Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaczynają budowę Hubu robotyki
Już za kilka tygodni w duńskim Odense rozpocznie się budowa supernowoczesnej wspólnej siedziby firm Universal Robots i Mobile Industrial Robots (MiR). Budynek pomieści nawet 600 pracowników i będzie największym na świecie hubem dla cobotów i autonomicznych robotów mobilnych (AMR). Prace rozpoczną się 20 kwietnia, a ich zakończenie zaplanowano na początek 2024 roku.
Odense, Dania, kwiecień 2022: Bodźcem do budowy nowej, wspólnej siedziby jest wyjątkowo szybki rozwój zarówno MiR, jak i Universal Robots. W ubiegłym roku obie firmy odnotowały ponad 40% wzrost. Ambicje są również bardzo wysokie. Universal Robots i MiR przewidują, że w 2022 roku zatrudnią ponad 200 nowych pracowników. Tak duży wzrost dodatkowo napędza potrzebę posiadania większego obiektu.
Idealne otoczenie dla innowacji
Jak zauważa Kim Povlsen, prezes Universal Robots, nowy budynek nie powstaje jedynie ze względu na przestrzeń.
„Nie chodzi tylko o dodatkowy metraż, lecz przede wszystkim o stworzenie optymalnych warunków dla naszych pracowników. Nieustannie pracujemy nad innowacjami, przesuwając granice tego, co możliwe w zakresie cobotów i automatyzacji. Dzięki nowej siedzibie stworzymy wyjątkowe i inspirujące środowisko pracy. Skorzystamy też na zacieśnieniu współpracy z MiR oraz doskonałej synergii między nami. Budynek został zaprojektowany z myślą o dobrym samopoczuciu naszych pracowników i zwiększeniu możliwości nieformalnej współpracy w ciągu dnia”.
Nowa siedziba powstanie z naturalnych materiałów budowlanych, co pozwoli odzwierciedlić otoczenie i w pełni się z nim zintegrować.
Odense – stolica robotów
Na przeprowadzkę do nowego Cobot & AMR Hubu cieszy się również prezes MiR, Søren E. Nielsen. Jego zdaniem oznacza ona ogromną korzyść nie tylko z perspektywy MiR i Universal Robots, ale także Odense, coraz bardziej znanego jako „miasto robotów”.
„Rynek autonomicznych robotów mobilnych i cobotów stale się rozwija, dlatego cieszymy się, że będziemy mogli zaoferować naszym obecnym oraz przyszłym pracownikom atrakcyjne i inspirujące miejsce dla ich pracy. Miasto Odense dysponuje dużą pulą talentów i zdobyło pozycję światowego lidera w dziedzinie robotyki. Bardzo cieszy nas fakt, że wraz z Universal Robots możemy dokonać długoterminowej inwestycji w wyjątkowe środowisko robotyczne na Fionii, które pomogliśmy stworzyć. Nasza przyszła siedziba będzie wyraźnym dowodem na to, że Odense to stolica robotów”.
Fakty:
- Nowa siedziba Universal Robots i Mobile Industrial Robots będzie znajdować się w Energivej w Odense S – kilkaset metrów od obecnej siedziby Universal Robots.
- Budynek będzie miał powierzchnię około 20 000 m2 i pomieści do 600 pracowników. Produkcja robotów pozostanie w dotychczasowych obiektach firm Universal Robots i MiR.
- Budowę wyceniono na 325 mln koron duńskich, a jej generalnym wykonawcą jest NCC. Plany budynku zostały opracowane przez 3XN/GXN we współpracy z MOE i Henrik Jørgensen Landskab.
- Planowany termin ukończenia prac to styczeń 2024 roku.
- Universal Robots i MiR należą do amerykańskiej firmy Teradyne i będą nadal funkcjonowały jako dwa niezależne przedsiębiorstwa.
- Plan wspólnej siedziby został opublikowany w 2020 roku. Po opóźnieniu spowodowanym pandemią COVID-19, prace budowlane rozpoczną się 20 kwietnia.
O Universal Robots
Universal Robots wspiera zmiany w sposobie pracy poprzez swoją innowacyjną platformę robotyki.
Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego ekonomicznie opłacalnego robota współpracującego (cobota) w 2008 roku, UR rozwinął portfolio obejmujące UR3e, UR5e, UR10e i UR16e, o różnym udźwigu i zasięgu roboczym. Każdy model jest wspierany przez szeroki zakres efektorów końcowych, oprogramowania, akcesoriów i zestawów aplikacji dostępnych w ekosystemie UR+. Dzięki temu coboty mogą być stosowane w wielu branżach oraz wdrażane do wielu różnych zadań.
Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma siedzibę w duńskim Odense oraz oddziały w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Czechach, Rumunii, Turcji, Chinach, Indiach, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, Meksyku i we Włoszech. Universal Robots zainstalował ponad 50 000 cobotów na całym świecie. Więcej informacji na stronie: www.universal-robots.com/pl.
O Mobile Industrial Robots
Mobile Industrial Robots (MiR) rozwija i wprowadza na rynek najbardziej zaawansowaną linię współpracujących i bezpiecznych autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które szybko, łatwo i efektywnie kosztowo zarządzają wewnętrzną logistyką, dając pracownikom swobodę podejmowania bardziej wartościowych działań. Innowacyjne roboty MiR zainstalowały już setki średnich i dużych międzynarodowych producentów i centrów logistycznych, a także kilka szpitali na całym świecie. Będąc globalnym liderem na rynku, MiR utworzył globalną sieć dystrybucji w ponad 60 krajach, z oddziałami regionalnymi w Nowym Jorku, San Diego, Singapurze, Frankfurcie, Barcelonie, Tokyo i Szanghaju. Od momentu powstania w 2013 roku, MiR rozwija się szybko, a sprzedaż rośnie znacząco każdego roku. Założona przez doświadczonych duńskich specjalistów w dziedzinie robotyki firma MiR ma swoją siedzibę w Odense w Danii, a w 2018 roku została przejęta przez Teradyne, wiodącego dostawcę zautomatyzowanych urządzeń testujących. Więcej informacji na stronie: www.mobile-industrial-robots.com.
O Teradyne
Teradyne (NASDAQ:TER) dostarcza na rynek wysokiej jakości innowacje, takie jak inteligentne urządzenia, ratujące życie wyposażenie medyczne i systemy przechowywania danych. Zaawansowana aparatura testowa wykorzystywana do sprawdzania m.in. półprzewodników i urządzeń bezprzewodowych gwarantuje działanie produktów zgodnie z założeniami. Oferta w obszarze automatyki przemysłowej obejmuje roboty współpracujące oraz roboty mobilne, wspierające firmy produkcyjne każdej wielkości w zwiększaniu wydajności i obniżaniu kosztów. W roku 2021 firma Teradyne uzyskała przychód w wysokości 3,7 mld USD, aktualnie zatrudnia około 5800 pracowników na całym świecie. Teradyne® jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Teradyne, Inc. w USA i innych krajach. Więcej informacji na stronie www.teradyne.com.
Dodatkowe informacje: Zofia Bielska, Omega Communication, zbielska@communication.pl, +48 882 502 401
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Zdrowie
Sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym wykrywaniu wrodzonych wad serca. Obecnie rozpoznawalność wynosi 40 proc.
Algorytmy sztucznej inteligencji usprawnią wykrywanie wrodzonych wad serca w okresie prenatalnym. Wykrycie problemu na tym etapie ma kolosalne znaczenie dla rokowania noworodka. Fundacja Serce Dziecka realizuje program, który ma przygotować medyków na nadchodzące zastosowania AI w analizowaniu danych z echokardiografii płodu. Są już obiecujące dane mówiące o tym, że algorytmy skutecznie wspierają lekarzy w stawianiu takich diagnoz. Również polskie środowisko naukowe pracuje nad technologią, która będzie analizowała dane obrazowe w podobny sposób, jak robi to człowiek.
Handel
Duża inwestycja w browarze w Elblągu. Nowa linia produkuje piwo z prędkością 60 tys. puszek na godzinę
W tym tygodniu Grupa Żywiec uruchomiła w Elblągu nową linię do produkcji piwa w puszce. Dwukrotnie szybsza od dotychczasowej zwiększyła zdolności produkcyjne browaru o 30 proc. Poza poprawą efektywności nowa technologia ma także wpłynąć na obniżenie śladu węglowego zakładu. Pozwoli bowiem zredukować zużycie ciepła, wody i energii elektrycznej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.