Rekordowy wzrost w kierunku zrównoważonych produktów IT
Zainteresowanie bardziej zrównoważonymi produktami IT rośnie w rekordowym tempie. Obecnie ponad 1000 modeli produktów uzyskałoTCO Certified, generation 9. Dzięki większej liczbie certyfikowanych produktów, nabywcom łatwiej dokonywać bardziej świadomych, zrównoważonych wyborów.
TCO Certified to wiodący na świecie certyfikat zrównoważonego rozwoju dla produktów IT oraz narzędzie, które pomaga nabywcom realizować zrównoważony rozwój. TCO Certified, generation 9, został wprowadzony pod koniec 2021 roku. Od tego czasu produkty są certyfikowane w rekordowym tempie. Kamieniem milowym było osiągniecie 1000 certyfikowanych nowych modeli produktów - ponad miesiąc wcześniej niż w momencie wydania poprzedniej generacji. To sukces, zważywszy na coraz ostrzejsze kryteria zrównoważonego rozwoju środowiskowego i społecznego, na przykład zwiększonej przejrzystości wokół certyfikowanych produktów, ponad czterdziestoma nowymi wskaźnikami zrównoważonego rozwoju (SPI) oraz rozszerzonym systemem bezpieczniejszych substancji, który teraz obejmuje również chemikalia procesowe stosowane przy wyrobie produktów IT.
Kierunek jest jasny: zainteresowanie branży IT zrównoważonym rozwojem jest rekordowo wysokie i nadal rośnie. Zaangażowanie marek IT jest w dużej mierze napędzane przez nabywców domagających się bardziej zrównoważonych produktów IT- zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.
„Fantastycznie obserwować, jak postęp przyspiesza, a kolejne marki biorą odpowiedzialność i dołączają do nas w podróży ku naszej wizji, w której wszystkie produkty IT mają zrównoważony cykl życia. Dzięki większej liczbie certyfikowanych produktów nabywcom łatwiej dokonywać lepszych wyborów. Widzimy również, że coraz więcej nabywców chce to robić" - mówi Sören Enholm, dyrektor generalny TCO Development, organizacji stojącej za TCO Certified.
TCO Certified pomaga nabywcom obniżyć emisję gazów cieplarnianych, zredukować ilość e-odpadów, realizować zamówienia w ramach gospodarki cyrkularnej i maksymalizować wartość inwestycji w IT. Kryteria są aktualizowane co trzy lata, aby krok po kroku uczynić certyfikowane produkty bardziej zrównoważonymi.
Wszystkie aktualnie certyfikowane modele produktów - ponad 3,500 - są wymienione w naszej Product Finder.Informacje o kryteriach w TCO Certified można znaleźć na https://tcocertified.com/generation-9.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.