Sztuczna inteligencja wspiera mobilną aplikację dla osób z niepełnosprawnością
,,E-niezbędnik – Niepełnosprawni w czasie pandemii’’ to praktyczne kompendium wiedzy na temat koronawirusa dla osób z niepełnosprawnością, stworzone w formie mobilnej aplikacji. Rozwiązanie posiada wirtualnego asystenta ułatwiającego znalezienie poszukiwanych treści przez użytkownika, co stanowi pierwsze tego typu zastosowanie sztucznej inteligencji w Polsce dla tej grupy docelowej. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski.
Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji i jej udział w wielu obszarach naszego życia - komunikacji, zdrowiu, bezpieczeństwie czy edukacji. Jak podaje raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - ,,Monitoring trendów w innowacyjności’’, prognozuje się, że do 2025 roku wartość globalnego rynku sztucznej inteligencji osiągnie poziom 190 mld dolarów. A prawie wszystkie największe międzynarodowe firmy wdrożą rozwiązania oparte na AI. Tą drogą podąża również Fundacja Neuron+, wykorzystując nowoczesne technologie na rzecz poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnością.
W ramach II edycji ogólnopolskiej kampanii STOP Barierom stworzono aplikację ,,E-niezbędnik – Niepełnosprawni w czasie pandemii’’. Nowe narzędzie przybrało charakter poradnika zawierającego przydatne oraz na bieżąco aktualizowane informacje dotyczące koronawirusa i choroby COVID-19. Osoby z niepełnosprawnością mogą się z niego dowiedzieć więcej chociażby na temat pomocy i wsparcia ze strony państwa, jakie przysługują im w trakcie epidemii. Natomiast dzięki sztucznej inteligencji – chat bot, mają możliwość znalezienia interesujących ich zagadnień w prosty sposób. Początkowo wirtualny doradca został wdrożony na stronie internetowej projektu www.stopbarierom.pl, a kolejnym krokiem było uruchomienie go w telefonicznej aplikacji.
Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Janusz Kocki, Przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron Plus, organizatora kampanii STOP Barierom – Wspierana przez PKO Bank Polski aplikacja to bardzo przydatne rozwiązanie dla wielu osób z niepełnosprawnością. Szczególnie dla tych, które mają utrudniony dostęp do informacji o koronawirusie i pandemii lub zwyczajnie nie mają wiedzy, gdzie ich szukać. Warto też pamiętać, że nadchodzi jesień a wraz z nią możliwość ponownego wprowadzenia obostrzeń w związku z pandemią. Sytuacji nie polepsza też wirus grypy, który podobnie jak koronawirus może być niebezpieczny dla osób z niepełnosprawnością. W takiej sytuacji aplikacja może okazać się tym bardziej użyteczna – wskazuje profesor.
Aplikacja ,,E-niezbędnik – Niepełnosprawni w czasie pandemii’’ porusza szereg zagadnień związanych z koronawirusem. Od momentu uruchomienia wirtualnego doradcy, największym zainteresowaniem użytkowników cieszyły się informacje dotyczące Polskiego Bonu Turystycznego, dodatkowego zasiłku opiekuńczego oraz dofinansowania do wynagrodzeń dla osób niepełnosprawnych. Obok chat-bota bardzo ważną kwestią jest również możliwość zadania pytania ekspertowi Fundacji. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której użytkownik nie znajdzie w aplikacji satysfakcjonującej go odpowiedzi, chat bot może przekazać jego pytanie ekspertowi, który w niedługim czasie udzieli wszelkich informacji.
Aplikacja ,,E-niezbędnik – Niepełnosprawni w czasie pandemii’’ znajduje się na stronie projektu, pod adresem https://stopbarierom.pl/warto-wiedziec/aplikacja-e-niezbednik/. Narzędzie to jedyne tego typu rozwiązanie na rynku, które powstało jako odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Aplikacja umożliwia wybór wielkości czcionki i kontrastu, a dodatkowo dodanie wybranych treści do zakładki ,,ulubione’’, dzięki czemu użytkownik może w każdej chwili do nich szybko powrócić.
Kampania STOP Barierom porusza problem dostępności usług dla osób z niepełnosprawnością w przestrzeni komercyjnej i publicznej. Projekt promuje ideę likwidacji barier przez przedsiębiorstwa i instytucje oraz wspiera aktywizację zawodową niepełnosprawnych. Dodatkowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie www.stopbarierom.pl, na Facebook Fundacji oraz kanale YouTube.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.