SAS otwiera laboratorium odpowiedzialnej AI i rozbudowuje dział etyki danych
Partnerstwo w zakresie etycznej opieki zdrowotnej wzmocnione innowacyjnym laboratorium AI
Firma SAS w ramach zaangażowania w odpowiedzialne innowacje współpracuje z organizacjami na całym świecie, aby wdrażać etyczną sztuczną inteligencję w różnych branżach. Przykład stanowi współpraca z dwiema holenderskimi organizacjami: Erasmus University Medical Center (Erasmus MC), jednym z wiodących europejskich szpitali akademickich oraz Delft University of Technology (TU Delft), w którym mieści się Centrum Etyki Cyfrowej TU Delft. Wraz z tymi podmiotami SAS uruchomił pierwsze laboratorium odpowiedzialnej i etycznej sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej (REAHL).
Laboratorium REAHL kładzie nacisk na kwestie etyczne i wyzwania związane z opracowywaniem i wdrażaniem technologii AI w branży medycznej. Wraz z szybkim postępem w dziedzinie sztucznej inteligencji pojawiła się potrzeba zapewnienia, że technologie te są projektowane i wykorzystywane w bezpieczny, przejrzysty i etyczny sposób. REAHL łączy multidyscyplinarne zespoły ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, medycyny i etyki z decydentami w obszarze regulacji. Przedsięwzięcie ma na celu pogłębianie współpracy przy opracowywaniu i wdrażaniu technologii sztucznej inteligencji, której priorytetem będzie bezpieczeństwo, prywatność i autonomia pacjentów.
Oznacza to, że systemy sztucznej inteligencji będą bezstronne, przejrzyste, odpowiedzialne oraz wykorzystywane w sposób, który szanuje prawa i wartości pacjentów. REAHL dąży do stworzenia ram dla etycznej sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej, które posłużą jako model wzorcowy dla ośrodków medycznych i regionów na całym świecie.
REAHL został uznany jako oficjalne laboratorium przez holenderskie Narodowe Centrum Innowacji Sztucznej Inteligencji (ICAI), które służy współpracy badawczej między partnerami przemysłowymi, rządowymi lub non-profit a uczelniami. Laboratoria certyfikowane przez ICAI muszą spełniać wymagania dotyczące danych, wiedzy specjalistycznej i zdolności oraz dążyć do tego, aby wyniki badań zostały wykorzystane w odpowiedni sposób.
- Wspólnie nie tylko tworzymy technologie sztucznej inteligencji, ale także kształtujemy przyszłość opieki zdrowotnej z pełnym zaangażowaniem w przestrzeganie zasad etycznych i priorytetowe traktowanie dobrostanu pacjentów w każdej innowacji - powiedział adiunkt dr Michel van Genderen, współzałożyciel i aktywny działacz Datahub w Erasmus MC w Rotterdamie. – Poprzez naszą pionierską pracę nad stworzeniem pierwszego etycznego laboratorium AI w branży medycznej, wyznaczamy drogę do nowej ery opieki nad pacjentem, która będzie wzmocniona przejrzystą, bezpieczną i sprawiedliwą technologią AI.
SAS jest również członkiem założycielem Coalition for Health AI (CHAI) - grupy społeczności akademickich systemów opieki zdrowotnej, organizacji i ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją i nauką o danych. CHAI opublikowała niedawno plan godnej zaufania sztucznej inteligencji dla opieki zdrowotnej, będący wynikiem działań prowadzonych wspólnie z National Academy of Medicine, ekspertami AI z akademickich ośrodków medycznych oraz branży medycznej, technologii i innych sektorów przemysłu. Firma SAS wraz z Duke Health, światowej sławy akademickim centrum medycznym, które również jest członkiem CHAI, ogłosiły niedawno, że będą badać innowacyjne rozwiązania w zakresie opieki zdrowotnej wykorzystujące dane i analitykę.
SAS Data Ethics Practice zbada obietnice sztucznej inteligencji
Rozkwit generatywnej sztucznej inteligencji w postaci ChatGPT czy Google Bard przeniosła na nowy poziom debatę na temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na biznes i społeczeństwo. Aby zbadać pozytywne zastosowania sztucznej inteligencji, SAS niedawno rozszerzył program Data Ethics Practice, integrując go z zespołem Data for Good.
Zespół SAS będzie szukał możliwości współpracy z organizacjami w celu zastosowania sztucznej inteligencji dla dobra ludzi i planety. SAS współpracował wcześniej z organizacjami non-profit, aby przeciwdziałać niszczeniu lasów deszczowych w Brazylii i badać zjawiska dyskryminacji w Nowym Jorku. Jednym z najnowszych projektów jest wykorzystanie uczenia maszynowego i technik rozpoznawania obrazów do ochrony zagrożonych gatunków żółwi morskich we współpracy z UNC Center for Galapagos Studies.
- Wraz z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji, musimy zadbać o to, aby ludzie byli w centrum wszystkiego, co robimy - powiedział Reggie Townsend, wiceprezes, SAS Data Ethics Practice. - Nie chodzi tylko o ochronę prywatności, ale także o poszukiwanie możliwości wykorzystania tej technologii do zapewnienia ludziom lepszych warunków życia.
Reggie Townsend jest członkiem Krajowej Rady Doradczej ds. Sztucznej Inteligencji (ang. National Artificial Intelligence Advisory Committee). Zasiada również w zarządzie EqualAI.
Informacja o SAS
SAS jest liderem w zakresie analityki i AI. Dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu i profesjonalnym usługom pomaga firmom na całym świecie zamieniać dane w wiedzę. SAS oferuje THE POWER TO KNOW®.
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna
Świąteczna oferta EZVIZ: niezwykłe promocje na urządzenia smart home!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.