Komunikaty PR

Takiego wyniku jeszcze nie było: 113% trawy więcej z takiego samego areału

2022-08-31  |  08:10
Biuro prasowe

23 sierpnia w miejscowości Łodygowo (województwo warmińsko-mazurskie), na jednym z pól doświadczalnych Akademii Agrihandler, miał miejsce trzeci pokos trwałych użytków zielonych. Wstępne wyniki całego procesu pokazują, że na poletkach, gdzie stosowana była technologia Agrihandler zebrano o 113% więcej trawy. Jest to genialny wynik! Z takiego samego areału uzyskano ponad DWA RAZY WIĘCEJ masy zielonej.

Akademia Agrihandler – pierwszy taki projekt w Polsce

Twórcą projektu jest Agrihandler. Firma działając skutecznie od wielu lat w branży i mając na uwadze ciągły rozwój oraz wdrażanie wyjątkowych projektów, podjęła się specjalnej inicjatywy skierowanej
do sektora rolnego. Agrihandler w swoim portfolio posiada park maszynowy takich marek jak: JCB, Steyr, Schuitemaker, Evers Agro, CHD Efting, Horizon, Elho, Veenhuis, Vervaet, Naio, Lyckegard.

Głównym założeniem Akademii jest redukcja kosztów produkcji, poprawa jakości gleby oraz zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji. Wszystko to przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu oraz wiedzy ekspertów.

„Realizując to przedsięwzięcie chcemy w pewien sposób edukować użytkowników polowych i trwałych użytków zielonych – jak poprzez wykorzystywanie nowoczesnych technologii można obniżyć koszty produkcji mleka i zaoszczędzić pieniądze. Projekt Akademia Agrihandler to trzyletni koncept non profit. Założyliśmy, że będziemy analizować pola testowe w trzech różnych lokacjach w kraju – gdzie występują inne kategorie gleby oraz gdzie zastosowaliśmy różne rodzaje nawozów. Analiza wyników
i efektów naszej pracy pozwala dokładnie zweryfikować efektywność naszych maszyn i urządzeń oraz ich wydajność w codziennej pracy Rolnika.”

Aleksander Muss, Dyrektor Handlowy Agrihandler.

Przez ostatnie sześć miesięcy specjaliści Agrihandler i partnerzy projektu dokonywali zabiegów
na polowych i trwałych użytkach zielonych, według różnych metod i wykorzystaniem najnowocześniejszych maszyn Agrihandler. Pole doświadczalne w Łodygowie znajduje się
na terenie gospodarstwa Pana Andrzeja Karwowskiego i podzielone jest na cztery części:

  • Pole I - pas kontrolny, gdzie według tradycyjnych metod zastosowane zostało nawożenie powierzchniowe
  • Pole II - zastosowano nawożenie doglebowe, aeracja (na jesień planowane jest głęboszowanie)
  • Pole III - nawożenie doglebowe
  • Pole IV - wykonana została aeracja

 

Trzeci pokos z polowych trwałych użytków zielonych Akademii Agrihandler – świetne efekty.

To ostatni w tym roku pokos z porównywalnych eksperymentalnych obiektów. Na polu doświadczalnym w Łodygowie wstępne wyniki prezentują się wysoce zadowalająco Zebrano bowiem ponad dwukrotnie więcej zielonej biomasy roślinnej z pól na których stosowano urządzenia Agrihandler.

W trakcie prac wstępnych wykorzystano:

  • Aerator Evers GB-6
  • Aplikator Veenhuis Ecoject 7.60 z beczką asenizacyjna Veenhuis Profiline 19450

Trzeci pokos wykonano wykorzystując urządzenia:

  • ELHO Arrow NM3700F przednią kosiarkę plus tylną kosiarkę motylkową ELHO Arrow NM10500SF , zestaw był zamontowany na ciągnik Fastrac  8000
  • Przyczepę samozbierającą Schuitemaker Rapide 5800W  oraz ciągnik JCB FASTRAC 4220.

 

Akademia Agrihandler – korzystamy z wiedzy ekspertów branży

Projekt prowadzony jest pod nadzorem prof. dr hab. inż. Romana Łyszczarza, Absolwenta Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy - specjalisty z zakresu łąkarstwa oraz Wydziału Rolnictwa
i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej, reprezentowanego przez prof. dr hab. inż. Mirosława Kobierskiego, który zajmuje się szerokimi badaniami i ich analizą.

„Projekt Akademia Agrihandler to bardzo dobra inicjatywa, która pozwoli ocenić wykorzystanie maszynowego postępu technologicznego w poprawie warunków glebowych, jak również aplikacji nawozów organicznych na polowych i trwałych użytkach zielonych. Pod wpływem aplikacji doglebowej nawozu organicznego zauważalnie zmienił się skład botaniczny, z uproszczonego prawie wyłącznie trawiastego, na trawiasto-motylkowaty z wyraźnie zauważalną ilością lucerny siewnej i koniczyny łąkowej. Wprowadzanie różnych technik i urządzeń agrarnych miało więc znaczący wpływ na skład botaniczny i plonotwórcze wykorzystanie pofermentu.

– Prof. dr hab. inż. Roman Łyszczarz.

Już niebawem na oficjalne stronie projektu: www.akademiaagrihandler.pl pojawią się kompletne wyniki trzeciego pokosu wraz z komentarzem ekspertów.

Inicjatorzy Akademii Agrihandler są przekonani, że odpowiednia edukacja, między innymi przy pomocy takich projektów badawczych, pozwoli na zmianę podejścia do użytków zielonych w najbliższych latach, a co za tym idzie realizacji celów ekonomicznych i środowiskowych.

 

Więcej na: www.akademiaagrihandler.pl i www.agrihandler.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie 5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę! Biuro prasowe
2024-12-23 | 08:00

5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!

Praca w branży technologicznej jest obiektem wielu stereotypów, które czasami mogą odstraszać potencjalnych kandydatów. W rzeczywistości to różnorodna
Technologie realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna
2024-12-20 | 11:00

realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna

Seria realme 14 Pro wprowadza innowacyjną, wrażliwą na zimno technologię zmiany koloru, co jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w branży smartfonów. Wykorzystuje ona zaawansowane
Technologie Świąteczna oferta EZVIZ: niezwykłe promocje na urządzenia smart home!
2024-12-20 | 01:00

Świąteczna oferta EZVIZ: niezwykłe promocje na urządzenia smart home!

To idealny moment, aby wyposażyć swój dom w najnowsze technologie i cieszyć się komfortem oraz bezpieczeństwem na najwyższym poziomie. Wśród prawdziwych, zakupowych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu

Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.

Prawo

Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości

Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane  alarmują toksykolodzy.

Infrastruktura

Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania

Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.