TCO Development: lista zamiennych środów chemicznych przy produkcji sprzętu IT
TCO Development, organizacja stojąca za wiodącą certyfikacją dla sprzętu technologicznego – TCO Certified, zrewolucjonizowała stosowanie substancji chemicznych w certyfikowanych produktach IT poprzez stworzenie listy bezpieczniejszych alternatyw. Teraz, w 2021 roku, „TCO Certified Accepted Substance List” zostanie poszerzona o chemikalia procesowe stosowane w produkcji produktów IT, chroniące pracowników w całym łańcuchu dostaw.
W procesach produkcyjnych na całym świecie stosowanych jest obecnie 352 000 różnych rodzajów chemikaliów i ich mieszanin. Szacuje się, że dziesiątki tysięcy z nich wykorzystywanych jest przy produkcji urządzeń IT. Według globalnego raportu ONZ z sierpnia 2018 roku – obejmującego wszystkie gałęzie przemysłu – z powodu narażenia na substancje chemiczne, co 15 sekund umiera na świecie pracownik.
- Nasze prawie 30-letnie doświadczenie w wysiłkach na rzecz zrównoważonego podejścia do kwestii produkcji w branży IT przekonało nas, że samo zakazywanie tego co złe nie wystarczy. To już za mało. Z powodu nieodpowiedzialnych decyzji często zdarza się, że to co zostało ograniczone ze względu na szkodliwość, szybko zostaje podmienione czymś innym. Niestety, najczęściej wspomniany zamiennik jest jeszcze bardziej szkodliwy. Prawodawstwo w tym zakresie pozostaje jednak w tyle, dlatego niezbędne było podjęcie szczególnych kroków. I tu właśnie wkroczyliśmy my – mówi Sören Enholm, Dyrektor Generalny TCO Development, organizacji stojącej za TCO Certified, wiodącym na świecie certyfikatem zrównoważonego rozwoju dla produktów IT.
Niebezpieczne substancje stosowane w urządzeniach IT, jak również w procesie ich produkcji, są w dużym stopniu zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego. Dzięki „TCO Certified Accepted Substance List” niebezpieczne chemikalia utrzymywane są z dala od ludzi i środowiska.
Ocena substancji chemicznych jeszcze przed ich użyciem jest jedynym bezpiecznym kierunkiem. Według organizacji TCO Development, substancja chemiczna jest uważana za roztwór wysokiego ryzyka, dopóki nie zostanie bezsprzecznie udowodnione, że jest inaczej. „TCO Certified Accepted Substance List” jest nieustannie modyfikowana, ponieważ chemikalia znajdujące się na niej mogą być poddane ponownej weryfikacji w świetle nowych odkryć naukowych.
- Ta szczególna lista, to nasz wkład w przemysł i w efekcie w całe społeczeństwo. Jest ona publiczna, dostępna dla każdego, niezależnie od branży czy obszaru geograficznego, w którym produkowane są urządzenia IT. W świetle tego, niewiedza lub zaniechanie nie mogą być już żadnym usprawiedliwieniem – podsumowuje Sören Enholm.
Więcej informacji na temat „TCO Certified Accepted Substance List” można znaleźć w raporcie: Impacts & Insights 2021: Navigating the Sustainable IT Revolution dostępnym na stronie TCO Development
* * *
TCO Certified – with over 30 years of experience, TCO Certified is the world-leading sustainability certification for IT products. Our comprehensive criteria are designed to drive social and environmental responsibility throughout the product life cycle. Covering 11 product categories including displays, computers and mobile devices, compliance is independently verified, both pre and post certification.
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Agencja Badań Medycznych w przyszłym roku planuje ogłosić dwa konkursy. Pierwszy z nich dotyczy niekomercyjnych badań klinicznych z przewidywaną alokacją w wysokości 200 mln zł, drugi – niekomercyjnych eksperymentów badawczych z pulą w wysokości 75 mln zł. ABM zapowiada, że w 2025 roku skupi się na badaniach własnych, a także budowie rozwoju współpracy międzynarodowej.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.