone OTM Suite umożliwia optymalne zarządzanie warstwą OT i monitorowanie systemów fizycznych - takich jak szafy, zasilanie i chłodzenie. Rozwiązanie to umożliwia monitorowanie energii, a tym samym przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej. „Tylko wtedy, kiedy posiadamy dokładną wiedza o zużyciu energii, można je zoptymalizować i zarządzać jej zużyciem. Dzięki RiZone OTM Suite skutecznie możemy zwiększyć transparentność poprzez rejestrację i pomiar danych energetycznych, które następnie można poddać szczegółowej ocenie i analizie. Na przykład widoczne są obciążenia szczytowe, więc można zainicjować odpowiednie środki w celu oszczędzania energii. Nie tylko wychodzi to na dobre operatorom centrów obliczeniowych, ale dzięki zastosowaniu RiZone OTM Suite zmniejszony zostaje ślad węglowy” – mówi Thorsten Weller, Business Owner Management Software w Rittal.
Przyszłościowa architektura mikrousług
RiZone OTM Suite obejmuje różne moduły dostosowane do specyficznych potrzeb centrów danych, jak np. OT Device Monitoring, Power Management i Dynamic Cooling Optimisation. W zakresie fizycznej ochrony danych bezpieczne działanie i możliwość kontroli zapewnia system zarządzania dostępem na poziomie szaf. Dodatkowo system RiZone OTM Suite korzysta z technologii ONCITE DPS firmy German Edge Cloud. Oznacza to, że łatwo integruje się z istniejącym środowiskiem dzięki elastycznej architekturze mikrousług i interfejsom API (Application Programming Interface) oraz umożliwia poziome skalowanie w zależności od potrzeb. Daje to dużą elastyczność i znacznie wyprzedza rozwiązania konkurencyjne, które opierają się na sztywnej monolitycznej architekturze oprogramowania.
Podczas targów Hannover Messe, które odbywają się w dniach 17-21 kwietnia w hali 11 na stoisku E06 firma firma Rittal prezentować będzie „na żywo” RiZone OTM Suite - rozwiązanie zaprojektowane do zarządzania techniką operacyjną centrów danych w zakładzie produkcyjnym Rittal w Haiger.
Materiał zdjęciowy
Nowy pakiet RiZone OTM Suite firmy Rittal umożliwia teraz monitorowanie fizycznych systemów IT. Rozwiązanie to nastawione jest na dostępność, bezpieczeństwo i optymalizację zużycia energii w centrum danych.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Branża budowlana przygotowuje się na boom w inwestycjach infrastrukturalnych. Wyzwaniem może być dostęp do kadr i materiałów
W najbliższych miesiącach mogą ruszyć duże inwestycje publiczne w drogownictwie, kolei, energetyce i obronności. To efekt aktywizacji KPO i przesunięcia części środków z komponentu klimatyczno-energetycznego do tzw. Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Dla branży wyzwaniem będzie nie tylko dostęp do materiałów i ich sprawne dostawy, ale także kwestie kadrowe, które już dziś sprawiają problemy w realizacji zadań.
Prawo
Firmy czekają na ostateczne przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. Mają być gotowe w wakacje

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur rusza 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną, jednak przepisy określające funkcjonowanie systemu KSeF są na razie na etapie prac w Sejmie. Wprowadzenie nowego systemu oznacza rewolucję w obiegu dokumentów, a dla firm – spore wyzwanie w przygotowaniu do zmian. „Barometr nastrojów polskich księgowych 2025” wskazuje, że KSeF budzi wśród nich najwięcej obaw, przede wszystkim ze względu na chaos organizacyjny i brak jasnych przepisów.
Bankowość
Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.