Safe Stay – aplikacja wspierająca uchodźców z Ukrainy
Safe Stay to aplikacja, której zadaniem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa osób z Ukrainy poszukujących transportu oraz wsparcie w trakcie pobytu na terenie Polski. To, co wyróżnia Safe Stay to przede wszystkim dostępność całodobowej, wielojęzycznej infolinii oraz możliwość zgłaszania każdego incydentu służbom. Jest ona dostępna bezpłatnie w kilku wersjach językowych w sklepie Google Play oraz App Store.
Głównym zadaniem aplikacji Safe Stay jest poprawa bezpieczeństwa osób poszukujących transportu oraz wsparcie ich pobytu na terenie Polski, w tym przede wszystkim dla mieszkańców Ukrainy uciekających przed wojną. Aplikacja umożliwia szybką rejestrację użytkownika, kierowcy, pojazdu oraz punktów docelowych trasy, a następnie, dzięki lokalizacji GPS, jej śledzenie w czasie rzeczywistym. W każdym momencie użytkownik może uruchomić przycisk alarmowy, a wówczas pracownik call center kontaktuje się z pasażerem. W razie braku odpowiedzi od użytkownika sygnał alarmowy jest przekazywany policji. Za pośrednictwem aplikacji oraz całodobowej, wielojęzycznej infolinii użytkownicy mają możliwość zgłaszania incydentów, opisywania niebezpiecznych lub nagannych sytuacji, ale też potwierdzania bezpiecznego zakończenia podróży. Aplikacja Safe Stay została również wyposażona w informator zawierający numery telefonów do organizacji, gdzie użytkownicy mogą uzyskać pomoc i porady dotyczące pobytu w Polsce, np. legalizacji pobytu, wsparcia doradcy zawodowego i pomocy w procesie zatrudnienia, konsultacji prawnych w sprawie legalizacji pobytu oraz ochrony międzynarodowej, wsparcia psychologicznego czy nauki języka polskiego.
Inicjatorem i pomysłodawcą Safe Stay jest Krzysztof Caruk, a jej wykonawcą pracownicy Billennium. Na potrzeby aplikacji firma ta dostarczyła też niezbędną technologię. W projekcie wzięły udział również kancelaria WKB Lawyers, VIA VOX Group, EmailLabs, a także członkowie Studenckiego Koła Naukowego Biznesu ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Operatorem aplikacji została Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju, która zapewnia również wsparcie instytucjonalne dla uchodźców.
Safe Stay to ważna inicjatywa na rzecz pomocy uchodźcom uciekającym przed wojną w Ukrainie. To najczęściej kobiety z dziećmi, zagubione i przerażone, często bez znajomości języka angielskiego, ani nieposiadające krewnych czy znajomych w Polsce. W mediach i portalach społecznościowych pojawiają się historie oszustw, których są ofiarami. Stworzona przez nas aplikacja jest odpowiedzią na realne problemy, czyli zabezpieczenie przejazdu czy niezbędne wsparcie w trakcie pobytu w naszym kraju. W projekcie wzięło udział ponad 25 osób z Billennium, całkowicie pro-bono i często po godzinach pracy, a także studenci, wolontariusze i inne firmy czy organizacje wspierające stworzenie aplikacji na różnych płaszczyznach – powiedział Tomasz Kot, Competence Center Manager Mobile Solutions Unit w Billennium, jeden z współtwórców aplikacji.
Aplikacja jest dostępna za darmo w sklepie Google Play oraz App Store. Więcej informacji o aplikacji można znaleźć pod adresem: https://safe-stay.pl/.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.