Systemy sufitowe Uponor – nowy wymiar projektowania ogrzewania i chłodzenia pomi
Rosnące wymagania inwestorów i użytkowników powierzchni biurowych oraz proekologiczne trendy w projektowaniu instalacji grzewczych sprawiają, że w nowoczesnych obiektach coraz częściej dominują systemy ogrzewania płaszczyznowego. Obok popularnej do tej pory podłogówki znajduje się efektywne ogrzewanie sufitowe i ścienne, które zapewnia nieograniczone możliwości projektowe, wpisując się przy tym w koncepcję zrównoważonego budownictwa.
Czystość, komfort oraz dobra jakość powietrza to jedne z najważniejszych wymagań, które stawiają europejscy pracownicy przed „idealnymi” biurami. Według badania What Workers Want, przeprowadzonego przez firmę doradczą Savills to właśnie powyższe czynniki stanowią o wysokiej jakości budynku. Swoje oczekiwania definiują również inwestorzy, którzy od nowoczesnych obiektów oczekują funkcjonalności, ale przede wszystkim energooszczędności systemów grzewczych, które będą odpowiadały najwyższym standardom. Dobrym i przyszłościowym rozwiązaniem okazuje się być ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe – już nie tylko w wersji podłogowej, ale także sufitowej i ściennej.
Równy rozkład sił – ciepło i chłód z sufitu
Efektywne ogrzewanie lub ochładzanie dużych powierzchni to spore wyzwanie. O wyborze odpowiedniego systemu przesądzają nie tylko koszty inwestycyjne, ale także możliwości projektowe i aranżacyjne. Kluczowe jest również zapewnienie odpowiednich parametrów powietrza. – Ogrzewanie/chłodzenie płaszczyznowe, niezależnie czy zamontowane na suficie, ścianach czy podłodze, znacząco poprawia komfort użytkowania, szczególnie podczas pełnienia funkcji chłodzenia. Dzięki temu, że pracuje na zasadzie promieniowania, równomiernie rozprowadza ciepło lub chłód w pomieszczeniu, nie wytwarzając przy tym dodatkowego ruchu powietrza, jak to ma miejsce w przypadku grzejników czy klimatyzatorów – wyjaśnia Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor. – Dzięki temu nie powstają przeciągi, a cały system jest przyjazny alergikom, ponieważ w powietrzu nie unoszą się m.in. pyłki kurzu. W Uponor posiadamy szereg rozwiązań w zakresie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego sufitowego oraz ściennego. Zapewniający maksymalną elastyczność system Uponor Renovis składa się z płyt gipsowo-kartonowych o grubości 15 mm i fabrycznie wbudowanych rur Uponor PE-Xa. Dzięki temu tworzy niezależną konstrukcję sufitową, którą z łatwością można instalować na dowolnych profilach montażowych. Natomiast System Fix 9,9 umożliwia łączenie ogrzewania/chłodzenia sufitowego ze ściennym w jednej instalacji, zapewniając przy tym uniwersalne dostosowanie się do wymagających pomieszczeń o nietypowych bryłach – podkreśla Piotr Serafin. W ofercie fińskiego producenta znajduje się również wodny system Uponor Thermatop M, który tworzy jednolite powierzchnie sufitowe w pomieszczeniach o trudnej geometrii bez uszczerbku na funkcjonalności. Takie rozwiązanie zapewnia dużą swobodę projektowania, ponieważ w suficie bez przeszkód może zostać zamontowane oświetlenie, głośniki czy pozostałe, niezbędne elementy wyposażenia biur.
Krok w energooszczędność: niskie koszty inwestycji i eksploatacji
Ogrzewanie płaszczyznowe współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, przez co zwiększa się ich efektywność. – W instalacjach sufitowych mieści się mniej wody niż w przypadku podłogówki, dlatego zdecydowanie szybciej jej temperatura podnosi się i spada, a my zyskujemy większą swobodę regulacji. Systemy sufitowe z powodzeniem mogą również chłodzić pomieszczenia w lecie. Nie zastępują co prawda całkowicie klimatyzacji, ale skutecznie wspomagają jej pracę. Dzięki temu liczba urządzeń klimatyzacyjnych może być ograniczona – tłumaczy Piotr Serafin. Ponadto systemy Uponor oparte są o innowacyjne rozwiązania, które umożliwiają ich montaż nie tylko w nowych, ale także remontowanych obiektach.
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna
Świąteczna oferta EZVIZ: niezwykłe promocje na urządzenia smart home!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.