TIER Mobility uruchamia swój pierwszy bateriomat w Polsce

TIER Mobility nawiązuje współpracę z berlińską firmą Swobbee i uruchamia swój pierwszy bateriomat w Polsce
TIER Mobility, globalny lider mikromobilności, rozszerza swoją sieć przyjaznych dla środowiska rozwiązań w zakresie ładowania i po raz pierwszy uruchamia innowacyjną stację wymiany akumulatorów firmy Swobbee, berlińskiego dostawcy usług battery-as-a-service (BaaS). W ramach realizowanego projektu pilotażowego stacja ładowania i wymiany akumulatorów została uruchomiona na warszawskim Mokotowie, przy Alei Wilanowskiej 365. Pozwala ona na efektywne wykorzystanie innowacyjnego na rynku systemu wymiennych baterii TIER, a także optymalizację logistyki w okolicznej strefie operacyjnej, która wkrótce zostanie poszerzona o Konstancin.
Mobilność w zrównoważonym wydaniu
W styczniu 2020 r. TIER stał się pierwszą firmą z branży mikromobilności, która zrealizowała cel bycia w 100% neutralną klimatycznie. Istotną decyzją firmy było wyposażenie całej floty e-hulajnóg w wymienne baterie, które w przypadku niskiego poziomu naładowania są wymieniane na miejscu, bez konieczności przewożenia całej hulajnogi do magazynu. Wdrożenie tego innowacyjnego rozwiązania znacząco skróciło czas dojazdu zespołu operacyjnego, a jednocześnie zmniejszyło emisję spalin towarzyszącą tradycyjnemu modelowi serwisowania pojazdów.
Bateriomat Swobbee przy Alei Wilanowskiej 365 w Warszawie jest istotną częścią nowej sieci energetycznej firmy TIER, która ma być stale rozbudowywana. Zastosowana infrastruktura pozwala na jednoczesne naładowanie 120 baterii, a w efekcie zoptymalizowanie ich obsługi.
„Innowacyjna stacja wymiany akumulatorów firmy Swobbee jest kolejnym krokiem w kierunku stworzenia zdecentralizowanej sieci stacji ładowania w Polsce. Wymienne baterie naszych e-hulajnóg umożliwiają bardziej wydajną i zrównoważoną eksploatację floty, a także oferowanie „zielonych” usług miastom i ich mieszkańcom” – mówi Mathieu Deloly, Dyrektor Zarządzający TIER w Europie Środkowo-Wschodniej.
Punkty wymiany baterii berlińskiego start-upu Swobbee to nowatorskie rozwiązanie w zakresie ładowania dla rozwijającej się mikromobilności. Swobbee to pierwsza na świecie infrastruktura do wymiany i ładowania akumulatorów różnych producentów, zapewniająca intermodalne podejście do mikropojazdów elektrycznych, takich jak e-hulajnogi, e-skutery czy e-rowery. W stacji Swobbee, w ciągu dosłownie kilku sekund, można wymienić pustą baterię na pełną. Tobias Breyer, dyrektor operacyjny firmy Swobbee, wyjaśnia: „Swobbee to idealne rozwiązanie pozwalające na bardziej efektywne i zrównoważone zarządzanie flotami hulajnóg elektrycznych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że firma TIER, jako wiodący dostawca usług w zakresie mobilności miejskiej, również zdecydowała się na wdrożenie naszej pionierskiej koncepcji Battery-as-a-Service."
Już w czerwcu ubiegłego roku, w ramach wspólnego projektu pilotażowego firm TIER i Swobbee, pierwsza stacja testowania e‑hulajnóg została uruchomiona w Düsseldorfie i od tego czasu jest intensywnie testowana. Co więcej prace nad innowacyjną koncepcją ładowania podjęte przez TIER oraz Swobbee są realizowane we współpracy z firmą Audi, która w listopadzie 2021 roku otworzyła swoją pierwszą stację ładowania w Norymberdze.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem
Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Media i PR
Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat

43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B, stąd na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.