Strado LED XS – innowacyjne oświetlenie drogowe od Lena Lighting
W ofercie Lena Lighting pojawiła się kolejna linia opraw drogowych - Strado LED XS. Produkty te zaskakują znakomitymi parametrami oraz niezwykłą trwałością.
Oprawy z nowej linii Strado LED XS to odpowiedź na rosnące potrzeby nowoczesnych, prężnie rozwijających się miast. Zostały zaprojektowane zgodnie z nurtem smart city, dzięki czemu skutecznie podniosą poziom bezpieczeństwa na drogach i ulicach. Strado LED XS łączy w sobie innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, zapewniające niską awaryjność, z ekologią.
Ogromna trwałość
Strado LED XS została zaprojektowana z myślą o precyzyjnym doświetlaniu traktów komunikacyjnych: dróg, ulic, ale też autostrad czy tras szybkiego ruchu. Dlatego w oprawie zastosowano szereg rozwiązań technologicznych, wspierających bezpieczeństwo i komfort wszystkich uczestników ruchu drogowego, ale też wydłużających żywotność produktu.
Oprawę wyróżnia najwyższy poziom odporności na uszkodzenia mechaniczne (IK9, IK10) oraz działanie wilgoci (IP66). Szczelność niweluje ryzyko zalania modułów LED i pozostałych komponentów. Dodatkowo w górnej części korpusu znajduje się specjalnie wydzielona wnęka elektryczna, która zapewnia skuteczne chłodzenie wszystkich elementów zasilających – niezależnie od modułu świetlnego. Dolną powierzchnię wykończono natomiast szybą ze szkła hartowanego.
Efektywność świetlna
W Strado LED XS, podobnie jak w pozostałych rozwiązaniach Lena Lighting, pojawiły się wysoce energooszczędne moduły ledowe. Gwarantują one wysoką skuteczność świetlną sięgającą 155 lm/W. Moc strumienia mieści się w zakresie od 975 do 7500 lumenów, co umożliwia efektywne oświetlenie typowych sytuacji drogowych, przy zachowaniu niskiego zużycia energii (moc oprawy to od 8 do 54 W).
Strado LED XS jest także kompatybilna z i inteligentnym systemem sterowania światłem DALI, który umożliwia programowanie oprawy, by w pełni odpowiadała indywidualnym potrzebom lokalizacyjnym.
Ekologia
Strado LED XS jest o kilogram lżejsza i zawiera o 30% mniej aluminium w porównaniu do wcześniejszej wersji Strado LED S. Oznacza to mniejszy ślad węglowy, znacznie łatwiejszy transport i montaż produktu. W ten sposób Lena Lighting realizuje strategię optymalizacji CAPEX, wspierając samorządy w dążeniu do ich celów środowiskowych w ramach programów samorządowych, takich jak „Rozświetlamy Polskę”.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.