Rozwiązania AI firmy Addepto wspierają największy na świecie sferyczny ekran LED
Budynek MSG Sphere zapewni unikalne doświadczenia widzom i słuchaczom pokazów, koncertów oraz wydarzeń sportowych. Integrując dźwięk, zapach oraz dotyk dostarczy również wyjątkowe doznania wizualne w jakości 4D. Będzie to największa na świecie sferyczna struktura z systemem ekranów LED, które pozwolą na prezentacje z rozdzielczością ponad 80 razy większą niż w przypadku telewizji HD. Obiekt będzie mógł pomieścić nawet 20 tys. gości.
Nowa inwestycja Madison Square Garden wymagała wdrożenia niestandardowych narzędzi do tworzenia treści, w tym kamer oraz obiektywów zdolnych do tworzenia obrazów o ultra wysokiej rozdzielczości. Specjaliści z polskiej firmy Addepto opracowali innowacyjne rozwiązanie umożliwiające inteligentny montaż i edycję materiałów wideo wyświetlanych w czasie rzeczywistym na ogromnych ekranach LED. Koncepcja „łączenia obrazów” nie jest nowa, ale dla Madison Square Garden organizującego wielkie imprezy masowe, problemem była czasochłonność i jakość końcowych efektów wizualnych. Ponieważ musiała być to rozrywka najwyższej jakości, oprogramowanie zmuszone było do obsługi ogromnej ilości danych w czasie rzeczywistym - wyjaśnia Edwin Lisowski, CSO i co-founder Addepto.
Addepto zostało założone w Warszawie w 2018 roku przez dwóch pasjonatów Data Science - Edwina Lisowskiego i Artura Haponika. W 2022 r. spółka, która realizuje projekty obejmujące pełne spektrum rozwiązań związanych z zastosowaniem Sztucznej Inteligencji (AI) oraz Big Data, odnotowała rekordowy wzrost przychodu o 300 proc. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów, globalne firmy widzą w nas partnera, któremu można zaufać na wszystkich etapach projektowania systemów AI, od konsultacji do opracowania i wdrożenia dedykowanego rozwiązania – mówi Artur Haponik, CEO i co-founder Addepto. Obecnie uczestniczymy w realizacji bardzo różnorodnych, innowacyjnych, a nierzadko nawet eksperymentalnych projektów, które pozwalają nam w praktyce testować pionierskie, akademickie założenia – dodaje Edwin Lisowski, CSO i co-founder Addepto.
Realizacja projektów, wymagających opracowywania zupełnie nowych modeli AI, przyciąga do spółki zarówno utalentowanych ekspertów, jak i nowych klientów zainteresowanych realizacją rozwiązań radykalnie usprawniających działalność firm. Jeszcze w tym roku Addepto planuje rozszerzyć swój zespół o nowych specjalistów z zakresu Data Engineering, Computer Vision oraz Data Science.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.