Komunikaty PR

Szpital Medicover z innowacyjnym leczeniem drżenia w ch. Parkinsona

2023-02-08  |  12:00

Szpital Medicover jako jedyna prywatna placówka medyczna oferuje zabieg przy użyciu metody MRg-FUS, która pozwala na leczenie drżenia samoistnego i parkinsonowskiego. Zabieg polega na wykorzystaniu skoncentrowanej wiązki ultradźwięków, sterowanej za pomocą rezonansu magnetycznego, do zniszczenia struktur odpowiedzialnych za wywoływanie obniżających jakość życia pacjenta objawów. Użycie tego rozwiązania w Szpitalu Medicover jest możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z Insightec – wyłącznym dostawcą Exablate Neuro – technologii, która umożliwia nieinwazyjne leczenie z użyciem MRg-FUS. Zabiegi będzie przeprowadzał prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek (Dyrektor Centrum Gamma Knife w Warszawie), który wykonuje tę procedurę jako jedyny w Polsce.

Na chorobę Parkinsona (PD, Parkinson’s disease) w Polsce choruje ok. 80 000 osób. Jednym z kilku objawów tej postępującej choroby neurologicznej, które w szczególny sposób obniżają jakość życia pacjenta jest drżenie. Dotyka ono 76% pacjentów. Tymczasem, inne schorzenie –drżenie samoistne (ET, Essential tremor), którego głównym objawem jest drżenie obu rąk, występuje 10 razy częściej niż choroba Parkinsona. Podobnie jak w przypadku PD, gdzie średnia wieku chorych wynosi 65 lat, ET pojawia się najczęściej w 5-6. dekadzie życia pacjenta, jednak drżenie symptomatyczne dla obu chorób mogą pojawić się nawet w wieku młodzieńczym.

Dzięki rozpoczęciu współpracy ze światowej sławy neurochirurgiem, prof. Mirosławem Ząbkiem, Szpital Medicover od lutego 2023 r. oferuje leczenie drżenia samoistnego i parkinsonowskiego przy użyciu innowacyjnej i obecnie najnowocześniejszej technologii MRg-FUS (Magnetic Resonance-Guided Focused Ultrasound, dalej: FUS), której profesor Ząbek jest jedynym operatorem w Polsce.  Profesor wykonuje zabiegi wraz z zespołem neurochirurgów: dr n. med. Pawłem Gutowskim oraz lek. Mikołajem Raźniakiem.

Rozwiązanie to wykorzystuje skoncentrowane wiązki ultradźwięków, które, sterowane za pomocą rezonansu magnetycznego, są skoncentrowane na dysfunkcyjnych strukturach mózgu odpowiedzialnych za wywoływanie objawów drżenia. Ultradźwięki podgrzewają tkankę początkowo małą temperaturą, dokonując uszkodzenia wstępnego – w pełni odwracalnego, co pozwala na cofnięcie się ewentualnych skutków niepożądanych tej ingerencji. Po potwierdzeniu ustąpienia objawów drżenia, lekarz ostatecznie dokonuje ablacji wybranej wadliwej struktury.

Bezinwazyjność i wysoki stopień bezpieczeństwa zabiegu, czyni to rozwiązanie przełomową alternatywą dla metod chirurgicznych i farmakoterapii, stosowanych dotychczas do leczenia drżenia.

Drżenie jest objawem choroby Parkinsona i drżenia samoistnego, które w szczególnie niekorzystny sposób rzutuje na życie pacjenta. Oprzyrządowanie FUS, wykorzystujące energię ultradźwięków pozwala eliminować ten problematyczny symptom w sposób wyjątkowo bezinwazyjny – zabieg odbywa się bez otwierania czaszki, co znacznie skraca czas rekonwalescencji, a ryzyko powikłań ogranicza do minimum

– tłumaczy prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek.

Pacjent w czasie zabiegu pozostaje świadomy. Procedura trwa zaledwie kilka godzin, a objawy choroby ustępują natychmiast, na stole operacyjnym

– dodaje.

Za implementację nowej procedury w Szpitalu Medicover, oprócz prof. Mirosława Ząbka – lidera i wyłącznego operatora oprzyrządowania FUS w Polsce, odpowiadać będą również neurochirurdzy dr n. med. Paweł Gutowski oraz lek. Mikołaj Raźniak.

Metoda MRg-FUS została po raz pierwszy wykorzystana  przez profesora Ząbka w marcu ub. r. w Szpitalu Bródnowskim, a od lutego 2023 r. jest stosowana komercyjnie w Szpitalu Medicover.

W Szpitalu Medicover konsekwentnie stawiamy na współpracę z liderami i pełne wykorzystywanie potencjału najnowszych technologii. Obecność prof. Ząbka w naszym zespole i system FUS to szansa na realną poprawę jakości życia pacjentów chorych na Parkinsona oraz drżenie samoistne i ich bliskich

– komentuje Anna Nipanicz-Szałkowska, Dyrektor Szpitala Medicover.

Włączenie do naszego portfolio zabiegów z użyciem FUS pozwoli nam w dłuższej perspektywie objąć tym nowoczesnym leczeniem dużą populację pacjentów. Wiele wskazuje na to, że ta metoda zyska na znaczeniu, obecnie jest w trakcie badań zastosowania w innych jednostkach chorobowych

– podsumowuje.

Operacje z wykorzystaniem FUS zasilają portfolio nowatorskich, małoinwazyjnych zabiegów wykonywanych w Szpitalu Medicover. W ośrodku regularnie wykonywane są  operacje w asyście robota da Vinci (leczenie endometriozy, raka jelita grubego, raka prostaty), W grudniu 2021 r. w Klinice Kardiologii Szpitala Medicover wykonano pierwsze na świecie zabiegi łączące krioablację z ablacją pulsacyjnym polem elektrycznym, a w kwietniu 2022 r. w Klinice Kardiochirurgii dokonano innowacyjnego wszczepienia przezcewnikowo biologicznej zastawki mitralnej.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie 5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls Biuro prasowe
2025-07-07 | 06:00

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

Emitel - operator infrastruktury nadawczej - we współpracy z Telewizją Puls rozpoczął w Warszawie testową emisję sygnału w technologii 5G Broadcast. To pierwszy tego
Technologie MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny
2025-05-26 | 14:30

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Jeśli myślisz, że roboty to wciąż pieśń przyszłości, a rewolucja przemysłowa to temat z podręcznika do historii, to najwyraźniej nie byłeś na MSV w Brnie. Jesienią
Technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Prawo

Firmy czekają na ostateczne przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. Mają być gotowe w wakacje

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur rusza 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną, jednak przepisy określające funkcjonowanie systemu KSeF są na razie na etapie prac w Sejmie. Wprowadzenie nowego systemu oznacza rewolucję w obiegu dokumentów, a dla firm – spore wyzwanie w przygotowaniu do zmian. „Barometr nastrojów polskich księgowych 2025” wskazuje, że KSeF budzi wśród nich najwięcej obaw, przede wszystkim ze względu na chaos organizacyjny i brak jasnych przepisów.

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.