RUSZAJĄ PRACE NAD POLSKIM SATELITĄ TELEKOMUNIKACYJNYM Small GEO

Sylwia Kuligowska
SCOPE PR
MIkołajczyka 12 lok 162
03-984 Warszawa
contact|scopepr.pl| |contact|scopepr.pl
692444406
www.scopepr.pl
THORIUM SPACE SA WRAZ Z EUROPEJSKĄ AGENCJĄ KOSMICZNĄ ROZPOCZYNA PRACĘ NAD POLSKIM SATELITĄ TELEKOMUNIKACYJNYM Small GEO
W połowie listopada b.r., Polska oficjalnie przystąpiła do programów opcjonalnych ESA,
a na przełomie 29/30 listopada - Thorium Space SA zostało dołączone do programu HummingSAT - nowej linii produktowej Europejskich, małych satelitów telekomunikacyjnych na orbitę geostacjonarna (GEO).
Wraz z dołączeniem Thorium Space SA do programu HummingSAT, oficjalnie ruszają prace nad całkowicie polskim, narodowym satelitą telekomunikacyjnym Small GEO, gdzie spółka odpowiada za definicję wymagań całej misji wraz z projektem satelity Small GEO, a także za development oraz budowę w pełni cyfrowego payloadu telekomunikacyjnego w paśmie Ku/Ka.
W ramach projektu, spółka SwissTo12 odpowiedzialna jest za dostosowanie, budowę oraz dostarczenie platformy satelitarnej GEO (rozwijanej poprzez program HummingSAT), na której umieszczony zostanie ładunek telekomunikacyjny Thorium Space SA, stanowiąc łącznie najnowszej generacji nową rodzinę definiowanych programowo, małych - ważących poniżej 1 tony, satelitów telekomunikacyjnych przystosowanych do umieszczenia na orbicie GEO.
Wstępna wartość całego projektu szacowana jest na około 75 mln EURO, a deklarowane łączne dofinansowanie z ESA na sam payload telekomunikacyjny, zaprojektowany i zbudowany przez spółkę Thorium Space wyniesie 8 mln euro w pierwszej fazie A/B misji (pierwsze dwa lata) oraz 25 mln EURO w fazie C/D/E misji (kolejne trzy lata).
- W drugiej połowie listopada, Polska oficjalne dołączyła do programu HummingSAT Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który wraz z końcem listopada został oficjalnie rozszerzony o Thorium Space S.A. W projekcie tym, spółka Thorium Space pracować będzie nad narodowym, całkowicie polskim satelitą telekomunikacyjnym z innowacyjnym payloadem Thorium o wartości ponad 35 mln EURO. Projekt ten jest częścią polskiej misji o roboczej nazwie "KryptonSAT". – informuje Ewa Poławska, Head of Communication Thorium Space S.A.
ESA Partnership to program, który zapewnia odpowiednie środowisko dla branży komunikacji satelitarnej do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań kosmicznych na rynek komercyjny. ESA ma już w swym portfolio wdrożenie kilku znaczących projektów partnerskich w ramach programu Zaawansowanych Badań nad Systemami Telekomunikacyjnymi (ARTES), obejmującego różne typy satelitów - od dużych geostacjonarnych do cubesatów. Projekty te mają ogromne znaczenie dla rozwoju przemysłu kosmicznego, zapewniając innowacyjne rozwiązania i wspierając konkurencyjność branży telekomunikacji satelitarnej w Europie i Kanadzie.
- W kontekście udziału Thorium Space w projekcie ESA Partnership, planowane jest stworzenie Narodowego Satelity Telekomunikacyjnego, co bardzo istotne - w pełni polskiego z wykorzystaniem innowacyjnego transpondera w paśmie Ku/Ka. Projekt ten jest obecnie w fazie realizacji A/B, a jego zakończenie przewidywane jest na koniec 2025 roku. W kolejnej fazie, czyli CDE trwającej trzy lata, będzie miała miejsce budowa przez zespół Thorium Space całego payloadu telekomunikacyjnego. – dodaje Ewa Poławska.
- Thorium uczestniczy w projekcie narodowego satelity telekomunikacyjnego opartego w pełni o polską myśl technologiczną, przy współfinansowaniu ze strony ESA i innych partnerów. Firma została uznana przez ESA jako "Mission Prime" i po raz pierwszy w historii będzie odpowiadać za budowę polskiego satelity geostacjonarnego. To jest bardzo ważny, wręcz przełomowy krok dla Thorium oraz dla rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce. Projekt ten, daje nam możliwość zdefiniowania całkowicie polskiej misji, która umożliwi budowę, integrację, wystrzelenie i użytkowanie satelity zgodnie z polskimi potrzebami. Rozpoczęcie prac nad tym innowacyjnym projektem to kluczowy moment dla Thorium Space. Już teraz jestem przekonany, że będzie to dla nas oraz całego polskiego ekosystemu kosmicznego przełomowa w historii misja, nie tylko zapewniająca tak krytyczne zasoby jakimi jest niezależna, bezpieczna łączność satelitarna, ale także wejście w rynek producentów satelitów telekomunikacyjnych GEO, z najbardziej dziś pożądanym definiowanym cyfrowo payloadem SmallGEO HTS. – informuje Paweł Rymaszewski, Prezes Zarządu Thorium Space S.A.
- Dla Thorium Space, zaproszenie do udziału w projekcie partnerskim oznacza potwierdzenie naszych najwyższej klasy kompetencji technologicznych i uznanie przez partnera jakim jest ESA. Co dla nas niezwykle ważne, to fakt, że projekt jest określany mianem komercyjnego, zatem my jako Thorium mamy prawo sprzedać nasz produkt komercyjnie, a projekty partnerskie ESA zapewniają branży komunikacji satelitarnej odpowiednie środowisko do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań kosmicznych właśnie na rynek komercyjny – dodaje dr. Piotr Kurgan, kierownik misji KryptonSAT
- Jesteśmy gotowi na kolejny duży krok w historii naszej spółki. Mamy ku temu kompetencje oraz fantastycznie wykwalifikowany zespół inżynierów i specjalistów. Już dziś z pełnym przekonaniem mogę potwierdzić, że Thorium Space wykona całego satelitę jako misja polska, z partnerami i przy współfinansowaniu z ESA – potwierdza Paweł Rymaszewski, Prezes Zarządu Thorium Space S.A.
# # #
Kontakt dla mediów:
Ewa Poławska, Head of Communication Thorium Space S.A.
e-mail: ewa.polawska@thoriumspace.com
tel. +48 789 254 610
lub
Biuro prasowe Thorium Space S.A.:
Sylwia Kuligowska, Agencja SCOPE Public Relations,
e-mail: s.kuligowska@scopepr.pl, tel. +48 692 444 406
THORIUM SPACE S.A. - to firma z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej (Space Advanced Communication Company). Zajmuje się projektowaniem nowatorskich rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i sektorze obronności. Tworzy ją interdyscyplinarny zespół blisko 40 inżynierów technologii kosmicznych oraz specjalistów z dziedzin pokrewnych. Posiada biura we Wrocławiu i Warszawie.
www.thoriumspace.com
SWISSto12 - jest pionierem nowej generacji technologii ładunku o częstotliwości radiowej do zastosowania w zupełnie nowej klasie małych, tanich satelitów geostacjonarnych. SWISSto12, z siedzibą w Szwajcarii i zakładami w Kalifornii, New Hampshire i Izraelu, współpracuje z globalnymi korporacjami lotniczymi i telekomunikacyjnymi. SWISSto12 jest wspierany przez znanych szwajcarskich i europejskich inwestorów.
https://swissto12.com
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą. POLSA prowadzi również działania związane z informacją i edukacją nt. wykorzystania technologii satelitarnych (m.in. nawigacji, obserwacji i komunikacji) w gospodarce, administracji i w życiu codziennym.
https://polsa.gov.pl

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.